Uber yasağı taksilerin hasılatına hangi boyutlarda yansıdı?

Last Updated on 26 Kasım 2019 by Turizm Günlüğü

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, yapılan son taksi zammının da etkisiyle, son 3 ayda günlük taksi hasılatlarının yaklaşık yüzde 25 arttığını söyledi.

İstanbul’da korsan taşımacılık yapan araçlara yönelik hayata geçen uygulamalar, İstanbul’daki taksici esnafının yüzünü güldürdü.

Uber’in Türkiye’deki faaliyetlerinin mahkeme kararıyla durdurulması ve korsan taşımacılık yapan araçlara yönelik denetimlerin artırılması sonucunda taksi gelirlerinde ciddi bir artış yaşandı.

TAKSİCİ ESNAFININ GELİRİ ARTTI

NTV’nin aktardığı habere göre; İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, geçtiğimiz aylarda taksi ücretlerinde yapılan düzeltmeden sonra, korsan taşımacılığa yönelik uygulamaların da taksici esnafının gelirlerini artırdığını ifade ederken, “Haklı mücadelenin bağımsız yargı tarafından tescil edilmesi, sektördeki belirsizliği de ortadan kaldırdı. Bunun olumlu etkisini tüm sektörde görmeye başladık. Bunun yanı sıra, özellikle bazı mahallelerde karşılaştığımız korsan taşımacılık uygulamalarına karşı da harekete geçildi. Bu yöndeki denetimlerin de son dönemde arttığını görüyoruz” dedi.

YÜZDE 25’LİK ARTIŞ

Eyüp Aksu, “Yaptığımız araştırmalarda son birkaç aydır yolcu memnuniyetinin de yükseliş trendine girdiğini gördük. Yapılan fiyat düzeltmesinin hemen ardından yolcuların taksi kullanımında bir miktar azalma görmüştük. Şimdi ise eski seviyelerin üzerine çıktık. Tabii bu taksici esnafımızın gelirlerini de artırdı. 3 ay öncesiyle karşılaştırdığımızda taksilerin günlük hasılatı yüzde 25 artmış durumda” dedi.