Turizmde beklenti 30 milyar dolar gelir

2018 yılı yaz sezonu için uluslararası fuarlardan olumlu sinyaller aldıklarını belirten AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye’nin turizmden 30 milyar dolarlık gelir elde edeceğini yönünde ön görüde bulundu.

Avrupalı turistin geri dönüşe geçmesiyle birlikte turizm gelirlerinde artış yaşanacağını belirten Erkan Yağcı, “Bizim en iyi turizm yılımızdaki gelir 34 milyar dolardı. Bu sene 30 milyar dolara yaklaşacağımızı öngörebiliriz” dedi.

Habertürk’te yer alan habere göre Türkiye turizminde özellikle Almanya pazarında başarı yakalanmasını istediklerini vurgulayan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, erken rezervasyonlarda Almanya’nın olumlu sinyaller verdiğini aktararak “Geçen yıla oranla yüzde 50 ile yüzde 80 oranında bir artış var. Bunun böyle devam etmesi, alman pazarında en iyi yılımız olan 2015 yılına hızlı bir dönüş için olumlu bir sinyal veriyor. Ayrıca 2018 ve sonrası için turizm gelirlerini de iyileştirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 2017 turizm gelirinin 26 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erkan Yağcı, “Önümüzdeki yıl bizim mutlaka çift haneli bir büyümemiz olacaktır. Çift haneli büyümeyi de turizm gelirlerinde yakalamamız lazım. Bu yıl geçen yıla oranla yüzde 10 ile 15 arasında turizm geliri fazla olacaktır. Bizim en iyi turizm yılımızdaki gelir 34 milyar dolardı. Bu sene 30 milyar dolara yaklaşacağımızı öngörebiliriz” açıklamasında bulundu.