Cem Türkkan: Filomuz ve personelimizle yeni döneme hazırız

Last Updated on 7 Haziran 2020 by Yaşar Çelik

✍️ Yayına hazırlayan: Cem Bişkin


50 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan Türkkan Turizm ve Taşımacılık, filosu ve tüm personeliyle coronavirus salgını sonrasında yeni döneme hazır… Türkkan Turizm ve Taşımacılık Sahibi Cem Türkkan, coronavirus salgını sonrasında yeni dönem nasıl hazırlandıklarını, hangi önlemleri aldıklarını anlattı. 

Son yıllardaki başarılı operasyonlarıyla önemli bir büyüme trendi yakalayan Türkkan Turizm ve Taşımacılık’ın Sahibi Cem Türkkan; son dönemde faaliyete geçirdikleri İstanbul Havalimanı ofisi, Türkkan Turizm’in operasyonları ve filosu hakkındaki detayları paylaştı.

Post-corona dönemine filodaki tüm araçlar ve tüm personeliyle hazır olduklarını belirten Cem Türkkan; firma bünyesinde hayata geçirilen yeni uygulamaları, alınan COVID-19 önlem ve tedbirlerini anlattı. İşte Türkkan Turizm’in yeni dönem için hayata geçirdiği coronavirus önlem ve tedbirleri…

Öncelikle sizden Türkkan Turizm ve Taşımacılık firması, operasyonları ve sunduğu hizmetler hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Türkkan Turizm olarak sektörde 50 yılı aşkın bir firmayız. İstanbul merkezli olarak her iki yakada ve havalimanında özellikle “MICE turizm taşımacılık” hizmeti sunmakta olup; ayrıca birçok önemli incoming ve yurt içi acentalarımızla da işbirliği halindeyiz.

Havalimanı karşılama görevlilerimizle, 7/24 açık ofisimiz ve online web tabanlı, akıllı telefonlara uyumlu sistemlerimizle hizmet vermekteyiz.

Filomuzda en küçük araçtan otobüse kadar tüm segment araçlar bulunmaktadır. Ayrıca danışmanlık aldığımız firmalar ile sürücülerimize ileri ve güvenli sürüş eğitimleri ile gelişimlerine katkıda bulunmaktayız.

İSTANBUL ÖLÇEĞİNDE 100’Ü AŞKIN ARAÇ İLE HİZMET

Türkkan Turizm’in filo yapısı, filosundaki araç çeşitliliği ve araç portföyü hakkında bilgi alabilir miyiz?

Biraz önce kısaca bahsettiğim gibi sektörümüz açımızdan süreklilik arz eden genç ve geniş filo çok önemlidir. Ayrıca daha önemlisi donanımlı ve eğitim sürücülerle de bu filonun pekiştirilmesi gerekmektedir. Bu bilinçle de biz de özellikle İstanbul ölçeğinde 100’ü aşkın araç ve sürücü ile hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.

TÜRKKAN TURİZM’İN GENİŞ ARAÇ YELPAZESİ

Filomuzda, tüm ihtiyaç ve gereksinimleri karşılayabilecek kapasitede araç çeşitliliğimiz mevcuttur. Kısaca bahsedecek olursak; otobüs (50 ve 46 kişilik kapasitelerde), midibus (31 – 29 – 27 kişilik kapasitelerde), minibüs (16+1 / 15+1 / 13+1 kişilik kapasitelerde), VIP Vito, Carevelle olarak geniş bir araç yelpazesine sahibiz.

Ayrıca Engelli misafirlerimizin konforu ve rahatlığı için araç portföyümüze rampalı araçlar da ekledik. Yine gelecek taleplere göre de çeşitliliği, adetleri artırabilmekteyiz.

HİZMET KALİTESİNİ BELİRLEYEN TÜRKKAN TURİZM STANDARTLARI 

Geniş filoya sahip olan Türkkan Turizm sunduğu hizmetlerde standardı sağlamak amacıyla nasıl bir yöntem izliyor? Standardizasyon için hangi uygulamaları hayata geçirdi?

