Türkiye’nin en popüler 10 sokak yemeği

Türk Sokak Lezzetleri
Türk Sokak Lezzetleri

Last Updated on 27 Mayıs 2022 by Yaşar Çelik

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye’nin en popüler 10 sokak yemeğini belirledi. Dijital mecralarda Türkiye’nin uluslararası tanıtımını yapan “Go Turkey” internet sitesinde yer alan habere göre listenin başında simit yer aldı.

İstanbul, Türkiye’nin gastronomi merkezi olmasına rağmen, sokak yemekleri ile de ünlüdür. Türkiye’nin her şehrinde sokak yemeği kültürü günlük yaşamın yaygın ve ortak bir parçasıdır, çok zengin ve popülerdir.

İşte Türkiye’nin en popüler sokak yiyeceği seçeneklerinden ilk 10 tanesi.

SİMİT

Taze ve çıtır çıtır. Eskiden simitçiler sokak sokak gezerdi İstanbul’da. Artık çok mümkün değilse de her köşe başında bir seyyar satıcıda simit bulmanız mümkün. İşe giderken, işten gelirken de tercih edilir. İstanbul’da birçok kişi vapurla Boğaz’ı geçerken martılarla simidini paylaşmaya bayılır.

BALIK EKMEK

Bu lezzetin doğru adresi Karaköy veya Eminönü sahilidir. Çok uygun fiyatlı, besleyici ve lezzetlidir. Eminönü’nde işi olan balık ekmek yemeden orayı terk etmez.

KESTANE

Kışın başlangıcını müjdeleyen enfes bir sokak keyfidir kestane. En lezzetli hali de sokakta tezgahta satılan kavrulmuş halidir. Kış geldiğinde Türkiye’nin hemen her şehrinde her köşede bir kestane satıcısı bulmak mümkündür.

TANTUNİ

Tantuni aslında Mersin yöresine ait bir sokak lezzetidir, ama artık Türkiye’nin hemen her yerinde bu lezzetle karşılaşmak mümkün. Tantuniye şalgam ya da turşu eşlik eder.

MİDYE DOLMA

Yemekten çok atıştırmalık olan midye dolmalarla sahil kesimlerinde her köşe başında sık sık karşılaşabilirsiniz.

—O—

OKUMA ÖNERİLERİMİZ

İstanbul’un olmazsa olmazı 15 sokak lezzeti

İzmir’in meşhur sokak lezzetleri

Sokak lezzetleriyle ünlü 6 şehir

—O—

KUMPİR

Yemek için doğru adres Ortaköy. Öğün olarak bile tercih ediliyor. Farklı malzemelerle tekrar denemek isteyeceğinizi garanti ederiz.

TAVUKLU PİLAV

Aceleniz varsa ve hemen yemek için bir şeyler arıyorsanız, bir tabak tavuklu pilav harika bir seçenek olabilir. Harika eşlikçileri ise bir bardak ayran ya da bir tabak turşudur.

ÇİĞ KÖFTE DÜRÜM

Türkiye sokaklarındaki unutulmaz ziyafetlerden biri de çiğ köftedir. Çiğ köfte, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde bulunabilir. Geleneksel bir yemek olarak çiğ etle hazırlanır, ancak sokakta etli olarak nadiren bulabilirsiniz.

BUZLU BADEM

Aşırı sıcakta en iyi giden sokak atıştırmalıklarından biri. Taze bademler kaynatılır veya sıcak suda haşlanır, ardından soyulur ve buzda servis edilir.

ŞALGAM

15. yüzyılda Osmanlı mutfağında önem kazanmaya başlayan turşu, gelenekle iç içe geçmiş bir sokak yemeğidir. Şalgam, lezzetli ve cesur bir lezzet olup, küçük parçalar halinde doğranmış turşu ile bardaklarda satılmaktadır.