Altı turizmcinin gözünden Çanakkale turizmine dair…

Çanakkale / Kilitbahir Kalesi

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, TÜRSAB Çanakkale-Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik, Çanakkale Büyük Truva Otel Genel Müdürü Salih Zeki Yüksel, Kum Otel’in Sahibi Kemal Pazarbaşı ve Cura Hotel Satış ve Pazarlama Koordinatörü Nilgün Gökser Çanakkale turizmine dair değerlendirmelerde bulundu.

Alanında başarılı olan bu isimler EMITT Fuarı’nda Çanakkale’yi en iyi şekilde tanıtmak için birlik içinde hareket ettiklerini kaydederek; Troia Yılı, Troya Müzesi, Tarihi Gelibolu Yarımadası, yeni açılan kültür yürüyüş rotası projesi, yapılan altyapı çalışmaları çerçevesinde Midilli Adası feribot seferleri ve açılması beklenen Çanakkale Köprüsü gibi faaliyetlerin bölge turizmine büyük bir ivme katacağını söylediler.

İşte bu yıl 23’üncüsü düzenlenen EMITT Fuarı’nda Çanakkale turizmine dair ayrıntıları Turizm Yazarı Halil Öncü ile paylaşan profesyonellerin çok özel açıklamaları:

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan: EMITT Fuarı’nda Çanakkale’yi turizm açısından tanıtmaya çalıştık. Standımız var belediye olarak başka kurumların da var. Ticaret Odası, Borsa gibi… Kültür Müdürlüğünün de var, otelcilerimiz var. 2018 yılı Troya Yılı’ydı biliyorsunuz, ama bu yıl bitmedi ve hala devam ediyor. Sonsuza dek Troya Yılı olarak devam edecek. Müzemiz açıldı onun tanıtımı var. Dolayısıyla bu alanda 200 metrekare bir alanda, çeşitli kurumlarımızı ve Çanakkale’yi tanıtıyoruz. Amacımız, Çanakkale’ye daha faza turistin gelmesi. Bu sayı da giderek artıyor. Özellikle Troya Yılı, müzenin açılışı yabancı turist açısından da ilgiyi arttırdığını görüyoruz. İnşallah 2019 yılında Çanakkale’de ciddi bir turizm gelişmesi göreceğiz ve buradaki fuarlara katılmamız da bu amaçla. Biz de kentimizi tanıtıyoruz Çanakkale olarak, yöremizi tanıtıyoruz. Böylelikle el birliği ile turizm açısından Çanakkale’nin kalkınması için çaba gösteriyoruz.

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer: Dünyanın en önemli turizm fuarlarından bir tanesi olan EMITT’te yine mutlu, huzurlu ve gururluyuz. Bu yıl Türkiye Turizmi 2018’den almış olduğu enerji ile 2019’a da güçlü umutlarla başladı. EMITT Türkiye’deki en büyük fuar olmanın yanı sıra dünyadaki de en büyük 4-5 fuardan bir tanesi. Bu çerçevede bu yıl gerek güneyden gerek kuzeye kadar birçok bölgemiz iyi bir sezon bekliyor. Bu çerçevede bizler de Çanakkale’mizin özellikle Troya Müzesi ile Tarihi Gelibolu Yarımadası’yla, yeni açılan kültür yürüyüş rotaları ile doğal güzellikleri ekoturizmi ile doğasıyla misafirleri Çanakkale’ye bekliyoruz. Çanakkale Türkiye’nin en güçlü turizm değerlerinden bir tanesi olarak bu yıl yine adından çok fazla söz ettirecek. Başta Troya Müzesi olmak üzere Türkiye’nin en önemli seyahat noktalarından bir tanesi olacağına inanıyoruz.

TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik ve TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya

TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik: 2017 ve 2018 yıllarındaki daralma 2019 yılında sona erecek. Dış pazarda çok iyi seviyeye gelineceğini düşünüyoruz. Özellikle Çanakkale Bölgesi olarak yapılan altyapı çalışmaları ile Troya Müzesi, Midilli Adası feribot seferleri, daha sonra açılacak olan Çanakkale Köprüsü ve son iki yılda yüzün üzerinde dünyanın bir çok uluslararası Çanakkale Bölgesi ve Troya slogan olarak kullanıldı. Artık bunun yavaş yavaş dönüşünü memleketimize, bölgemize olan katkısını izlemeye başlayacağız. Bununla ilgili en güzel kanıtlardan bir tanesi 500 bini aşan Troya Antik Kenti’nin ziyaretçi sayısı. Bizim bundan sonra bölgemizi turizm aktörleri olarak daha fazla tanıtmaya, daha fazla anlatmaya özellikle yurt içi ve yurt dışı fuarlara daha fazla katılmaya ve bölgemize daha fazla özellikle yabancı turisti çekmek için var gücümüzle çalışmamız gerekir. 2019 yılında iç pazarda biraz daralma bekliyoruz ama dış pazarda ciddi bir fark bekliyoruz. Geçen yıllara göre; var olan ön rezervasyonlarımız da zaten bunu ispatlıyor. Umarım geçtiğimiz yıllardaki kayıplarımızı amorti edebileceğimiz güzel bir yıl, güzel bir turizm yılı olur.

