Rusya’dan Türkiye için ümit veren açıklama

Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı Yuri Barzıkin: Rus komisyonun otel denetimleri olumlu, temmuzda Türkiye açılır

Rus yetkililerden oluşan komisyonun Türkiye’deki otellerde yaptıkları “sıhhi ve epidemiyolojik kontrollerin” sonuçlarının olumlu olduğu, Rus turistlere Türkiye kapısının Temmuz ayı içinde açılabileceği iddia edildi.

Bu açıklama Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı Yuri Barzıkin tarafından Rus medyasına yapıldı.

Barzıkin sınırların yakında açılmasının umulduğunu, ancak bu kararın “turistlerin güvenlik pahasına” alınmaması gerektiğini vurguladı.

Barzıkin, Rus yetkililerden oluşan komisyon üyelerinin Türkiye’deki otellerde “sıhhi ve epidemiyolojik durum” analizi yaptığını ve denetimlerin sonuçlarına göre otellerin çoğunun “geçer not” ve uygunluk sertifikası aldığını söyledi.

Rus yetkili, ayrıca Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs’ın da yakında Rus turistlere tamamen açılabileceğini sözlerine ekledi.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre Barzıkin; diğer yandan Haziran başında sekiz ülkeye Rusya’dan uçuşların yeniden başlamasının, bu ülkelere şimdilik Rus turist kabulü anlamına gelmediğini, sınırların açılmasının şimdilik sadece iş ve diğer özel gerekçeli seyahat türleri için kapı araladığını vurguladı.