Ziller turizm için çalıyor

Sacred 7 Travel'ın hayata geçirdiği 'Ailemle Geziyorum' projesi, 4-12 yaş arası gençlere hitap ediyor

Last Updated on 8 Ekim 2019 by Özlem Kapar Bayburs

Okul tatillerine getirilen yeni düzenlemenin ekonomide 10 milyar TL’lik canlanmaya yol açması bekleniyor. Özellikle iç turizmde beklentiler oldukça iyimser. Seyahat acenteleri birbiri ardına yeni turlar duyuruyor…

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl hayata geçirilen üç ara tatil uygulaması iç turizmi coşturacak.  Sömestr tatili haricinde sonbahar ve ilkbahar döneminde ara tatiller olmasının özellikle kültür turizminde artışa neden olacağı tahmin ediliyor. Seyahat acenteleri, bu yeni tarihlere yönelik yeni ürünlerini çoktan piyasaya sundular.

10 MİLYAR TL’LİK CANLANMA OLACAK

Haftalık ekonomi dergisi PARA’ya bilgi veren Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, kasım ve nisan ayındaki ara tatillerde farklı bölgelere yönelik yeni paket turlar hazırlandığını açıklıyor. Bağlıkaya, şöyle konuşuyor: “Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon okul öncesi, ilköğretim ve lise düzeyinde öğrenci bulunuyor. Üç ara tatilde öğrenciler ve aileleri hesaba katıldığında yaklaşık 10 milyon kişinin katılacağı bir tatil hareketi oluşacağını öngörüyoruz. Bu tatiller ekonomide 10 milyar TL’lik canlanmaya yol açacak”.

18 -22 Kasım tarihleri arasında eğitime ilk ara verileceğini anımsatan Bağlıkaya, şunları ifade ediyor: “Kasım ayında yurt içinde yakın mesafelere yönelik iki -üç gecelik tatil seçenekleri ağırlıkta. Başta Kapadokya olmak üzere, Adana, Antakya, Antep bölgesi kültür ve gastronomi turları da satışta. Bolu, Abant – Yedigöller turları göze çarpıyor. Kars ve Doğu Ekspresi trenlerine yönelik paketler de satışta. Ayrıca termal tatil seçenekleri de bu ürün yelpazesinin içinde yer alıyor. Kasım ayında hava ve fiyat konusunda koşulların uygunluğu nedeniyle Antalya ve Ege sahillerindeki tesisler de tatilcilerin tercihi olacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve vizesiz Balkan ülkeleri turlarına da ilgi var.”

17 Ocak–3 Şubat tarihleri arasında iki haftalık sömestr tatilinde de kış turizmi merkezlerine büyük ilgi olduğunu aktaran Bağlıkaya, Uludağ, Palandöken, Erciyes, Ilgaz, Kartepe, Kartalkaya, Sarıkamış gibi kayak merkezlerinde neredeyse tam kapasite doluluk yaşandığını kaydediyor ve ekliyor: “Yurt dışında dört-beş gecelik vizesiz Balkan ülkeleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Paris, Roma, Viyana , Prag’ı içeren Orta Avrupa turları ilgi görüyor.”

GELECEK YAZ İÇİN ERKEN REZERVASYON FIRSATI KASIM’DA

19 Haziran’da on bir haftalık yaz tatilinin başlayacağını hatırlatan Bağlıkaya, gelecek yaza ilişkin erken rezervasyon kampanyalarının da kasım ayı itibarıyla tüketiciye sunulacağı öngörüsünde bulunuyor. Bağlıkaya, erken rezervasyon kampanyalarının ilk dönemlerinden faydalanıp önümüzdeki yaz için planlarını yapanların, uygun fiyatlara tatil imkanı yakalayacağını vurguluyor.

BUTİK TESİSLER İÇİN DE FIRSAT

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da, “İç pazarda Türkiye büyük bir potansiyele sahip, fakat okul tatillerinin eski yapısı, bu potansiyelin harekete geçmesi konusunda büyük bir engeldi. Tatillerin yeniden düzenlenerek sezonun farklı dönemlere bölünmesine dönük bu yeni uygulama, yaz aylarındaki yığılmanın önüne geçecek” diye konuşuyor.

Konaklama sektörünün oda ve yatak sayısı olarak bu yeni düzenlemeye hazır olduğunu altını çizen Ayık, “Kasım ayında gerçekleşecek olan ilk kısa tatil için çoğunlukla şehir tesisleri ve orman bölgelerindeki tesislerin rağbet göreceğini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra iç turistin tercihine bağlı olarak belki de küçük ilçe ve kasabalardaki butik turizm yapan işletmeler de ön plana çıkabilir” diye konuşuyor. Sömestr tatilinin ise rutin bir tatil olduğunu kaydeden Ayık, kış ve termal turizmin yine öne çıkacağını ifade diyor.

