Üç havayolu firmasından 9 ülke için coronavirus seferberliği

Türkiye’nin uçuşları durdurduğu 9 Avrupa ülkesinin vatandaşlarının, oturma ve çalışma iznine sahip olan kişilerin ülkemizden ülkelerine dönmeleri için SunExpress, Corendon ve Türk Hava Yolları 14 Mart’ta ortak bir karar aldı.

15 MART SON DAKİKA

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 9 Avrupa ülkesine 17 Mart’a kadar verilen uçuş müsaadesinin öne çekildiğini duyurdu.

Corona virüsü nedeniyle uçuş yasağı konan 9 Avrupa ülkesinden 17 Mart 2020 saat 24:00’e kadar ilan edilmiş olan öğrenci ve turistlerin dönüş uçuş müsaadeleri 15 Mart 2020 olarak değiştirildi. Planlanmış seferler dışında izin verilmeyecek.

SHGM’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Koronavirüs nedeniyle uçuş yasağı konan 9 Avrupa ülkesinden 17 Mart 2020 saat 24.00’e kadar ilan edilen edilmiş olan öğrenci ve turistlerin dönüş uçuş müsaadeleri 15 Mart 2020 olarak değiştirilmiştir. Planlanmış seferler dışında izin verilmeyecektir.

Uçuş kısıtlaması tedbiri konan Avrupa ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka.”

SunExpress, Corendon, Türk Hava Yolu, seyahat acentası ve tur operatörü temsilcilerinin katılım gösterdiği toplantıda; Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Norveç, İsveç, Danimarka, İspanya, Fransa ülkelerine mensup vatandaşların, oturma ve çalışma iznine sahip olan kişilerin ülkelerine dönmeleri için sefer düzenleme kararı aldılar.

14 MART

Konuya ilişkin detayları TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk; bir bilgilendirme notuyla paylaştı. Buna göre;  

SUNEXPRESS

SunExpress, 20 Mart Saat 23.59 dahil Türkiye çıkışlı uçuşlarını normal programında yapacaktır.

20 Mart öncesi ve 21 Mart ve sonrası tarihlerdeki SunExpress uçuşlarında biletli yolcular için 17 Nisan ve sonrasına ücretsiz tarih değişikliği veya bilet iadesi yapılabilecektir.

CORENDON

Corendon, 20 Mart Saat 23.59 dahil uçuşlarını normal programında yapacaktır.

21 Mart ve sonrası tarihlerdeki Türkiye çıkışlı Corendon uçuşlarında 20 Mart ve öncesi için düzenlenmiş biletler ücretsiz olarak değiştirilebilecektir. 17 Nisan ve sonrasına ise olursa muhtemel fiyat farkı ile değiştirilebilecek veya bilet iadesi yapılabilecektir.

TÜRK HAVA YOLLARI

Türk Hava Yolları, 16 Mart dahil uçuşlarını normal programında yapacaktır.

17 Mart ve sonrası tarihlerdeki THY uçuşları 16 Mart ve öncesi, 17 Nisan ve sonrası için ücretsiz olarak değiştirilebilecek, bilet iadesi yapılabilecektir.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Abdulhamit Kuk

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk’un bilgilendirme notunun tamamı ve konuya ilişkin diğer detaylar; şu şekildedir:

—o—

Değerli Meslektaşlarım,

Bilindiği üzere; Bakanlar Kurulumuzun aldığı karara göre Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Norveç, İsveç, Danimarka, İspanya, Fransa ülkelerine mensup vatandaşların Türkiye’ye girişleri 14 Mart, saat 08.00’den itibaren 17 Nisan 2020 tarihine kadar kısıtlanmıştır.

Şu anda ülkemizde başta Antalya ve Ege olmak üzere, bölgelerde bulunan, yurtdışında yerleşik yolcuların ülkelerine geri dönüşlerinin sorunsuz sağlanması amacıyla Antalya’da bir toplantı yapılmış olup; Sunexpress, Corendon, THY, Seyahat Acentası ve Tur Operatörü temsilcilerinin katıldığı bu toplantıda aşağıdaki kararlar alınmıştır:

1- Sunexpress, 20 Mart saat 23.59 dahil Türkiye çıkışlı uçuşlarını normal programında yapacaktır. 20 Mart öncesi ve 21 Mart ve sonrası tarihlerdeki Sunexpress uçuşlarında biletli yolcular için 17 Nisan ve sonrasına ücretsiz tarih değişikliği veya bilet iadesi yapılabilecektir.

2- Corendon, 20 mart saat 23.59 dahil uçuşlarını normal programında yapacaktır. 21 Mart ve sonrası tarihlerdeki Türkiye çıkışlı Corendon uçuşlarında 20 Mart ve öncesi için düzenlenmiş biletler ücretsiz olarak değiştirilebilecektir. 17 Nisan ve sonrasına ise olursa muhtemel fiyat farkı ile değiştirilebilecek veya bilet iadesi yapılabilecektir.

3- THY, 16 Mart dahil uçuşlarını normal programında yapacaktır. 17 Mart ve sonrası tarihlerdeki THY uçuşları 16 Mart ve öncesi, 17 Nisan ve sonrası için ücretsiz olarak değiştirilebilecek, bilet iadesi yapılabilecektir.

4- Yukarıda sözü edilen havayollarının 21 Mart ve sonrası tarihler için yolcu girişi durdurulan ülkelere uçuşların durumu önümüzdeki günlerde ayrıca açıklanacaktır.

5- Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Norveç, İsveç, Danimarka, İspanya ve Fransa’ya yapılacak seyahatlerde o ülkenin vatandaşı olmayıp, ancak oturma müsadesi olanlar çıkış yapabileceklerdir.

6- İlgili uçak şirketleri yapacakları değişikliklerle ilgili bilgilendirmeyi Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) yapacak ve TÜRSAB da üyelerine yapacağı bilgilendirmeleri anında güncelleyecektir.

7- Seyahat acentalarımızın karşılaşabileceği olası farklı sorun veya gelişmelerde vakit kaybetmeden TÜRSAB’a bildiride bulunmaları gerekmektedir.

8- Burada olan ve geri dönüşü yapılacak yolcuların ülkemizde misafir oldukları asla unutulmamalı ve geri dönüşleri ile ilgili bilgilendirmeleri misafirperver bir anlayışla yapılmasına azami hassasiyet gösterilmelidir.