Turizmde umutlar seçim sonrasına kaldı

Turizmde umutlar seçim sonrasına kaldı

Last Updated on 29 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Depremin Mayıs ayına kadar rezervasyonları olumsuz etkilediğini belirten turizm sektörü temsilcileri yerli turistin seçimlerin ardından, yabancının ise Haziran’dan itibaren hareketleneceğini düşünüyor.  Turizmde umutlar seçim sonrasına kaldı

Hem iç pazarda hem dış pazarda depremin olumsuz etkilediği turizm sektöründe Nisan ayı da sıkıntılı geçecek. Başta kayak olmak üzere, Şubat ve Mart konaklamalı tüm yurt içi ve yurt dışı rezervasyonlarında ciddi iptallerin ve ertelemelerin yaşandığı sektörde “erken rezervasyon” satışları da sıfıra indi.      Turizmde umutlar seçim sonrasına kaldı

Felaketin ardından yabancı turistler deprem bölgesi ile tatil destinasyonu arasındaki yakınlığı ve otellerin depremlere dayanıklılığını sorgulamaya başladı. Yaklaşan seçimlerin de hem yurt dışında hem iç pazarda satışları etkilediğini belirten sektör temsilcileri bayram satışlarının Ramazan’da gerçekleşmesini bekliyor. Tüm bu gelişmelere rağmen bu yaz rekor umudunu kaybetmeyen sektör, Haziran ayında beklenen hareketliliğinin yeteceğini belirtiyor.

BURHAN SİLİ: SEÇİMLERİN ARDINDAN TALEP ARTACAK

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili

Ekonomim Gazetesi’nden Selenay Yağcı’nın haberine göre; Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili bölgede tesislerin 1 Nisan itibariyle açılmaya başlayacağını hatırlatarak depremin hemen ardından durgunluk yaşandığını ancak geçen hafta itibariyle rezervasyonların gelmeye başladığını kaydetti.

Türkiye’deki tesislerin fiyat, kalite, fiziki olanaklar ve kapasite açısından rakipsiz olduğunu belirten Sili, “Önümüzde seçimler var, insanlar beklenti içerisinde. Bu nedenle pazarda, seçimlerin yapılacağı zamana kadar çok fazla bir hareket beklemiyoruz. Diğer taraftan yurt dışında görüştüğümüz tur operatörlerinden ve devamlı gelen misafirlerimizden edindiğimiz bilgiye göre seçimlerin bitmesiyle Türkiye’ye çok daha yoğun bir talep olacak. Yatak fazlalığı nedeniyle Alanya gibi belirli bölgelerde Nisan sıkıntılı geçer. Mayıs ayında da hareketlenme olacak ama Haziran’dan önce net olarak devreye girmez” diye konuştu.

ALİ ONARAN: FUARLAR YAZ İÇİN UMUT VERİYOR

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran / turizmgunlugu.com

Depremin Mayıs’a kadar olan rezervasyonları büyük ölçüde etkilediğini ifade eden Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da “Bu dönemde rezervasyonlarda yüzde 30’ları geçen iptaller yaşandı. Erken rezervasyonlarda da durağanlık var. Ancak şu anda fuarlardan gelen talepler ve uçak seferlerine ilişkin aldığımız bilgiler, yaz aylarının iyi gideceği yönünde. Daha önce de deprem nedeniyle İtalya’dan Irak’a kadar biraz da destek olmak için satışları Türkiye’ye yönlendirdiklerini söylüyorlardı. Gündem dışı gelişmeler olmazsa rekor bir yaz yaşayabiliriz” dedi.

ÖMER FARUK DENGİZ: GELECEK HAFTALARDA REZERVASYONLAR ARTACAK

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz ise deprem nedeniyle rezervasyonlarda durağanlık yaşandığını ancak iptal olmadığını kaydederek, gelecek haftalarda rezervasyonların artacağı görüşünü paylaştı.

KAAN KARAYAL: BAYRAM SATIŞLARI SON DAKİKAYA KALDI

Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal ise felaketin turizm sektörünü hem iç hem dış pazarda olumsuz etkilediğini, tüm rezervasyonlarda ciddi iptaller ve ertelemeler yaşandığını söyledi.

