Ruslar Mayıs Tatili İçin Hangi Ülkeleri Tercih Etti?

Rusya'da Uçak Biletleri Yarı Yarıya Ucuzladı
Foto: Sputnik

Last Updated on 25 Nisan 2024 by Turizm Günlüğü

Mayıs tatilinde turist akını: Ruslar hem yurt içinde hem yurt dışında yoğun rezervasyon yapıyor.  Ruslar Mayıs Tatili İçin

Seyahat endüstrisi uzmanlarına göre, Ruslar Mayıs tatilinde hem Rusya içinde hem de yurt dışında yoğun bir şekilde tur rezervasyonu yapıyor.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) verilerine göre iç destinasyonlara olan talep, geçen yıla göre yüzde 30-40 oranında artış gösterdi.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin’e göre, yaklaşık 3 milyon Rus vatandaşı ülke içinde seyahate çıkacak ve bunların 800-900 bini tur operatörlerinin hizmetlerinden yararlanacak. Yurt dışına seyahat edecek Rus turist sayısı ise 600 bin kişiyi aşacak.        Ruslar Mayıs Tatili İçin

Gorin, “Şu anda Rusya’dan 38 ülkeye doğrudan uçuşlar bulunuyor. Organize seyahatler büyük önem taşıyor. Yıl sonunda 2023 yılındaki 8 milyon yurt dışı seyahate kıyasla bu yıl en az 10 milyon yurt dışı seyahat gerçekleştirebileceğiz” dedi.

En popüler yurt içi destinasyonlar arasında Moskova, Krasnodar Krayı, St. Petersburg, Tataristan ve Mineralnıye Vodı bulunuyor.

Bu yıl Kaliningrad bölgesi de popüler destinasyonlar arasında yerini aldı. Talepte en büyük artışı Kırım gösterdi.

Gazetemru’nun haberine göre yurt dışı tatil yerleri arasında ise Abhazya, Belarus, Azerbaycan ve Özbekistan geleneksel olarak cazipken; Gürcistan Ermenistan’ı geride bırakarak ilk beş komşu ülke arasına girdi.

Türkiye, dengeli fiyat politikası sayesinde yurt dışına çıkan turist akışının yaklaşık yüzde 45’ini oluşturacak.

Mısır taleplerin yüzde 25’ini, BAE ise yüzde 15’ini karşılıyor.

Rusya ve komşu ülkelerdeki kısa turlara ilgi artarken, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus, Azerbaycan ve Özbekistan popüler destinasyonlar arasında yer alıyor.