Türkiye turizmi makas değiştiriyor

Last Updated on 30 Eylül 2021 by Turizm Günlüğü

Akdeniz’in önemli turizm merkezlerinden olan Türkiye, TL’deki tarihi değer kaybına rağmen zor bir sezon geçiriyor. AB ülkelerinde “pandemi riski yüksek” algılanan Türkiye, turizmde Avrupa yerine Rusya ile yakınlaşıyor.

Türkiye ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm sektörü, ülkede ilk resmi Covid-19 vakasının açıklandığı 13 Mart 2020 tarihinden bu yana tarihinin en ciddi krizini yaşıyor.

Pandemi önlemlerinin Haziran 2021’de kaldırılmasıyla turizmde canlılık yaşansa da ülkenin turizm merkezleri sayılan Akdeniz ve Ege bölgelerinde meydana gelen orman yangınları, turizmdeki umutları zayıflattı.

Orman yangınlarının olumsuz etkisi kısa sürede atlatıldı ancak Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ana turizm pazarlarında Türkiye’nin hala “riskli ülke” olarak algılanması, hesapları bozdu. Türk Lirası’nın Euro karşısında en düşük değerine inmesine rağmen, Avrupa’dan beklenen turist akını gerçekleşmiyor.

GÖZLER ARTIK AB’DE DEĞİL, RUSYA’DA

Bu durum Türkiye’nin turizm stratejisinde de değişime neden oluyor. Örneğin pandemi öncesine kadar Alman ve İngiliz turistlerin en çok rağbet ettiği ülkelerden biri olan Türkiye, artık Avrupa ülkelerinden çok Rusya ve Ukrayna’dan turist ağırlıyor.

Türk turizmciler de pandemi sonrası dönemde bugüne kadar ana turizm pazarı olan Avrupa ülkeleri yerine, Rusya, Ukrayna ve Orta Asya ülkelerine dümen kırmış durumda.

TURİZMCİLER AVRUPA’YA TEPKİLİ

Türk turizmciler, başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinin turizmde Türkiye’ye çifte standart uyguladığı görüşünde. Özellikle İngiltere’nin Türkiye’yi pandemi süresince ülke seyahatlerinde karantinayı zorunlu tutan “kırmızı liste”den yaz mevsimi boyunca çıkarmamış olması, eleştirilerin odağında.

Deutsche Welle Türkçe’den Aram Ekin Duran’ın haberine göre; Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, ana turizm pazarlarından biri olan İngiltere’nin Türkiye’yi aylar boyunca “kırmızı liste”de tutmasının büyük bir haksızlık olduğunu savunuyor.

Türkiye’de uygulanan aşı dozunun 100 milyonu geçtiğini, turizm tesislerinde uygulanan önlemlerin “Güvenli Turizm Sertifikası” ile garanti altına alındığını anlatan Firuz Bağlıkaya, “İngiltere’nin, günlük vaka sayıları 35 binlere yakın olan Hindistan’ı kırmızı listeden çıkarıp, günlük vaka sayısı 23 bin civarında seyreden Türkiye’nin kırmızı listede tutulmasını adil bir yaklaşım olarak görmüyoruz” diye konuşuyor.

“ALMAN TURİST SAYISI YÜZDE 45 DÜŞTÜ”

Son yıllara kadar Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkelerin başında gelen Almanya’dan Türkiye’ye tatile gelenlerin sayısında da dramatik bir düşüş yaşanıyor. Almanya, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Türkiye’yi “Yüksek Riskli” ülkeler listesinden çıkararak “Riskli” ülke kategorisine aldı.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya’nın verdiği bilgilere göre, pandemi öncesine göre Türkiye’ye gelen Alman turist sayısı yarıya düşmüş durumda. Bağlıkaya, Ocak-Ağustos aylarını kapsayan ilk 8 aylık dönemde Almanya’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının 2019’un aynı dönemine göre yüzde 45 düştüğünü söylüyor.

RUSYA TÜM KISITLAMALARI KALDIRDI

Pek çok Avrupa ülkesinde, Türkiye’ye gerçekleştirilecek seyahatlere ilişkin kısıtlama ve uyarılar devam ederken, Rusya ise Türkiye ile karşılıklı uçak seferlerine getirilen kısıtlamaları 22 Haziran’da tamamen kaldırdı. Gerek Rusya gerekse Ukrayna, 2021’in yaz sezonunda pandemi ve orman yangınlarına rağmen Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler oldular.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler

“EGELİ TURİZMCİLER CİDDİ BİR YOL AYRIMINDA”

Türkiye’ye gelen Avrupalı turistlerin yoğun olarak konakladığı Ege Bölgesi’ndeki turizmciler de ciddi bir yol ayrımında olduklarını söylüyorlar.

Sezon başında ana pazarları olan Almanya, İngiltere, Rusya ve Ukrayna’dan çok umutlu olduklarını vurgulayan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Ancak Almanya ve İngiltere bizi hayal kırıklığına uğrattı. Ama Rusya ve Ukrayna en kötü günlerde bile bize destek vermeyi sürdürdü” diyor.

Türk turizmcilerin bundan sonraki dönemde Orta Avrupa, Avrupa Birliği ve İngiltere yerine, Rusya ve Ukrayna pazarlarına ağırlık vereceğini kaydeden Mehmet İşler, “Ege turizmi düne kadar Alman ve İngiltere ağırlıklıydı; Rus azdı. Ancak gördük ki, Rus, Ukrayna ve Orta Asya ülkelerine açılmadan ayakta kalamayacağız. Çünkü Avrupa’nın aldığı kararlar Türk turizmine zarar veriyor; hayal kırıklığına uğradık” değerlendirmesinde bulunuyor.

“RUSYA’YA DOĞRU KAYIYORUZ”

Türk turizm sektörünün hızla Rusya ve Asya coğrafyasına kaydığına dikkat çeken İşler’in şu sözleri, Türkiye’de turizm sektörünün içinden geçtiği değişimi de özetliyor:

“Yakın zamana kadar Rusya ve Ukrayna’daki turizm fuarlarına gitmeyi bile düşünmüyorduk. Şu anda ise hemen hemen tüm işletmeler, nasıl bu ülkelerdeki turistleri ülkemize getirebiliriz diye çalışma yapıyorlar. Türk turizmi, Avrupa’dan Rusya’ya doğru bir makas değişimine geçiyor.”