“Bu sayılarla Türkiye uçuşları 1 Haziran’da da zor”

Rusya’dan Türkiye’ye uçuş yasağının biteceği tarih “teorik olarak” 1 Haziran görünse de Rusya’daki turizm sektöründe “Türkiye’deki bu koronavirüs tablosuyla 1 Haziran’da uçuşlara izin verilemez” yorumu öne çıkıyor.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Dmitri Gorin, 18 Nisan Pazar günü itibarıyla 40 bin organize tur alan ve 50 bin bağımsız – transit Rus turistin Türkiye’de bulunduğunu, şu an önceliğin onların dönüşlerini organize etmek olduğunu vurguladı.

“ŞU ANKİ TABLOYLA GERÇEKÇİ OLMAZ…”

İzvestiya Gazetesi’nin görüştüğü uzmanların çoğu, 1 Haziran’dan itibaren Türkiye ile uçuşların yeniden başlamasının, şu anki tabloyla “gerçekçi olmadığı” görüşündeler.

“VAKA SAYISININ YARIYA DÜŞMESİ GEREKTİĞİNİ BİLİYORUZ”

Rusya Tur Operatörleri Birliği Birinci Başkan Yardımcısı Vladimir Kantoroviç, “Deneyimlerimize dayanarak, normalleşme için vakanın yarıya düşmesi gerektiğini biliyoruz, ancak bu kadar hızlı düşmeyeceğini görüyoruz” dedi.

UMUTLAR MISIR’A BAĞLANDI

Kantaroviç, Türkiye’nin Haziran ayına kadar açılmayacağına, turizm pazarının umutlarını Mısır’a bağladığını düşünenler arasında.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Rusya’nın bu konuyu öncelikle gündem maddesi yaptığını açıklamasının ardından sektör, bu ülkeyle uçuşlara kısa zamanda yeniden başlama olasılığını yüksek görüyor.

NATALYA OSIPOVA: TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE İKİ SEÇENEK VAR

Rusya Tur Acentaları Birliği Direktörü Natalya Osipova, diğer ülkelerden turistler Türkiye’ye gelmeye devam ederse; vaka sayısını kısa sürede azaltma ihtimalinin düşük olduğunu savundu.

Osipova, “Türkiye’nin önünde iki seçenek var: Ya turist akışını yaza kadar sınırlamak ve vaka sayısını düşürmek ya da tüm yaz sezonunu kaybetmek. Çünkü ülkeye girişten 72 saat önce alınan PCR testi, bu süre zarfında bir kişinin enfekte olmadığını ve virüsü ülkeye getirmediğini garanti etmiyor” dedi.

Kaynak: turkrus.com