Balıkesir bölgesinde Küçükkuyu’da başlayacak olan, geçen sene başlamış olan Midilli feribot hattıyla Avrupalı vatandaşlarımızı, Midilli’ye gelen vatandaşlarımızı bölgeye çekmek için ciddi çalışmalarımız var. Hem Balıkesir hem Çanakkale acentelerimizde toplamda 130’a varan acentemizde bölgede ciddi emeklerimiz, ciddi çalışmalarımız var. Özellikle Kocaseyit Havalimanı Edremit’te bulunan ve Duesseldorf’a kadar olan uluslararası uçuşlarla özellikle Avrupa’da yaşayan yaşlı kesim dediğimiz termal turizme meraklı ve sağlık turizme meraklı olan kesimi bölgemize Kaz Dağların’a, Truva’ya, Asos’a ve Gelibolu Yarımadası’na çekmek ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Özellikle Kaz Dağları Termal ve sağlık anlamında tüm dünyada, özellikle Türkiye’de fark yaratmış bir destinasyon. Bizde bölge TÜRSAB olarak çalışmalarımızı bu anlamda yoğunlaştıracağız gelecek süreçte ve Balıkesir bölgesine özellikle Kaz Dağları- Edremit bölgesine daha fazla Avrupa vatandaşını, daha fazla yurt dışı vatandaşını, turisti çekmeye çalışacağız. Önümüzdeki günlerde bu çalışmalarımızın meyvelerini görmeye başlayacağız. Geçmişte yaptığımız Troia 2018 çalışmamız çok güzel sonuçlar verdi. Troia Antik Kenti’ni 500 bini geçen sayıda giriş oldu ve bu bölgeye TÜRSAB’ın ne kadar ağırlık verdiğini ve önem verdiğini gösterdi. Bu tip çalışmalarımız yine devam edecek ve Çanakkale-Balıkesir özellikle uluslararası turizmi uluslararası katılımcı konusunda entegrasyonunu tamamlamış olan destinasyon turizminin öne çıktığı bu süreçte tüm Türkiye ve diğer destinasyonlara göre ciddi fark yaratacak ve farkı da bölge olarak hep birlikte hissedeceğiz.

Çanakkale Büyük Truva Otel Genel Müdürü Salih Zeki Yüksel

Çanakkale Büyük Truva Otel Genel Müdürü Salih Zeki Yüksel: Yine EMITT Fuarı’nda yerimizi aldık. Troya 2018 yılı devam ediyor. Biz de Truva’yı tanıtmaya devam ediyoruz burada. Troyalı Helen’in temsili takılarını hazırlattık. Troya hazineleri ile hem Troya’yı, hem de otelimizi tanıtmaya burada devam ediyoruz. Herkesi Çanakkale Troya Müzesi’ne bekliyoruz.

 

Kum Otel’in Sahibi Kemal Pazarbaşı

Kum Otel’in Sahibi Kemal Pazarbaşı: Bu sene EMITT hem katılımcı ile hem de değişik pazarların uğrak noktası olmuş durumda. 2019 umut getiren bir yıl. Sanırım bundan sonraki yıllarda da turizm gelişmeye devam edecek. Bu sene farklı pazarların müşterileri ile karşılaştık. Bu da bizi sevindiriyor. Ne kadarı gerçekleşiyor, bunu bilemiyoruz. Umudumuz hem Türkiye turizminin gelişmesi hem de Çanakkale turizminin gelişmesi. 2018 Troia yılı ve açılan Troya Müzesi ile Çanakkale turizmi ikinci bir sıçrama yaşadı. Bunu herkes bize soruyor. İlgileniyor ve bölgemizi gezmek istiyor. Bunlarda birçok milletlerden gelen talepler. Bu da bizi memnun ediyor. Sanırım 2019 yılı ve daha sonraki yıllar ülkemize daha parlak bir turizm sezonları yaşatacak.

Cura Hotel Satış ve Pazarlama Koordinatörü Nilgün Gökser: Bu yıl 23’üncüs‬ü düzenlenen Emitt– Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Dünyanın en önemli turizm fuarları arasında yerini almıştır. Exclusive konaklama hizmeti veren Hotel Cura da her yıl bu önemli fuara katılmaktadır. Bu yıl Salon 7E 120 de kendine ait standında sektör paydaşlarımızı ve tatilseverleri konuk ederek, ülkemizi ve Çanakkale‘mizi tanıttık. Hedefimiz, ülkemiz ve Çanakkale’mize üreterek fayda sağlamaktır. Güçlü Türkiye’nin Güçlü Kadınları olarak her alanda yaşanan gelişmeleri takip ederek kurum stratejilerini güncel gelişmeler ışığında yapılandırmak durumundadır. Aksi taktirde hizmet sunduğumuz alanda başarıyı yakalamak hayal olur.