Türkiye turizmine lezzet katacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKTOB tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde 2020 yılını, Türk mutfağı yılı ilan edeceklerini açıkladı. Bakan Ersoy’un açıklamalarında öne çıkan sonuç ise Türkiye turizminde çeşitliliğin geliştirilmesi ve bu alandaki çalışmalara ağırlık verilmesi oldu. 

9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde, Türkiye’nin 2023 turizm stratejisine ilişkin sunum yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Turizmdeki büyüme geçen yıl dünyada yüzde 5.4, Türkiye’de ise yüzde 21 olarak gerçekleşti. Türkiye dünyadan daha hızlı büyüyor. 2023 hedefimiz 75 milyon turist, çıtayı çok daha yukarıya çıkarıyoruz.” diye konuştu.

SAYISAL VERİLERİ PAYLAŞTI

2016 yılında ziyaretçi sayısının yüzde 25 düştüğünü ancak 2017’de iyileşme sürecinin başladığını anımsatan Bakan Ersoy, 2018’de toparlanma süreci gerçekleştiğini, yüzde 49’luk bir artışın yaşandığını söyledi.

Türkiye’nin küresel sıralamada turist sayısı bakımından 6, gelir bakımından ise 14’üncü sırada yer aldığını belirten Bakan Ersoy, 2023 yılında ise turizm gelirinin 65 milyar dolar olduğunu hatırlattı. Geçen yıl turizm gelirlerinin yüzde 12 büyümeyle 29.5 milyar dolara ulaştığını aktaran Bakan Ersoy, aynı dönemde dünya turizm gelirlerindeki büyüme oranının ise yüzde 4.4 olarak gerçekleştiğini dile getirdi.

Türkiye olarak bu yıl turizmdeki geliri 34 milyar dolarla kapatmayı hedeflediklerine işaret eden Bakan Ersoy, yurt dışında yerleşik vatandaşların Türkiye’deki harcamalarının azaldığını, yabancı ziyaretçilerin harcamalarının ise arttığını söyledi.

“RADİKAL DEĞİŞİKLİKLERE GİTTİK”

Eski yöntemlerle gidildiği takdirde istenilen hedeflere ulaşılamayacağını ve bu nedenle turizmde yeni bir hamle başlattıklarına değinen Bakan Ersoy, “2023 hedeflerine ulaşmak için turizm politikalarını 2018 yılı itibarıyla değiştirdik, radikal değişikliklere gittik.” dedi.

Değişiklikler kapsamında tanıtıma ağırlık verdiklerine dikkati çeken Bakan Ersoy, bu doğrultuda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansını (TTGA) kurduklarını bildirdi. Bu ajansın turizm geliri yüksek olan ülkelerin tamamında var olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“İtalya bunu ilk keşfeden ülke. 1919 yılında yani 100 yıl önce kurmuşlar. Almanya 1948 yılında uygulamaya başlamış. TTGA Yönetim Kurulu ağırlıklı olarak özel sektörden seçilmiş üyelerden oluşuyor. Kamu kuruluşu değil, kamu personeli görev almıyor. Ajansla sürdürülebilir ve etkin tanıtım yapılacak. Kurulan yeni sistemde, tanıtım yaptıkça turizm gelirlerimiz artacak. Gelirler artıkça tanıtım bütçesi büyüyecek. Birbirini destekleyen bir ekosistem oluşturmuş oluyoruz. 2018 yılında 18 milyon dolar olan reklam harcamasını, bu yıl 72 milyon dolara çıkardık. Birçok kaynağımızı tanıtıma ayırdık. Bunun etkisini de gördük. 2020’de ise 125 milyon dolar destek verilecek. 2021’de 145, 2022’de 165 ve 2023’te de 185 milyon dolara çıkmasını ön görüyoruz.”

