Konaklama sektöründe dağıtım kanalı yöneticisinin avantajları

Ağırlama endüstrisinde olanlar için, herhangi bir gelir yönetimi stratejisinin önemli bir kısmı dağıtım kanalı yönetimi etrafında dönmektedir. Sonuçta, doğrudan rezervasyonlar genellikle tercih edilirken, rezervasyonları ve geliri en üst düzeye çıkarmak için üçüncü taraf dağıtım acentelerinin yardımı gerekir.

Dağıtım Kanalı Yönetimi nedir?

Otel endüstrisinde bir dağıtım kanalı, bir otel odası veya otel hizmetinin müşteriye ulaşmadan önce geçtiği bir aracılar zincirini ifade eder. Bu zincirler, otelden müşteriye doğrudan satış gibi kısa veya daha uzun, toptancılar, çevrimiçi seyahat acenteleri, perakende seyahat acenteleri veya bilgi merkezlerinden geçebilir.

Dolayısıyla dağıtım kanalı yönetimi, bu dağıtım kanallarının her birini yönetme pratiğidir. Bu, fiyatlarınızın ve rezervasyon kısıtlamalarınızın yönetilmesini, otel envanterinin tüm farklı kanallarda sürekli olarak güncellenmesini ve çeşitli ek görevleri içerebilir.

Satışları optimize etmek ve geliri en üst düzeye çıkarmak için gerekli ortaklıkları ve iş ilişkilerini sürdürmek için etkili bir otel kanalı yönetim stratejisi zorunludur.

Otel Dağıtım Kanalı Yöneticisi nedir?

Otel dağıtım kanalı yöneticisi, tüm farklı dağıtım kanallarınızı merkezileştirmenize ve bunlara bağlı işlemleri aynı yerden yönetmenize olanak tanıyan çevrimiçi bir yönetim çözümüdür. Bu çözümler bulut tabanlı veya yazılım tabanlı olabilir ve yönetim işlemleri gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilebilir.

Bir dağıtım kanalı yöneticisi kullanılarak, otel odalarının veya diğer otel hizmetlerinin dağıtımına katılan tüm taraflar, ücretler ve kullanılabilirlik gibi önemli bilgilere canlı erişim sağlayabilir.

Dağıtım Kanalı Yöneticisinin Avantajları Nelerdir?

1. Daha Hızlı Dağıtım Kanal Yönetimi

Bir dağıtım kanalı yöneticisi kullanmanın başlıca avantajlarından biri, kanalların yönetilmesiyle ilişkili süreçleri hızlandırma yeteneğidir. Örneğin, ayarlamalar yapmak için artık her bir çevrimiçi seyahat acentesinin veya dağıtım iş ortağının sisteminde oturum açmanız gerekmeyecektir, çünkü ayarlamalar tek bir yerde yapılabilir.

Tekrarlanan görevler de otomatikleştirilebilir ve genel yönetime büyük zaman kazandırır.

2. Daha Az Rezervasyon Hataları

Ağırlama endüstrisinde olanlar için bir diğer önemli avantaj da dağıtım kanalı yöneticilerinin sunduğu gelişmiş doğruluktur. Örneğin, gelişmiş şeffaflık ve güncel kullanılabilirlik sayesinde, otelinize veya mülkünüze fazladan rezervasyon yapmak gibi insan hatası sorunlarını çözebilir.

Hatalar genellikle zaman, para ve hatta potansiyel olarak iş ortaklıkları açısından maliyetli olabilir, bu nedenle bunların ortadan kaldırılması önemli bir kanal yönetimi önceliğidir ve büyük fayda sağlayabilir.

3. Veri ve Anahtar Metriklerin Kullanılabilirliği

Dağıtım kanalı yöneticilerinin saf işlevsel yönlerinin yanı sıra, bu çözümler aynı zamanda önemli verileri ve metrikleri tek bir yerde sağlama avantajını da sunar. Bu, otel sahiplerinin ve diğer iş liderlerinin dikkate değer eğilimleri veya kalıpları belirlemelerine olanak tanıyan büyük bir stratejik fayda sağlayabilir.

Oradan, kanıt veya verilerle desteklenen temel stratejik kararlar almak daha kolay hale gelir.

4. Doğrudan Otel Rezervasyonlarını Kolaylaştırın

Çoğu dağıtım kanalı yöneticisi platformunda ayrıca yerleşik bir rezervasyon motoru veya müşterilerin kendi rezervasyon motorunuzla bağlantı kurarak müşterilerin doğrudan rezervasyon yapma olanağı bulunur.

Doğrudan rezervasyonlar en basit dağıtım kanalı olduğundan ve otel veya tatil köyünün üçüncü taraf bir distribütöre komisyon ücreti ödemesini gerektirmediğinden, bu durum gelir yönetimi açısından büyük bir değer olabilir.

5. Gelir ve İş Performansını Artırın

Son olarak, bir dağıtım kanalı yöneticisinin kullanımı, gelir ve iş performansını çeşitli şekillerde iyileştirmeye yardımcı olabilir. Örneğin, platform, oda fiyatlarına daha dinamik bir yaklaşım sunarak, sistemdeki tüm kanallarda şu anda hızlı bir şekilde ayarlamalar yapılmasına izin verecektir.

Ayrıca, dağıtım kanalı yöneticileri yeni dağıtım ortakları eklemeyi ve genel otel görünürlüğünü geliştirmeyi kolaylaştırabilir, bu da potansiyel olarak talebi, doluluk oranlarını ve ücretlendirilebilecek tutarı artırır.

Önceki İçerikMouzenidis Travel’dan Rus ve Ukraynalı doktorlara ücretsiz tatil
Sonraki İçerikİşte dünyanın en itibarlı restoran derecelendirme sistemleri
1958 yılında doktor bir ailenin çocuğu olarak Burdur'da doğdu. Lise öğrenimini 1975 senesinde İzmir Özel Fatih Kolejinde tamamladıktan sonra, üniversite eğitiminin Ön Lisans kısmını Turizm ve Otel Operasyonları üzerine 1980 senesinde Londra'da bulunan Middlesex Üniversitesinde takdirname ile tamamladı. 1983 yılında ise yine aynı üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği üzerine Lisans tahsilini başarı ile tamamladı.1983 senesinde Middlesex Üniversitesinde İşletme üzerine yüksek lisans diplomasına devam etti. 1986 yılında Türkiye'de Divan İstanbul oteli ile otelcilik sektörüne giriş yapan Selçuk KUTTAŞ, Hilton International Ankara, swisotel The Bosphorus Istanbul, Hyatt Regency Istanbul & Hyatt Regency Baku , Princess Otelleri ve diğer otel grupları ile çalıştıktan sonra 2012 senesinde, beş yıl görev yaptığı Dedeman Hotels & Resorts International'dan ''Otel Genel Müdürü'' ünvanı ile emekli oldu. Kariyeri boyunca Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Swissotel Eğitim Merkezi ve Vatel International Business School Tourism & Hotel Management'da tam zamanlı ve ders saati ücretli ''Öğretim Görevlisi'' olarak çalıştı. KUTTAŞ çok iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir. İngiltere'de bulunan Otel İşletmeciliği Enstitüsünün (Institute of Hospitality) üst düzey üyesidir. Aynı zamanda merkezi Antalya'da bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğinin de (POYD) üyesidir. Selçuk KUTTAŞ evli ve bir kız çocuğu sahibidir.