Çanakkale Köprüsü beklenenden daha erken açılacak

Yaklaşık 3 milyar 100 milyon avro yatırım tutarıyla hayata geçirilen 1915 Çanakkale Köprüsü, planlandığı tarihten daha önce 18 Mart 2022’de hizmete açılacak.

Tamamlandığında ülkemizin en önemli hizmet, sanayi ve turizm merkezi Trakya ile Batı Anadolu Bölgesi’ndeki ekonomik ve sosyal yaşamı çok daha cazip hale getirmesi beklenen proje ile Marmara ve Ege bölgesindeki; liman, demir yolu, hava ulaşım sistemleri ve kara yolu ulaşım ağının entegre edilmesinin yanı sıra buradaki şehirlerin turizm hareketliliğini de zirveye çıkarması planlanıyor.

1915 Çanakkale Köprüsü Kule Keson Temellerinin Yüzdürülmesi Töreni’nde proje hakkında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, bitiş tarihi olarak önceden 2023’ün planlandığını hatırlatarak çalışmaların çok hızlı ilerlemesi nedeniyle bu tarihin 18 Mart 2022 olacağını duyurdu.

Çanakkale Köprüsü’nün teknolojik öneminin zamanla daha iyi anlaşılacağını ifade eden Turhan, proje hakkında şunları kaydetti:

3 MİLYAR 100 MİLYON AVRO

“Kamu özel iş birliği modeliyle yapımını gerçekleştireceğimiz 1915 Çanakkale Köprüsü, yaklaşık 3 milyar 100 milyon avro yatırım tutarıyla ülkemizin en büyük projelerindendir. Bu dev eser, İstanbul Boğazı’nın iki katı uzunluğundaki Çanakkale Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek. Köprü tamamlandığında ülkemizin en önemli hizmet, sanayi ve turizm merkezi Trakya ile göz bebeğimiz Batı Anadolu Bölgesi’ndeki ekonomik ve sosyal yaşam çok daha cazip hale gelecektir. Ayrıca Avrupa Birliği ülkeleri ve özellikle de Bulgaristan ve Yunanistan merkezli yük hareketleri hızlı bir şekilde Ege, Batı Anadolu ve Batı Akdeniz’e ulaşacak.

1 SAATLİK YOL 4 DAKİKAYA DÜŞECEK

Feribotla yapılan bir saatlik yolculuk, bu köprüyle 4 dakikaya düşecek. Bu sayede, yapımı devam eden Gebze-İzmir ile Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara otoyolu, İzmir-Aydın ile Marmara ve Ege Bölgelerindeki otoyolların birbiriyle entegre olmasını da sağlamış olacağız.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara – Çanakkale Otoyolu Güzergahı

ULAŞIM YOLLARI BİRBİRİYLE ENTEGRE OLACAK

1915 Çanakkale Köprüsü ile ülke ekonomisinin can damarı ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege bölgesinde, liman, demir yolu, hava ulaşım sistemleri ve kara yolu ulaşım ağı bütünleşecek.

BÖLGE EKONOMİSİ VE TURİZMİ ŞAHLANACAK

Köprü sayesinde bölgede ekonomi şahlanacak. Sanayi kuruluşları için uzaklar yakın olacak. Yine bu projeyle, mevcut Edirne-İstanbul-Ankara otoyolu üzerindeki trafik rahatlayacaktır. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir otoyolunun Gebze-Orhangazi-İzmir otoyoluna bağlanmasıyla İzmir, Aydın ve Antalya gibi şehirlerimizdeki turizm hareketliliği de zirveye çıkacaktır. ”

DÜNYANIN SAYILI PROJELERİNDEN BİRİ 

Tamamlandığında, 2023 metrelik orta açıklığıyla dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacağı ifade edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün toplam uzunluğu yan açıklıklar ve viyadüklerle birlikte 4 bin 608 metreyi bulacak. Yüksekliği ise 3’üncü ayın 18’ini temsilen yaklaşık 318 metre olacak. Köprü, bu özellikleriyle dünyanın sayılı projelerinden biri durumunda.

Çanakkale turizmi Köprü Projesi ile yükselecek