Rusya’da “Türkiye tatiline yasak” kulisi

Türkiye Rusya'da Üçüncü Sırada

Last Updated on 4 Kasım 2020 by Yaşar Çelik

Aşırı milliyetçi ve korumacı çıkışları ile bilinen Rusya Duma Milletvekili Gennadi Onnişenko, “Türk ekonomisini desteklediğimiz yetmiyormuş gibi kendi paramızla bir de koronavirüs getiriyoruz. Bu turistik seyahatler yasaklanmalı. Charter seferleri durdurulmalı” açıklamasında bulundu.

Rusya’da resmi Halk Sağlığı ve Tüketicisi Hakları Kurumu Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova’nın, “yurt dışından yeni tip koronavirüsle enfekte olmuş biçimde dönenlerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğini, bu nedenle önlem alınması gerektiğini” açıklamasından sonra konu ana gündem maddelerinden biri oldu.

İki ülke arasında bazı uçuşların durdurulabileceği bildirilirken, akşam saatlerinde de Duma’da “Türkiye tatil yasağı” talebi gündeme getirildi.

Rus medyasında çıkan haberler ve yorumlarda da bu yönde “kulis” yapıldığı dikkat çekiyor.

“GEÇİCİ OLARAK DURDURULMALI”

Rospotrebnadzor’un eski başkanı, şu an iktidar partisi Birleşik Rusya’nın Duma milletvekili olan Doktor Gennadi Onnişenko, Türkiye’ye tatil amaçlı seyahatlerin geçici olarak durdurulmasını önerdi.

“KENDİ PARAMIZLA BİR DE KORONAVİRÜS GETİRİYORUZ”

Sık sık aşırı milliyetçi ve korumacı çıkışları ile bilinen Onnişenko, “Türk ekonomisini desteklediğimiz yetmiyormuş gibi kendi paramızla bir de koronavirüs getiriyoruz. Bu turistik seyahatler yasaklanmalı. Charter seferleri durdurulmalı. Ancak iş amaçlı geziler için bir kısıtlamaya gerek yok” dedi.

Ancak pek çok uzman, Moskova’dan gelen bu açıklamalara rağmen, Türkiye’de dinlenen Rusya vatandaşı turist sayısına kıyasla vaka sayısının düşük olduğunu vurguluyor.

Türkiye’ye bu yılın sadece ocak-eylül döneminde en çok ziyaretçi gönderen ülke 1 milyon 421 bin 428 kişiyle Rusya Federasyonu oldu.

Rusya resmi makamları, Türkiye’de 326 Rus turistin koronavirüse yakalandığını ve 11’inin öldüğünü açıklamıştı.

“CHARTERLER DURDURULABİLİR”

Rusya’ya yurt dışından dönen koronavirüslü kişilerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğinin açıklanmasının ardından, Moskova ile Ankara’nın iki ülke arasında yolcu uçuşlarını sınırlandırma ihtimalini görüştükleri belirtildi.

Turkrus.com’un Rus medyasından aktardığı bilgilere göre, Rusya ile Türkiye’nin, turizm sezonunun bitmesini de göz önünde bulundurarak, bazı uçuşları durdurma konusunu gündeme aldıklarını bildirdi.

İsmi açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan haberde, iki ülke arasında öncelikle charter uçuşlarının durdurulabileceği öne sürüldü.

CHARTERLARIN DURDURULMASI DEĞİL AZALTILMASI GÜNDEMDE

Bir Türk havacılık sektör yetkilisi de bunu doğruladı.

Ancak Kommersant gazetesi, charter uçuşlarının durdurulması değil azaltılmasının gündemde olduğunu, bunun da sezonun bitmesiyle zaten kendiliğinden gerçekleşmeye başladığını yazdı.