“TURİZMDE ARZ GÜVENLİĞİ”

Turizmdeki arz güvenliğine değinen Bakan Ersoy, turistlerin ağırlıklı olarak paket turlarla geldiğine ve turizmde münferit rezervasyonlar oranlarının artırılması gerektiğine işaret eden Bakan Ersoy, şu değerlendirmede bulundu:

Akdeniz bölgesine yüzde 85, Ege bölgesine yüzde 65 ve Marmara bölgesine yüzde 30 oranında paket turla geliyor. Büyümeyi sadece paket turlarla değil, münferit seyahat ile de yapmalıyız. Bunun için marka olacağız. Tarifeli sefer ve direkt uçuş nokta sayısını yükselteceğiz. Türkiye’yi, ürünleri, otelleri, destinasyonlarımızı tanıtacağız. Birilerinin yönlendirdiği değil, turistin istediği destinasyon olacağız. Yeni neslin turistlerinin istekleri farklı, bu açıdan markalaşma, tanıtım ve münferit ziyaret önem taşıyor.”

“KREDİSİNİ ÇÖZEMEYEN BİZE YAZSIN”

Thomas Cook’tan boşalan kapasitenin doldurulması noktasında da önemli adımlar atıldığını aktaran Bakan Ersoy, uçak firmalarının kapasite artışına girdiğini kaydetti.

Thomas Cook’tan alacaklı olan ve bu doğrultuda kredi desteklerinden faydalanmak isteyen firmalara seslenen Bakan Ersoy, “İflasın duyurulmasının ardından özel sektörle diyalog haline girdik. İşletmeler için bir kredi paketi hazırladık. Kredilerinizi önce kendi çalıştığınız bankalarla sağlamaya çalışın, kredisini çözemeyen varsa bize yazsın, bir kamu bankasıyla çözeriz” dedi.

YENİ TANITIM STRATEJİSİ

Tanıtımda çeşitliliğe önem verdiklerini belirten Bakan Ersoy, eskiden fuar ağırlıklı çalıştıklarını ve geçen yılın son çeyreğinden itibaren ise televizyon, dergi, dijital, basın outdoor, PR, editoryal yazılar, fuar, sosyal medya gibi tüm mecralarda tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Tanıtımları sadece üç ana pazar olan Rusya, Almanya ve İngiltere’de değil, farklı ülkelere de yaydıklarını anlatan Bakan Ersoy, 3 ülkede televizyon reklamı yaptıklarını, 2020’de ise 18 ülkede var olacaklarını dile getirdi.

Türkiye’nin yoğun tanıtım çalışmalarına ana pazarların yanı sıra Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi pazarları da eklediklerini aktaran Bakan Ersoy, Orta ve Doğu Avrupa’nın gelişen ekonomilerinin de odak pazarlar içine alınacağını söyledi.

THY’nin uçtuğu ve uçacağı bütün ülkelerin artık hedef pazar olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore ile karşılıklı ek slot taahhütleri yaptıklarını ifade etti.

“İSTANBUL’DA 2050’YE KADAR HAVALİMANI SIKINTISI YOK”

Ulaşım konularının da turizm açısından önemli olduğuna işaret eden Bakan Ersoy, İstanbul’da, dünyanın en büyüğü yeni havalimanının faaliyete geçmesi ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yeni pistinin 2020 sonunda devreye girmesiyle 2050’ye kadar havalimanı sıkıntısı kalmadığını söyledi.

“TÜRKİYE DÜNYAYA GENEL MÜDÜR İHRAÇ EDECEK”

Bakan Ersoy, nitelikli turist için nitelikli insan kaynağının oluşması gerektiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları protokolle turizm meslek liselerini, mesleki ve teknik Anadolu liselerine dönüştürdüklerini anlatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“2019’da 11 okulla başlayan dönüşüm, 2023 yılında 200 mesleki ve teknik Anadolu lisesine ulaşacak. Okullarda birinci sınıfta İngilizce, ikinci sınıfta Rusça zorunlu, üçüncü sınıftan itibaren Çince, Arapça, Almanca veya Fransızca seçmeli dil olacak, 3 dil bilen personel yetiştirilecek. Öğrenciler protokol dahilinde anlaşmalı otellerde 20 Nisan – 20 Ekim tarihleri arasında uygulamalı eğitim görecek. Hem sezonluk kalifiye personel ihtiyacı karşılanacak, hem de öğrenciler okurken gelir elde edecek. Bu sayede 2030’lı yıllarda Türkiye dünyaya otel genel müdürleri ihraç eden ülke konumuna gelecek.”

