Travelzone’dan 2020 için yüzde 80’lik kapasite artışı

Travelzone Genel Müdürü Barış Öztürk

Röportaj: Yaşar Çelik / Yayına hazırlayan: Cem Bişkin


Destinasyon yönetiminin önde gelen markalarından Travelzone, 2020 yılı için yüzde 80 oranında kapasite artışına gitti. Travelzone Kurucusu Barış Öztürk, bu hedefe ulaşmak için izledikleri stratejiyi ve bu pax artışına giderken nasıl bir yol izlediklerini paylaştı.

2019 yılını 25 bin pax seviyesinde tamamlayan destinasyon yönetimi firması Travelzone; 2020 yılı için %80 oranında büyümeye gitti. Travelzone, 2020 yılı hedefini 45 bin pax olarak belirledi.

2020 YILI TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN NASIL BAŞLADI?

Travelzone Kurucusu Barış Öztürk ilk olarak turizm sektörünün 2020 yılına nasıl bir başlangıç yaptığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2020 yılına umutlu ve beklentileri yüksek bir başlangıç yaptıklarını belirten Barış Öztürk, özellikle coronavirüsü, uluslararası siyasi arenada ve Türkiye özelinde dış politikada yaşananlar nedeniyle bir durulma sürecine girildiğini fakat bu sürecin kısa bir süre içerisinde, en geç yılın ikinci çeyreğinde sona ereceğine inandığını ifade etti.

TRAVELZONE’UN 2020 HEDEFLERİ VE YENİ DESTİNASYONLARI

2020 yılında %80’lik bir kapasite artışıyla 45 binlik pax’ı hedeflediklerini ve bu nedenle yeni rota ve yeni destinasyonlara ağırlık verdiklerini açıklayan Barış Öztürk; Travelzone olarak 45 binlik pax’a ulaşmak için izledikleri stratejiyi şu şekilde özetledi:

2020’DE TRAVELZONE’DAN İZMİR ÇIKIŞLI TURLAR

“Daha önce ağırlıklı olarak çalıştığımız Avrupa ve Uzakdoğu turlarında frekans artışına gittik. Örneğin haftada bir olarak belirlediğimiz turu haftada ikiye çıkardık veya ayda iki sefer olarak yaptığımız turu her hafta düzenlemeye başladık. İkinci olarak Dubai, Fas, Küba gibi yeni destinasyonları portföyümüze ekledik. Yine bu minvalde Baltıklar, Rusya ve İskandinavya turlarında yeni versiyonlar ve yeni rotalar oluşturduk. Turlarımıza yeni kalkış noktaları ekledik. Örneğin İtalya’ya her hafta Corendon uçuşlarıyla İzmir çıkışlı turlar düzenliyoruz. Atılan bu adımlar sonrasında 45 bin pax seviyesine ulaştık. Satışlar, bu hedefi yakalayacağımızı gösteriyor.”

İLGİLİ HABER: Barış Öztürk Travelzone’un 2020 yol haritasını açıkladı

FİYAT ARTIŞLARINI FİYATLARIMIZA YANSITMADIK

Kredi kartı ile tatil satışlarında taksit sayısının 6’dan 3’e düşürülmesi ve vize başvuru ücretlerindeki fiyat artışlarının tatil satışı taleplerinde yavaşlamaya yol açtığını belirten Travelzone Kurucusu Barış Öztürk; turizm sektöründeki fiyat artışlarını müşterilerine yansıtmamaya ve fiyatlarını stabil tutmaya çalıştıklarını söyledi.

ACENTALARA MESAJ

Travelzone Kurucusu Barış Öztürk, son olarak en önemli sektör paydaşları olan acentalarla yaptıkları iş birliğinin ve acentaların desteğinin bugüne gelmelerinde önemli rol oynadığına dikkat çekti.

Bugüne kadar acentaların desteğiyle bu noktaya geldiklerini ifade eden Barış Öztürk; “2020’deki bu büyümeyi de yine onların desteğiyle yapmak istiyoruz. Onların desteğiyle hedefimize ulaşmayı ve bugüne kadarki iş birliğimizi devam ettirmek istiyoruz” dedi.