Turizmciler Yeni Sezona Yüzde 20 Zamlı Giriyor

Turizmciler Yeni Sezona Yüzde 20 Zamlı Giriyor

Last Updated on 7 Aralık 2023 by Turizm Günlüğü

Turizmciler yeni sezona yüzde 20 zamlı giriyor… Turizmciler, 2024 yılında fiyatların döviz bazında yüzde 20 artacağını belirtiyorlar.

Turizm sektörü, 2024 rezervasyonlarına erken başladı. Yurt dışından talebin geçen yıldan daha yoğun olduğunu söyleyen turizmciler, 2024’te fiyatların döviz bazında yüzde 20 artacağını belirtiyorlar.

Avrupa pazarının 2024 yılında yüzde 10-15 bandında büyüyeceğini, BDT pazarının ise aynı kalacağı görüşünü paylaşan sektör temsilcileri, özellikle İngiltere pazarındaki büyümeye dikkat çekiyor.

EN BÜYÜK İKİ RİSK

2023 yılının 10 ayında pandeminin izleri silinirken, ziyaretçi sayısı 50 milyonu aşarak rekor kırdı. Halen devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı’na ve Avrupa’da yaşanan gelişmelere rağmen oteller, 2024 sezonu için yoğun rezervasyon alıyor. Özellikle İngiliz, Alman ve Rus turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Türkiye’de turizm sektörü de önümüzdeki sezonun kontratlarına Ekim yerine Ağustos ayında başladı.

2024’te seyahatlerin yüzde 5-10 bandında artacağı tahminini paylaşan turizmciler gelecek yıl için en büyük iki riskin enflasyon ve kalifiye personel sıkıntısı olduğunu belirtiyorlar. Sektör temsilcileri, Avrupa pazarının yüzde 10-15 bandında büyüyeceğini, BDT pazarının ise aynı kalacağı görüşünde.

“İNGİLTERE’DEN CİDDİ ARTIŞ VAR”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, bölgede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye turizm sektörünün iyi bir yıl geçirdiğini belirterek, 2024 rezervasyonlarının bu yılın da üzerinde olduğunu söyledi.

Ekonomim Gazetesi’nde yer alan habere göre Kavaloğlu; “İlk rezervasyonlar İngiltere pazarından geliyor, ardından Almanya başlıyor. Şu anda 2024’e İngiltere’den çok ciddi rezervasyon alıyoruz. Onlar için belirlenmiş olan erken rezervasyon dönemleri var. İngilizlerin en az yüzde 10’u Eylül sonuna kadar rezervasyon yaptırmış oluyor. Ama bu oran Ekim sonunda neredeyse yüzde 40’ları buluyor. Dolayısıyla daha yıl gelmeden yüzde 50 satışımızı İngiliz pazarından tamamlamış oluyoruz” dedi.

2024 YILI İÇİN İNGİLİZ TURİST ÖNGÖRÜSÜ

Kavaloğlu, İngiltere’den gelen turist sayısının ilk defa geçen yıl 1 milyonun üzerine çıktığını, bu yıl bu sayının 1.5 milyonu geçeceğine dikkati çekti. Polonya’nın 1 milyonu aşan turist sayısı ile dördüncü kaynak pazar haline geldiğine dikkati çeken Kavaloğlu, “Ukrayna çok önemli bir pazardı ancak savaşla birlikte o pazarda büyük kayıp yaşadık. Neyse ki, Ukrayna’nın açığını Polonya kapatmaya başladı. Bunda yerli tur operatörlerinin son dönemde Polonya’da yatırım yapmasının büyük payı var” dedi.

“TÜRKİYE’DE TATİL UCUZ OLMAYACAK”

Turizmde 2024’ün hızlı başladığına dikkati çeken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Erkan Yağcı da “Birleşik Krallık’ın da Rusya ve Almanya gibi Türkiye’nin ana kaynak pazarlarından biri haline geldiğini görüyoruz. Tur operatörleri ve otelciler burada ciddi görüşmeler yapıyor. Ben yakın zamanda Birleşik Krallık pazarının 5 milyon seviyesine çıkması gerektiğine inanıyorum ve onun emarelerini de görüyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Rıza Perçin de Rusya- Ukrayna savaşının bitmesi halinde turizmde çok güzel gelişmelerin olacağını söyledi. Turizm sezonuna rekorlarla devam ettiklerinin altını çizen Perçin, “2024’ün de turizmde rekorların kırıldığı yıl olmasını bekliyoruz” dedi.

Bu yıl fiyatların döviz bazında yüzde 15-20 arttığını ifade eden Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, 2024’te de aynı oranda bir artış öngördüklerini vurguladı. Türkiye’de tatilin ucuz olmayacağını belirten Yavuz; yüksek talep, vergilerdeki ve bileti fiyatlarındaki artışın yanı sıra yüksek enflasyonun da tüm dünyada tatil fiyatların artacağına işaret etti.      Turizmciler Yeni Sezona Yüzde

TUR OPERATÖRLERİ NE DİYOR?

TUI Deutschland Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Baumert, “2024 yaz aylarında Türkiye açısından yüzde 25 artış planlıyoruz. Yeni kaynak pazarımız olarak Çekya’dan charter’lar başlayacak ve bu insanlar sizin otellerinize gelecek” dedi.

Der Touristik CEO’su Ingo Burmester de Türkiye’de geçen yıl çift haneli büyüdüklerini, bu kış döneminde de Türkiye satışlarında ciddi artış olduğunu dile getirdi.