3. Havalimanı Heathrow’u geride bırakacak!

İstanbul 2 yıl içinde dünya lideri olacak

Last Updated on 27 Aralık 2016 by Yaşar Çelik

İngiltere’de yayımlanan Economist Dergisi, 3. Havalimanı’nın da açılmasıyla İstanbul’un havayolu taşımacılığında iki yıl içinde dünya liderliğine yükseleceğini açıkladı.

İngiltere’nin önde gelen dergilerinden Economist, İstanbul’daki hava taşımacılığının iki yıla kadar Avrupa’nın en yoğun havalimanı olma unvanına sahip olan Londra Heathrow’u geride bırakacağını yazdı.

“İki yıl önce, Londra’daki Heathrow Havalimanı dünyanın en işlek uluslararası havalimanıydı. Geçen yıl bu unvanını Dubai’ye kaptırdı. Hala Avrupa’nın en yoğun havalimanı… Ancak bu durum çok da uzun sürmeyecek gibi” yorumunda bulunan dergi Atatürk Havalimanı’ndaki kapasite artışına işaret etti.

Havalimanları birliği olan ACI Europe’un yayınladığı istatistiklere göre, yaklaşık 75 milyon yolcu, 2015 yılında Heathrow’u kullandı. Bu bir önceki yıla oranla yüzde 2.2’lik artış demekti. Paris ise 66 milyon yolcu ile ikinci sırada.

En önemli tehdit üçüncü sırada

Kokpit.aero’nun Economist’ten aktardığı habere göre, Avrupa havayolu taşımacılığı için en büyük tehdit üçüncü sırada. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan geçen yolcu sayısı yüzde 9.1 artarak 62 milyona yükseldi.

İki yılda iki havalimanını da geçebilir

Economist’e göre, “İki havaalanı da aynı büyüme hızını sürdürürse, İstanbul iki yılda Heathrow’u geçebilir.”

Türkiye’nin açık bir planı var

Economist, İngiltere yönetimini de açık bir dille havayolu taşımacılığının geliştirilmemesi konusunda eleştirdi.

“Atatürk Havalimanı da Heathrow gibi tam dolu. Bununla birlikte, İngiltere’nin aksine, Türkiye’nin sıkışıklıkla nasıl başa çıkılacağı konusunda açık bir planı var. İngiliz hükümeti, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Londra’nın ilk tam boy pist inşa edecekleri yerini belirlerken, Türkiye, Heathrow’un yerini alması için 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyor. Yeni tesis 2018’deki ilk uçuşlarına açılmayı umuyor.”