“İKİ ÇOCUK ÜCRETSİZ” KAMPANYASI

Jolly Tur Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu, hem yurt dışı kara ve gemi turları hem yurt içi turlarında ara tatilde ailece gidilebilecek keyifli rotalar hazırladıklarını anlatıyor. Develioğlu şöyle konuşuyor:

“Öncelikle yurtiçi otel konaklamalarında özellikle Bolu, Abant, Sapanca, Bursa gibi doğa içindeki bölgelerde ve ayrıca söz konusu dönemde Akdeniz gibi havanın çok soğuk olmadığı Antalya’nın Belek, Lara lokasyonlarında yoğunluk yaşanacağını öngörüyoruz.  Jolly Tur , bu bölgelerde her biri hizmet kalitesinde birbiriyle yarışacak kadar iddialı yüzlerce otel ile çalışmakla birlikte aynı zamanda ‘Bir Gece Bizden, İki Çocuk Ücretsiz’ vb. birçok avantajı 18-22 Kasım ara tatili için sunmaya hazırlanıyoruz.

Türkiye, doğusundan batısına eşsiz bir ülke. Kültür turları tarafında  özellikle Kapadokya, Karadeniz, Doğu  ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin büyük bir ilgi göreceğini bekliyoruz.

Bir diğer alternatif olarak Türkiye’den sadece  bir buçuk saatlik uçuşla gidilebilecek ve vizesiz giriş yapılabilecek Akdeniz’in incisi Kıbrıs otellerinin ilgi göreceğini düşünüyoruz. Jolly ile bu  dönemde yapılacak rezervasyonlarda gidiş dönüş uçak bileti ve havalimanından otele, otelden havalimanına transferleri de kapsayan avantajlı paket fiyatlarla kısa bir tatil gerçekleştirmek mümkün.”

Çocuklar için Lapland’in bir masal diyarı gibi…

BÜYÜLEYİCİ BİR KIŞ İÇİN LAPLAND

Son yıllarda sömestr ve yılbaşı dönemindeki yurt dışı turlarında en çok rağbet gören yerlerden biri, Finlandiya’nın Laponya bölgesi (Lapland). Başkent Helsinki merkezli Carisa Travel’ın kurucusu Özgür Beter, özellikle Lapland için Türkiye’den bu kış en az 2 bin turist beklediklerini açıklıyor. Beter, “Geçen yıla oranla yüzde 35 artış yakaladık. Carisa Travel olarak sadece biz, binin üzerinde Türk yolcuyu getireceğiz” diyor.

Çocuklar için Lapland’in bir masal diyarı gibi olduğunu kaydeden Beter, ülkenin kuzeyinde Rovaniemi kasabasına yaklaşık yedi kilometre uzaklıkta bulunan Noel Baba Köyü’nün ve Buz Otel’in çocuklar için çok cazip olduğunun altını çiziyor.

Lapland’da kutuplara yakın olması sebebiyle kutup iklimi hakim. Gökyüzünden gelen yüklü parçacıkların dünyanın atmosferine girmesiyle oluşan Kuzey Işıkları başta olmak üzere sunduğu kar manzaları, doğal yaşamı, gece yarısı güneşi gibi doğa olayları ve buz otelleriyle Lapland, bir masal diyarına benziyor. Geyik ve haskilerle karlar üzerinde seyahat edip, donmuş göllerin üzerinde yürüyebilirsiniz.

AİLEMLE GEZİYORUM GENÇ KAŞİFLERE IŞIK TUTUYOR

Sacred7 Travel’dan Tuğçe Boztepe de şunları aktarıyor: “Dört ile 12 yaş arası gençlere hitap ediyoruz. Türkiye’de ilk ve tek olarak hayata geçirdiğimiz ‘Ailemle Geziyorum’ projesi ile çocuklarımızın yaşadıkları şehri, ülkeyi ve dünyayı aileleri ile keşfederek tanımalarını, doğaya, tarihe ve kültüre ilgi duymalarını, evrensel sevgi ve saygı değerlerini benimsemeleri amaçlıyoruz. Doğa, bilim, kültür ve sanat içerikli programlarımız var.

Genç Gezginlerimizin ara tatilleri ve hafta sonlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri adına İstanbul, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere farklı rotalar ve konseptler hazırladık. Ara tatil için de; 16-17 Kasım ‘Uçurtma Masalları-Mardin’ gezimiz aileler tarafından oldukça ilgi görüyor. Bunun dışında ara tatilini İstanbul’da geçirmek isteyen için İstanbul gezilerimiz, çocuklara İstanbul’u anlatan üç ciltlik Efsane İstanbul kitabının yazarı Ömer Kokal danışmanlığında farklı rotalarla devam ediyor. Hemen hemen her hafta sonu bu turlara katılmak mümkün.

En çok ilgi gören rotalarımız; İstanbul için ‘İstanbul Muhafızları’ gezilerimiz; yurt içi için de ‘Uçurtma Masalları- Mardin, ‘Uzayda Bir Gece-Bursa ve ‘Trenle Eskişehir’.

Yurt dışı için; Masalların İzinden- Almanya, Genç Kaşifler Kuzey Işıkları Peşinde-Lapland, Okyanus Safarisi-Filipinler çok ilgi çekiyor.”

İŞTE TATİLLER

  • – 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)
  • – 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.
  • – Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)
  • – İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.
  • – 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)
  • – 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek. (PARA dergisi)