Akdeniz’de dengeler değişti! Türkiye ilk kez İspanya’yı geçti

Eylül İçin Rusların Türkiye Hesapları

Last Updated on 2 Kasım 2021 by Yaşar Çelik

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, son iki yılın gerçekleşen sayılarından ve olası pandemi etkilenmelerinden yola çıkarak yaptığı tahmine göre İspanya yılı maksimum 25,5 milyon turist ile kapatabilir. Yavuz’un Pazar koşullarını dikkate alınarak yaptığı simülasyona göre Eylül 2021 itibarı ile 21,5 milyon turist ağırlayan Türkiye yıl sonunu 27 milyon turist ile ilk kez İspanya’nın önünde kapatacak. 

İşte Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz’un yıl sonu tahminleri…

Turizm dünyasının eskiye dönüş yılı olarak gördüğü 2021 yılı radikal değişikliklere sahne oluyor. Önemli tatil ülkeleri bir yandan pandemi ile mücadele ederken bir yandan da kısıtlamalar, engellemeler ve yaptırımlar arasından sızıp gelen turistlerin yollarını beklediler.

Bu süreçte pandemiye dair doğru tedbirler alarak uygulayabilen ve bunu dünyaya anlatabilen ülkeler ön plana çıkarken, bu konuda yetersiz kalan ülkeler 2020 yılını bile arar oldular.

TURİZM EFSANESİ İSPANYA ÇÖKTÜ

YILSONUNDA MAKSİMUM 25,5 MİLYON TURİST OLABİLİR

Buna en büyük örnek pandemi ertesinde dahi bir türlü toparlanamayan İspanya oldu. 2019 yılında 83 milyon turist ile dünya sıralamasında birinci olan İspanya turizmi pandemi sonrası alarm veriyor. Ekonomisine %12 oranında katkı sağlayan turizmde İspanya’nın yüzü bir türlü gülmüyor. ilk 8 aylık verilere göre İspanya henüz 2020 sayılarını geçemedi. İspanya İstatistik Kurumu INE verilerine göre İspanya turizmi korona yılı olan 2020 yılının ilk 8 ayında 15,7 turist ağırlarken, 2021 yılının aynı döneminde 15 milyon turist sayısına ancak ulaşabildi. Son iki yılın gerçekleşen sayılarından ve olası pandemi etkilenmelerinden yola çıkarak yaptığım tahmine göre İspanya yılı maksimum 25,5 milyon turist ile kapatabilir. Bu da 2019 yılına göre % 70 oranında bir kayıp anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl ise İspanya 19 milyon turist ağırlamıştı. (kırmızı rakamlar simülasyon çalışmasıdır.)

Bu sonuç tesadüf değil, nedenleri var;

 • En önemli kaynak pazarlardan birisi olan İngiltere’nin kısıtlamaları İspanya’yı olumsuz etkiledi.
 • Mayorka adası ile ilgili koronanın kontrol edilememesine dair basında yer alan haberler çok sık gündemde kaldı.
 • Partilerin ve kalabalık etkinliklerin yasaklanmasıyla Mayorka Turist portföyünün önemli bir kısmını oluşturan ‘party turistlerinin’ gelmemesi.
 • İspanya’nın korona tedbirlerinde tutarsız bir uygulama göstermesi ve uygulamaların bölgesel farklılıklar göstermesi.
 • İspanya’nın pandemiye karşı somut tedbirlerde yetersiz kalması.
 • Sağlık altyapısındaki boşluklar ve yetersizlikler.
 • Pandemi başındaki birçok üzücü ve ürkütücü görüntünün İspanya’dan gelmesi. Bakımevlerindeki hastaları ölüme terk ederek ayrılan personeller, otellerde karantinaya giren turistler, denizde gemilerde mahsur kalan insanlar.
 • Karayolu turist gelişlerinin uzun bir dönem yapılamaması.
 • Kültürel ve tarihi alanların ziyarete kapalı olması.
 • Türkiye’nin güvenli sağlık sertifikası ve güvenli turizm projesinin ön plana çıkması ve orta Avrupa turistlerinin Türkiye’ye kayması.
 • En önemli kaynak pazarlarından biri olan olan Almanya’nın pandemi başından beri 94 kere seyahat yasaklarını revize etmesi ve buna bağlı gelişlerin sürekli aksaması.
 • İskandinav ülkelerinin seyahat etmemeleri.
 • Ana kaynaklardan biri olan kruvaziyer turizminin durma noktasına gelmesi.
 • Dönem dönem havalimanında yaşanan yoğunluğu iyi yönetememesi.

YUNANİSTAN SAĞLIK ALT YAPISINA TAKILDI

Akdeniz’deki turizm savaşlarında fırsat yakalayan ve hatta dönemsel olarak Rus uçaklarına imkan sağlayarak pastadaki payını artırmaya çalışan Yunanistan sağlık alt yapısının yetersizliği nedeni ile turist gelişlerinde beklediği rakamlara ulaşamadı. Adaların uzun bir dönem kapalı olması Yunanistan için ayrı bir handikap oldu. Yunanistan turizm bakanı Vasilis Kiklias Yunanistan’ın Ocak-Ağustos döneminde 8,6 milyon turist ağırladığını bildirdi. 2019 yılında 33 milyon turiste ulaşarak kendi rekorunu kıran Yunanistan’ın hedefi 2021 yılında bu rakamın yarısına ulaşmak. Bu bağlamda Yunanistan yılı maksimum 16 milyon turist ile kapatacak.

TÜRKİYE İLK KEZ İSPANYA’YI GEÇTİ

Henüz yıl sonuna 2 ay daha var ve daha birçok ülke bugüne kadarki resmi sayılarını tam olarak açıklamadı. Yetkililerin beyanları ve ülkelerin pandemi öncesi ve pandemi esnasındaki performansları ile Pazar koşullarını dikkate alınarak yaptığım simülasyona göre Eylül 2021 itibarı ile 21,5 milyon turist ağırlayan Türkiye yıl sonunu 27 milyon turist ile ilk kez İspanya’nın önünde kapatacak. Bölgedeki önemli rakipleriyle kıyaslandığında Türkiye’nin artık sadece Turizm ürünü ve fiyatı-hizmeti ile değil, sağlık altyapısı ile de rakiplerinin önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

Yıl sonu simülasyonuma göre Akdeniz’de ilk 3 ve yaklaşık turist sayıları şu şekilde olacak:

TÜRKİYE 27 MİLYON
İSPANYA 25,5 MİLYON
YUNANİSTAN 16 MİLYON

Liderliği almak zor oldu, sürdürebilmek daha önemli….