Turizmin kenti Antalya’dan “Elektrik faturaları ertelensin” çağrısı

Last Updated on 16 Şubat 2022 by Turizm Günlüğü

ATSO Başkanı Davut Çetin, oda tarafından yaptırılan “2021 Yılı Değerlendirme, 2022 Beklentileri ve Piyasa Anketi Sonuçları”nı açıkladı. Ankete göre, turizm kenti Antalya’nın en büyük korkusu Ukrayna-Rusya savaşı. Çetin, “Elektrik faturaları 4-5 ay ertelensin” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın 2021 yılını çok kötü geçirmediğini, 2022 yılını da toparlanma yılı olarak gördüklerini belirtti.

Ukrayna – Rusya siyasi krizinin çözülmemesi durumunda hem ülke hem de bölge ekonomisinin olumsuzlukla karşılaşacağını bildiren Çetin, turizm bölgelerinde elektrik faturalarının da 4-5 ay ertelenmesini istedi.

2022 BEKLENTİLERİ VE PİYASA ANKETİ SONUÇLARINI AÇIKLADI

ATSO Başkanı Davut Çetin ve Meclis Başkanı Süleyman Özer, gazeteci meslek örgütü başkanlarıyla birlikte “2021 Yılı Değerlendirme, 2022 Beklentileri ve Piyasa Anketi Sonuçları”nı açıkladı.

Dünya Gazetesi’nden Fikri Cinokur’un haberine göre; ekonomideki sorunların pandemiyi unutturacak boyuta geldiğini, işletmelerin bir kısmının hayatta kalma mücadelesi verdiğini ifade eden Çetin, “Artık kendi sağlığımızdan, canımızdan önce ülkenin, şehrin ve sektörlerimizin derdine düştük. Son üç ayda hangi soruna, hangi sektöre el atacağımızı şaşırdık. Açıklamalar yapıyoruz, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz” dedi.

“SEKTÖRLERİN ACİL SORUNLARI: ELEKTRİK, DOĞAL GAZ ZAMLARI”

Sektörlerin acil sorunlarının elektrik, doğal gaz zamları, girdi maliyetlerindeki artış olduğunu anlatan Davut Çetin, şunları kaydetti:

“Dünyada da bir enflasyon var ve Dünyada da enerji maliyetleri arttı, fakat bizdeki gibi bir durum çok az ülkede var. TÜFE’de yüzde 48 enflasyonla dünyada 9. sıraya yükseldik. Türkiye’de dolar ve ÜFE birebir birlikte hareket ediyor, dolar düşerse enflasyon düşüyor, dolar artarsa enflasyon artıyor. Dövizdeki bu artışın nedeni de enflasyon artarken Merkez Bankamızın hızlı bir şekilde faizi düşürmesidir. Maalesef kasım ve aralık aylarında herkes TL’den kaçmaya başladı ve kendi elimizle sorunları artırmış olduk.”

Bu enflasyonla ve elektrik doğal gaz zamlarıyla KOBİ’lerin de hayatta kalma mücadelesi içine girdiğini dile getiren Çetin, “Otellerin, restoranların, mağazaların maliyetleri katlandı, elektrik faturaları karşılanamaz hale geldi. Maliyetler artıyor, ama küçük işletmeler fiyatlarını artıramıyor, çünkü müşteri kaybediyorlar. Yani hem halkta hem özel sektörde orta sınıf enflasyonun yükünü çekmektedir” dedi.

“RUSYA’DAN 4, UKRAYNA’DAN 1 MİLYON TURİST GELDİ”

Antalya ekonomisinin turizme bağlı olduğunu anlatan Davut Çetin, Rusya’dan Antalya’ya 4 milyon, Ukrayna’dan da 1 milyon turist geldiğini anımsattı.

İngiltere’nin karantina koşullarını kaldırmasıyla bu ülkeden Antalya başta olmak üzere Türkiye’ye önemli sayıda İngiliz turistin geleceğini söyleyen Çetin, “Ancak, Ukrayna ile Rusya arasındaki siyasi kriz ve savaş önlemezse başta turizm olmak üzere ekonomiyi olumsuz etkiler. Buna göre çalışmalıyız. Ukrayna-Rusya krizi başımıza bela olacak gibi” diye konuştu.