İşte havayolu firmalarının aldığı coronavirus kararları

Havayolu şirketleri corona virüs yüzünden seferlerini büyük oranda azaltma kararı aldı. İşte dünya çapında önde gelen havayolu firmalarının aldığı kararları…

Coronavirus salgınının giderek yayılması nedeniyle çok sayıda ülkenin seyahat kısıtlamalarına getirdiği engeller havayolu şirketleri ve seyahat acentalarını mali açıdan zor duruma düşürdü.

Birçok havayolu şirketi de salgın nedeniyle uçuşları büyük oranda azaltmak zorunda kaldı. DW Türkçe sivil havacılığın önde gelen firmalarının coronaviruse karşı aldıkları küçülme ve uçuş iptali kararlarını derledi.


HABER ÖNERİSİ: 25 hava yolu şirketinin coronaviruse karşı aldığı önlemler


BRITISH AIRWAYS’İN ANA ŞİRKETİ IAG KAPASİTESİNİ %75 AZALTACAK

İngiliz British Airways’in ana şirketi IAG Nisan ve Mayıs ayında kapasitesini önceki yıla oranla yüzde 75 azaltacağını açıkladı.

İspanyol Iberia, İrlandalı Aer Lingus ve ucuz havayolu şirketleri Level ve Vueling’in de bağlı oldugu IAG, sağlam finansmana sahip olsa da salgının süresi ve etkileri konusundaki belirsizliğin bu yılki kazanca dair öngörüde bulunmayı imkansız kıldığını belirtti.

British Airways şirketin ayakta kalabilmesi için harcamaların dondurulduğunu, çalışma saatlerinin kısaltıldığını ve iş sözleşmelerinin de geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

EASYJET’İN ALACAĞI ÖNLEMLER

British Airways’in bağlı olduğu IAG’nin rakibi Easyjet ise yaptığı açıklamada, kısa vadede seyahat kısıtlamaları nedeniyle filonun büyük çoğunluğunun havalanmayacağını duyurdu.

AIR FRANCE – KLM UÇUŞLARININ % 70-90’I İPTAL

Air France-KLM ise açıklamasında Nisan ve Mayıs ayında uçuşların yüzde 70-90’ının iptal edileceğini duyurdu. Şirket mali sonuçların ne olacağının kestirilemediğini belirtti.

Air France uçuş kapasitesinin adım adım yüzde 90’a kadar gerileyeceğini açıklayarak bu sayede 200 milyon euro tasarruf edilmesi ve yatırımların da 350 milyon euro azaltılmasının planlandığını kaydetti.

LUFTHANSA DEVLET YARDIMI TALEP EDECEK

Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketi Lufthansa da olumsuz gidişattan nasibini aldı. Şirket salgın nedeniyle geçen hafta devlet yardımı talep edeceğini açıkladı. Alman Ekonomi Bakanlığı Lufthansa ve sendika yetkilileriyle bir araya geldi.

AMERICAN AIRLINES UÇUŞLARINI YÜZDE 75 AZALTTI

American Airlines da aynı şekilde uluslararası uçuşlarını yüzde 75 azaltma kararı aldı. Bu kararın ilk aşamada 6 Mayıs’a kadar yürürlükte olacağı açıklandı. ABD içi uçuşlar ise Nisan ayında yüzde 20 azalacak.

DELTA VE SOUTHWEST RAKAM AÇIKLAMADI

American Airlines’ın rakibi Delta ve Southwest de aynı şekilde uçuşlarını azaltacağını duyurdu ancak rakam vermedi.

ABD’li havayolu şirketleri ilk aşamada Çin ve İtalya’ya gidiş-geliş seferlerini iptal etmişti. Geçen Cuma gece yarısından itibaren Avrupa’dan gelenlerin ülkeye alınmayacağı açıklandı. Yarından itibarense İngiltere ve İrlanda’dan ABD’ye seyahat edecekler ülkeye giriş yapamayacak.

AIR NEW ZEALAND’IN KARARI

Yeni Zelandalı Air New Zealand havayolu şirketi uzun mesafe uçuşları yüzde 85 azaltma kararı aldı. Şirket başkanı Greg Forun, şirketin kadro azaltmaya gideceğini açıkladı ancak bu konuda somut bir rakam vermedi. Air New Zealand 8 bin kişiyi istihdam ediyor.

RYANAIR’DEN “UÇUŞTAN ÇEKME” KARARI

Low cost’un önde gelen firmalarından Ryanair de Nisan – Mayıs aylarında filosunda bulunan uçakların hemen hemen tamamına yakınını uçuştan çekeceği açıkladı.

25 hava yolu şirketinin coronaviruse karşı aldığı önlemler