Avrupa yaz sezonuna hazırlanıyor

Last Updated on 11 Şubat 2022 by Yaşar Çelik

Covid-19’un bulaşma hızı yüksek Omicron varyantı ve yüksek seyreden vaka ve ölüm sayıları uzmanları endişelendirse de, birçok Avrupa ülkesi son dönemde kısıtlamaları tamamen ya da büyük oranda kaldırması Avrupa ülkelerinin yaz sezonuna erken başlayacağının sinyali olarak algılandı. 

HANGİ ÜLKELER KISITLAMALARI GEVŞETİYOR?

İsveç’te sosyal mesafe kuralları, aşı kartı kullanımı ve kişi sınırlaması bu hafta kaldırılmıştı. Nüfusun yüzde 80’inin en az iki doz aşı olduğu Danimarka ise geçen hafta artan vaka sayısına rağmen tüm kısıtlamaları kaldırdığını duyurmuştu, ancak bu açıklamanın ertesi günü ülkede vaka sayısı rekor kırmıştı.

Norveç ise birçok Covid kısıtlamasını kaldırsa da maske ve sosyal mesafe kuralarını sürdürüyor. Ülkede salı günü günlük corona virüsü vaka sayısı 26 bini aşarak yeni bir rekor kırdı.

Çarşamba günü İsveç’te 114, Norveç‘te 45, Danimarka’da 21, İngiltere‘de ise 276 kişi Covid nedeniyle hayatını kaybetti.

Birçok uzman, Covid-19 karşıtı önlemlerden vazgeçmek için henüz çok erken olduğu uyarısında bulunuyor.

Avrupa’da vaka sayılarının yüksek seyretmesine ve uzmanların uyarılarına rağmen bazı ülkelerin Covid-19 kısıtlamalarını art arda kaldırması eleştirilere yol açıyor.

İsveç, Danimarka ve Norveç, Covid-19’un artık ciddi bir tehdit olmadığını belirterek corona virüsü kısıtlamalarını son dönemde kaldırdı.

İngiltere’de de hükümetin kısıtlamaları beklenenden daha erken kaldırma kararı ve Covid test sonucu pozitif çıkanların karantinaya girme zorunluluğundan vazgeçme adımı tartışma yarattı. Çarşamba günü yeni vaka sayısının 68 bini aştığı ülkede maske zorunluluğu gibi birçok önlem de geçen ay sonunda kaldırılmıştı.

DSÖ GENEL DİREKTÖRÜNDEN UYARI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçen hafta Covid-19’un Omicron varyantı nedeniyle dünyanın birçok yerinde ölüm sayılarının endişe verici şekilde arttığı uyarısında bulunmuştu.

Bulaşma arttıkça ölüm rakamlarının da artacağına dikkat çeken Ghebreyesus, “Hiçbir ülkeye kapanmaya geri dönme çağrısı yapmıyoruz ama tüm ülkelere aşılara ek olarak her türlü aracı kullanıp halklarını koruma çağrısı yapıyoruz” demişti.