“TÜRKİYE LEZZET HARİTASI ÇIKARILACAK”

Gastronomi alanında eğitim veren yükseköğretim kurumları ile otellerin eşleştirileceğini belirten Bakan Ersoy, turizm meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin yüzde 15’inin oteller tarafından lisans eğitimi için burslandırılacağını kaydetti.

Bakan Ersoy, gastronomide Gaziantep ve Hatay gibi UNESCO’dan tescilli marka şehirlere yenileri eklenerek, sayının 7’ye çıkacağını dile getirerek, lezzet haritalarının tanıtımına ağırlık verileceğini bildirdi.

Avrupa kültür rotaları kapsamında Türkiye’nin gastronomi rotalarının artırılacağını söyleyen Ersoy, “2020 yılını Türk mutfağı yılı ilan edeceğiz. Uzman aşçıları bir araya getireceğiz, menüleri elden geçireceğiz ve aşamalı bir şekilde restoranlarda sunmalarını sağlayacağız.” diye konuştu.

“YURT DIŞINDA SAĞLIK TURİZMİ İRTİBAT OFİSLERİ OLUŞTURULACAK”

Türkiye’nin 2023 yılı sağlık turizminden 1.5 milyon turist, 10 milyar dolar gelir hedeflediğini anlatan Ersoy, Avrupa, Türk cumhuriyetleri, Rusya, Ukrayna, Kuzey Afrika ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere 20 ülkede ileri tanı merkezleri ve sağlık turizmi irtibat ofisleri açılacağını bildirdi.

Bakan Ersoy, uygulamanın dünyada ilk olacağını ifade ederek, “Türkiye’nin dünyanın en önemli sağlık turizmi destinasyonlarından biri haline getirilmesi sağlanacak” dedi.

Bisiklet turizmine değinen Bakan Ersoy, bisiklet otoritelerine göre dünyanın en iyi bisiklet güzergahlarının Türkiye’de bulunduğunu ama yeterince faydalanılamadığını ifade etti. Bisiklet turizminin dünyadaki pazarının 44 milyar dolar olduğunu aktaran Bakan Ersoy, bu pazardan pay alabilmek için arazi ve yol bisiklet turizmine yönelik rotalar oluşturulacağını bildirdi.

KONGRE TURİZMİ İÇİN YENİ ORGANİZASYONEL YAPI

Mevcutta 100 olan bisiklet dostu otel sayısını 2023’te 1500’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Bakan Ersoy, inanç merkezleri ve rotalarını, konaklama ve ulaşım altyapısını da kapsayacak şekilde oluşturacaklarını belirtti. Bakan Ersoy, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı içinde kongre turizmine yönelik çalışmaları yürütmek için ayrı bir organizasyonel yapı kurulduğunu dile getirerek, ajans tarafından kongrelere özel bir tanıtma modeli uygulanacağını söyledi.

2023 yılına kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgeli yatak kapasitesinin 300 bin civarında artacağı öngördüklerini belirten Ersoy, yeni alınacak yatırım belgeleri ve belediye belgelilerle birlikte 2023’e kadar yaklaşık 370 bin yatağın devreye girmesini beklediklerini kaydetti.

“REKABETÇİLİK ENDEKSİNDE İLK 30’A GİRMELİYİZ”

Seyahat ve turizm rekabetçilik endeksine değinen Bakan Ersoy, endekste 2017’de 44 olan sıralamanın bu yıl 43’e yükseldiğini belirtti. Bakan Ersoy, “2023 hedefimiz ilk 30’a gireriz diye düşünüyorum. Hedefe uygun olarak ilgili bakanlıklarla, Bakanlığımız liderliğinde koordineli bir çalışma yapılarak başta raporlama standartları Dünya Ekonomik Forumu’nun istediği şartlara getirilecek, gerekli iyileştirmeler yapılacak” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesi