Sümela Manastırı tekrar ziyarete kapatıldı!

Trabzon - Sümela Manastırı

29 Temmuz’da ziyarete açılan Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı 3 aylık bir süreyle tekrar ziyarete kapatıldı.

2015 yılında restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı, 5 yıl aradan sonra 29 Temmuz’da yeniden ziyarete açılmıştı. Ancak ünlü manastırın ziyarete açık kalışı fazla uzun sürmedi.

Yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gören Sümela Manastırı’nda 24 endüstriyel dağcı ve 5 mühendisin bulunduğun ekip tarafından yürütülen çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda çelik tel ağlarının yamaca gerildiği sistem ile korunan manastır taş düşmelerini önleme çalışmaları nedeniyle yeniden ziyarete kapatıldı.

31 Ocak 2021 tarihine kadar tamamlanacak olan restorasyon çalışmaları sonrası ziyaretçiler Sümela Manastırı’nı güvenli bir şekilde ziyaret edilebilecek.

“MANASTIR ÖNÜMÜZDEKİ YIL TURİZME HER YÖNÜYLE AÇILACAK”

Konuyla ilgili bilgi veren Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Sümela Manastırı’nda son yüzde 20’lik sağ kısımda ufak tefek kayaların çelik ağlarla güvenlik altına alınmasıyla ilgili az bir yer kalmıştı. Zaten manastıra da ziyaretler minimum düzeye düşmüştü. Bu süreçte çalışmaların tamamlanması için Kasım, Aralık ve Ocak aylarını kapsayacak şekilde manastır 3 aylık bir süreyle tekrar ziyarete kapatıldı. İnşallah restorasyon çalışmalarındaki son eksikler de tamamlanarak önümüzdeki yıl manastır turizme her yönüyle açılacak” dedi.

#TGilekeşfet önerisi: Trabzon gezi rehberi: Görülmesi gereken 61 yer

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Sümela Manastırı’ndaki tahribat için açıklama