Özellikle filoda benzer dış renklerin kullanımı ve sürücü kılık kıyafeti burada önemli rol oynamaktadır. Büyük araçlarda beyaz, VIP araçlarda ise siyah renk bizim açımızdan önemlidir; bu aynı zamanda müşteri algısını da güçlendirmektedir.

Burada araçtan önemlisi ise sürücülerin kıyafeti ve davranış biçimleridir. Özellikle yolculuklarda sürücünün müşteriye olan konuşma ve davranış biçimlerinin belli bir standart ve nezaket çerçevesinde olması önemlidir. Bunun için de alanında uzman eğitmenlerden belli periyotlarda dersler almaktayız.

Bir önemli husus ise araçlarda bulunan standart ön-arka kurumsal logolarımız markalaşma açısından önemlidir. Ayrıca son günlerde de COVID-19’a karşı araç içi aldığımız önlemleri de tüm araçlarda standart hale getirmekteyiz.

HAVALİMANLARINDA 7/24 HİZMET

Sunduğunuz hizmetler Türkkan Turizm’i piyasadaki diğer aktörlerden ayıran farklılıklar ve özellikler ve uygulamalar nelerdir?

Türkkan Turizm olarak aynı zamanda TÜRSAB üyesi turizm acentesiyiz. Ancak ana konumuz ve amacımız tamamen çalıştığımız firmalar ve özellikle turizm acentalarına taşımacılık hizmeti sunmaktır.

Bu anlamda İstanbul Havalimanı’na 5 dakikalık mesafede açmış olduğumuz 2. ofisimizle de ani çıkabilecek transferlerde hızlı aksiyon alabilmekteyiz. Her iki ofisimiz de 7/24 açık şekilde hizmet vermektedir.

Ayrıca bu yıl içerisinde devreye alacağımız akıllı telefon uygulaması ile de çalıştığımız firmalara online araç takip, rezervasyon ve geri bildirim hizmetleri daha proaktif sunmuş olabileceğiz. Son olarak da firmamız IAF ve DAKKS onaylı ISO 9001 ve OHSAS 18001 belgelerine de sahiptir.

TÜRKKAN TURİZM POST-CORONA DÖNEMİNE HAZIR

COVID-19 sürecinde Türkkan Turizm olarak nasıl bir süreç izlediniz, ne gibi önlemler aldınız?

Açıkçası bu dönem tüm sektörü ani etkileyen çok üzücü bir deneyim oldu. Aslına bakılırsa 2020 iyi başlamıştı. Ocak ve Şubat aylarında birçok acentemizle güzel ve büyük işler yaptık. Hatta Mart bile iyi başlamıştı. Ancak şu da gerçek ki esas işin Mart’ın ikinci yarısında ve Nisan’da olacağı aşikardı. Bizim sezonumuzun yükselişe geçtiği dönem ise bu sürece denk geldi.

Virüs salgını Çin’de başladığı zaman, kendi operasyonlarımızı yönetirken açıkçası bu boyutlara ulaşacağını öngöremedik ve önemsemedik. Yalnızca Çin ve Uzakdoğu ülkelerinden turist getiren acentaları ve onların çalıştıkları taşıma firmalarını “geçici olarak” etkiler diye düşündük.

Sağlık Bakanlığı’nın ilk vakayı açıklamasından sonra da bıçak gibi işler kesildi ve iptaller geldi. Bu dönemde önceliğimiz tabi ki ilk etapta ayakta kalmaktı ve mevcut personellerimize mümkün olduğu kadar destek vererek istihdamı korumaya çalıştık.

Sürecin hala sürdüğünü düşünürsek aynı amaçları koruyarak, aynı zamanda da işlerin açılacağını da umarak aksiyonlarımızı almayı sürdürmekteyiz.

TÜRKKAN TURİZM’İN ALDIĞI CORONAVIRUS ÖNLEM VE TEDBİRLERİ

COVID-19 sonrası için araçlarınızda hangi önlemleri aldınız? COVID-19 sonrasında araç içinde sosyal mesafe ve hijyen kuralları için hangi önlem ve uygulamaları hayata geçireceksiniz?

Havalimanları ve şehirlerarası ulaşımın son günlerde açılmasıyla birlikte transfer ve ulaşım hizmetlerinin, 3 aylık stabil durum sonrasında tekrar yükselişe geçeceğine yönelik inancımızı korumaktayız.

Bu anlamda iş öncesinde araç için önlemlerimizi alıyoruz. Bunu da sosyal medyadan paylaşmaya özen gösteriyoruz.

Başlıca dikkate aldığımız hususları sıralarsak;

  • Şoförlerimizin korunmaları için maske, eldiven ve el dezenfektanı tedariği eksiksiz sağlanmaktadır.
  • Araç şoförlerimiz, görev esnasında her transfer için ayrı maske ve eldiven kullanmaktadır.
  • Filomuzda bulunan tüm segmentteki araçlarımızın tamamında, şoför koltuğu ile arka yolcu bölümü, pleksi ve şeffaf brandalar sayesinde bölünerek izolasyonu gerçekleştirilmiştir.
  • Tüm araçlarda, misafirlerin kullanımına sunulmuş tek kullanımlık el dezenfektanı, maske ve eldiven için stand ve ürün tedariği sağlanmıştır.
  • Genelge ile belirtilen taşıma kapasitelerinin %50’si kadar kişi bulundurma zorunluluğu için gerekli düzenlemeler yapılmış ve uyarı işaretleri konulmuştur.
  • Araç şoförlerimiz tarafından her transfer arasında araç içi havalandırma yapılmakta ve alkol bazlı antikorozit, hoş kokulu bir dezenfektan ile dezenfekte işlemi gerçekleştirilmektedir.
  • Filomuzda bulunan tüm araçlarımız her gün görev öncesinde ULV cihazı sisleme işlemi yapılmaktadır.

TÜM PERSONELE STERİLİZASYON EĞİTİMLERİ

COVID-19 sonrasında dönem için personelinizi nasıl hazırladınız? Hangi eğitimleri verdiniz? Post-corona döneminde sektöre yönelik öngörüleriniz nelerdir?

İş yeri hekimimiz tarafından tüm personellerimize sterilizasyon eğitimleri verildi. İş yeri hekimimiz desteği altında düzenli periyodlarla tüm personellerimizin COVID-19 muayeneleri gerçekleştirilmektedir. Tüm ofis içi personellerimiz ve şoförlerimiz günlük olarak dijital termometreler ile ateşleri ölçülmekte ve genel muayeneleri sonucu göreve çıkarılmaktadır.

Ayrıca test kitlerinin ticari olarak dağıtılmasına ve yaygınlaşmasını da bir taraftan beklemekteyiz. Bu şekilde düzenli olarak sürücü hatta ileri zamanda misafirlerimize düzenli olarak test yapabileceğimizi ummaktayız.

COVID-19 sonrası ise insanların havalimanında ya da uçakta sosyal mesafenin ilk etapta korunamayacağı inancından dolayı yurtiçi şehirlerarası transferlerde özel VIP araçlarını ya da az kapasiteli araçların tercih edilmesinin artacağını düşünmekteyiz. Yine benzer şekilde de şehir içi transferlerde de yine otobüs gibi büyük araçlar yerine daha küçük araçların ve özel araçların tercih edilmesini, insanların daha izole şekilde transfer yöntemlerini talep edeceklerini öngörmekteyiz.

Ancak belli sürede bu travmanın atlatılmasıyla, ilk etapta Eylül – Ekim ayları gibi otobüs ve büyük araç tercihlerinin artış göstermeye başlayabileceğini umut ediyoruz.

Sektör paydaşlarınıza, iş ortaklarınıza COVID-19 sonrasındaki süreç için iletmek istediğiniz mesajınızı alabilir miyiz?

Tüm Dünya’nın ve ülkemizin içerisinde bulunduğu pandemi sürecinde, toplum sağlığı ve ekonomik açıdan riskli bir dönemi geride bırakmamıza sayılı günlerin kaldığını bilmek bizleri mutlu ediyor. Bu süreç ve sonrasında ortak paydada yer aldığımız iş ortaklarımızda bizim kadar özenli ve titiz olduklarını görüyoruz. Sektör olarak bilinçli ve titizlik ile ilerleyerek, vatandaşlarımıza ve diğer sektörlere örnek olarak öncü olmamız gerektiğini düşünüyoruz.