Sağlık pasaportu ne aşamada?

Fransa'da Tatil Bölgelerinde Eris Varyantına Bağlı Kovid-19 Vaka Artışı Alarm Veriyor
Fransa'da Tatil Bölgelerinde Eris Varyantına Bağlı Kovid-19 Vaka Artışı Alarm Veriyor

Last Updated on 29 Aralık 2020 by Yaşar Çelik

Turizm ve seyahat sektörleri koronavirüsün en çok etkilediği alanların başında geliyor. Bir çok ülke sınırlarını tamamen ya da kısmen bazı ülkelere kapatırken, seyahat kısıtlamaları da uyguladı. Koronavirüs aşısının piyasaya sürülmesinin ardından 2021’de güvenli seyahatin nasıl olacağı ise merak konusu.

Euronews’un haberine göre; pek çok şirket ve teknoloji grubu, bireylerin konser ve sinema salonları, stadyumlar, iş yeri ve havaalanında girişlerde kullanılmak üzere Covid-19 test ve aşı bilgilerini içeren dijital kimlik bilgileri sistemleri geliştirdi.

Sağlık pasaportu ne aşamada?

Dünya Ekonomik Forumu ile The Commons Project’in ortak girişimi CommonPass uygulaması, kullanıcıların Covid-19 test sonucu gibi tıbbi verileri ve tıbbi bir kurum tarafından yapılan bir aşı belgesini hassas bilgileri paylaşmadan QR kodu aracılığıyla yetkililere göstermeye olanak sağlıyor. Uygulama, seyahat için seyahat programınıza göre hareket ve varış noktalarındaki sağlık kartı gerekliliklerini de listeliyor.

Cenevre merkezli kar amacı gütmeyen girişim, şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri ve Avruba genelinde yüzlerce sağlık sisteminin yanı sıra Lufthansa, United Airlines, Swiss Airlines, Virgin Atlantic, Cathay Pacific ve JetBlue gibi birçok havayolu şirketi ile ortaklık kurdu.

CommonPass uygulaması, 21 Ekim Çarşamba günü, Londra’daki Heathrow’dan Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’nda United Airlines’a ait bir uçuşta gönüllü kullanıcılar ile test edildi.

IBM, Digital Health Pass adlı uygulamasını geliştirdi

Teknoloji devi IBM ise, şirketlerin ve mekanların koronavirüs testleri, sıcaklık ve aşılama kayıtları dahil olmak üzere giriş için ihtiyaç duyacakları göstergelerin özelleştirmesine olanak tanıyan Digital Health Pass adlı kendi uygulamasını geliştirdi. Bu göstergelere karşılık gelen kimlik bilgileri daha sonra bir mobil cüzdanda saklanıyor.

Linux Vakfı vaka bildirim girişimlerine öncülük ediyor

Dünyanın dört bir yanındaki halk sağlığı otoritelerinin Covid-19 ile mücadelesine yardımcı olan teknoloji odaklı bir kuruluş olan Linux Halk Sağlığı Vakfı (Linux Foundation Public Health) vaka bildirim girişimlerine öncülük ediyor.

Linux Vakfı, daha iyi koordinasyonu teşvik etmek için, beş kıtada düzinelerce kuruluşu temsil eden 300’den fazla kişiden oluşan bir kolektif olan Covid-19 Credentials Initiative ile ortaklık kurdu.

Vakıf, aşı kimlik bilgilerinde evrensel standart geliştirilmesine yardımcı olmak için IBM ve CommonPass ile birlikte çalışıyor.

Singapur Havayolları’ndan yolcuları için dijital sağlık doğrulama süreci

Singapur Havayolları, 23 Aralık’ta yayınlanan bir basın bildirisi ile Cakarta veya Kuala Lumpur’dan Singapur’a yapılan uçuşlarda seyahat eden yolcular için yeni dijital sağlık doğrulama süreci başlatıldığını duyurdu.

Havayolu şirketi, Cakarta ve Kuala Lumpur’daki yerel kliniklerde Covid-19 testlerine giren yolculara “QR kodlu dijital veya kağıt sağlık sertifikaları” verileceğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Bu yöntemle bir yolcunun sağlık kimlik bilgilerini mevcut protokollerden daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde doğrulayarak hem havaalanı check-in sürecini hem de Singapur’da pasaport kontrollerinde geçiş sürecini hızlandırıyor” ifadesi kullanıldı.