Rus turist, Türkiye’ye yönelik açıklamaları ne kadar dikkate alıyor?

Rus turistler, yöneticilerin ve siyasilerin Türkiye’ye yönelik seyahat etmeme çağrılarını ne kadar dikkate alıyor? İşte Rusya’da konuya ilişkin düzenlenen anketin ilk sonuçları…

Rus turizm haber portalı TourDom.ru, son dönemde Rusya’da siyasi, bürokrat ve yöneticilerin Türkiye’ye yönelik seyahat uyarılarına, seyahat etmeme çağrılarına Rus halkının ne kadar önem verip; dikkate aldığını ortaya koymak için bir anket düzenledi.

ANNA POPOVA: COVID – 19 POZİTİF DÖNENLERİN %90’I TÜRKİYE’DEN DÖNENLER  

Hatırlanacağı üzere geçen haftalarda ilk olarak Rospotrebnadzor (Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu) Başkanı Anna Popova; “ülkeye coronavirus enfekte olarak dönenlerin %90’ının Türkiye’den dönenlerin olduğunu” açıklamıştı.

Ardından Rospotrebnadzor’un eski başkanı, şu an iktidar partisi Birleşik Rusya Partisi’nin Duma milletvekili olan Doktor Gennadi Onnişenko ise; Türkiye’ye yönelik tatil amaçlı seyahatlerin geçici olarak durdurulmasını önerdi.

OKUMA ÖNERİSİ: Yurt dışına çıkış yasağı istedi; hedefte Türkiye var

ANKETİN İLK SONUÇLARI

Bu açıklamaların sonrasında, tourdom.ru 3 Kasım’da konuya ilişkin bir anket hazırladı. 10 Kasım tarihine kadar bu ankete bin 400 kişi katılım gösterdi. Ankete katılım 17 Kasım’da sona erecek.

Şu ana kadar ankete katılanların sadece %2.16 bu açıklamaların gerçekçi olduğunu; bu açıklamaları yapanların gerçekten halkın sağlığını düşündüklerini ve Rus halkını korumaya çalıştıklarına inandıklarını belirtti.

YÜZDE 41’LİK KESİM: İÇ TURİZMİ GELİŞTİRMEK İÇİN

%41’lik kısım ise bu açıklamaların iç turizmi geliştirmek ve iç turizme yönelik talebin artması için yapıldığına inanıyor.

KATILIMCILARIN YARISI AÇIKLAMALARIN SİYASİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

Bu açıklamaların siyasi olduğuna ve Rusya’nın dış politikadaki çıkarları doğrultusunda Türkiye’ye baskı oluşturmak için yapıldığına yönelik görüş bildirenlerin oranı ise %51.04 seviyesinde.

%5.39’luk kesim ise basının gündem yaratmak için ön plana çıkarmaya çalıştığı haberler olarak değerlendiriyor.

SADECE %2’LİK KESİM İNANIYOR VE DİKKATE ALIYOR

Bu sonuçlara göre ankete katılanların çok küçük bir kısmı (%2.16) Türkiye’ye seyahat etmenin riskli olduğunu düşünüyor ve Türkiye’ye seyahat etmemeye yönelik çağrıları dikkate alıyor.