Karayal şu görüşleri paylaştı: “Bunun yanı sıra ülke genelindeki moral bozukluğu nedeniyle yaklaşık 1 ay boyunca yaz dönemi için erken rezervasyon satışları da neredeyse sıfır seviyesinde seyretti. İleri tarihli rezervasyonlarda ve bayram dönemi rezervasyonlarında ise ciddi bir iptal talebi almadık. Bayram satışlarının büyük çoğunluğu, Ramazan döneminde gerçekleşecek gibi görünüyor. Bayram tatili ve seçim sonrası dönemde, satışlarda büyük bir hareketlenme bekliyoruz. Özellikle Kıbrıs, Antalya ve Bodrum tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor.”

Deprem öncesi dönemde erken rezervasyon talep ve satışlarında yüzde 30 artış olduğunu kaydeden Karayal, fiyatların erken rezervasyon döneminde bile geçen yıla göre yüzde 70 arttığını söyledi.

MUSTAFA KEMAL ÇUBUK: YABANCI DEPREM DAYANIKLILIĞI SORGULUYOR

Depremi takip eden hafta erken rezervasyonda yakın dönem için normalin 2-3 puan üzerinde iptal talepleri geldiğini belirten Tatilbudur.com Operasyon ve Kontrattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk “Ancak 15 Şubat itibarıyla iptal oranları sezon ortalamaları seviyesinde seyretti. Mart ayının ikinci haftası itibariyle de erken rezervasyon taleplerinde 2022 seviyelerine doğru tekrar bir çıkış ivmesi başladı” dedi.

Çubuk, deprem felaketi sonrasında yabancı turistlerin deprem bölgesi ve tatil destinasyonu arasındaki yakınlığa ve otellerin depremlere dayanıklılığına dair meraklarının oluştuğunu da ekledi.

BAHATTİN YÜCEL: SAVAŞA RAĞMEN RUS TURİST SAYISINDA REKOR BEKLENİYOR

Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel

Turizmciler savaşa rağmen bu yıl Rus turist sayısında rekor bekliyor. Çevrimiçi seyahat siteleri SletatRu ve TravelataRu verilerine göre Mayıs tatili için en popüler yurtdışı tatil destinasyonu yüzde 36’lık payla Türkiye.

Rusya’dan gelen uçaklara Türkiye’de bakım ve yer hizmetleri verilmeyeceği yönünde geçen hafta gelen haberler sektörde endişe yaratsa da yasağın Rusya’nın leasing yoluyla satın aldığı ABD uçaklarını kapsadığını belirten TÜRSAB Eski Başkanı Bahattin Yücel Rusya’nın birçok uçağı “millileştirdiğini” hatırlatıyor.

Yücel’in dikkat çektiği bir başka konu ise Rusya’daki savaş ekonomisinin yarattığı oynamalar. Yücel, “Ancak Rusların rahatça girebildiği bir ülke olduğu için Türkiye yine birinci sırada olur” görüşünü paylaşıyor.

Veriler de Yücel’i doğrular nitelikte. Yazın yoğun sezonda Rusya’dan Türkiye’ye haftalık uçuş sayısının 1.5 kat artarak, bin 100’e çıkacağı belirtiliyor. Rus ulusal havayolu şirketi Aeroflot, Rusya’nın dokuz şehrinden Türkiye’nin önde gelen turizm destinasyonlarına sefer açacak.

MÜBERRA ERESİN: ALMAN TURİST SAYISI 6.5 MİLYONU BULABİLİR

Turizmde yeni fuar merkezi memnuniyeti
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, deprem sonrasında rezervasyonlarda başlayan durgunluğun aşılmaya başladığını belirtti. Eresin, “Uluslararası fuarlardan aldığımız işaretler bu beklentilerimizi destekliyor. Bu yıl hem doluluk hem de oda fiyatları açısından artış öngörüyoruz. Şubat’ta rezervasyonlarda başlayan durgunluğun önümüzdeki aylarda yeniden yükselişe geçmesini umuyoruz. Özellikle en büyük turizm pazarımız Almanya’dan gelen turist sayısında yıl sonu itibariyle artış beklentimiz devam ediyor. Yıl sonu itibariyle Almanya’dan gelecek turist sayısı 6.5 milyon kişiyi bulabilir. Bakanlık hedef ve beklentilerine paralel 2023 yılında TÜROB olarak biz de 60 milyon turist ve 56 milyar dolar gelir bekliyor, hedefliyor çalışmalarımıza bu yönde devam ediyoruz.”