Trump, ABD’nin kapılarını Müslümanlara kapattı!

Havalimanında ABD Vizesi krizi

Last Updated on 29 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

ABD Başkanı Donald Trump’ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına getirdiği ülkeye giriş yasağı nedeniyle, İstanbul’da birçok yolcu Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye gidemedi.

Trump’ın başkanlık kararnamesini onaylamasının ardından ABD’ye gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na gelen yolculardan bir kısmı uçağa alınırken, bazılarının binişine izin verilmedi.

KAPIDAN GERİ ÇEVİRİP KONSOLOSLUĞA YÖNLENDİRDİLER

Bir havayolu şirketinin tarifeli seferiyle Los Angeles’a gitmek üzere dün öğle saatlerinde havalimanına geldiğini belirten 32 yaşındaki Suriyeli Nail Zaino, vizesinin iptal edilip geri çevirildiğini ifade etti: “Tekrar konsolosluğa gitmemi önerdiler. Karım ve çocuğum iki yıldır ABD’de yaşıyor. Vizemi bu ayın 27’sinde aldım. Yani Trump’ın kararı ile aynı gün.”
Gözyaşlarını tutamayan Zaino, yetkililerce ülkesine gönderilmek üzere transfer salonuna götürüldü.

YEŞİL KART SAHİBİ OLMAK DA FAYDA ETMEDİ

Eşi, kardeşi ve iki çocuğuyla New York’a gidecek olan Iraklı Ahmed Zuhair de yeşil kartı olmasına rağmen uçağa alınmadı. Zuhair, iki yıldır ABD’de yaşadığını ve iki hafta önce Irak’a gittiğini belirterek, “ABD’ye giremeyeceğimi öğrenince uçuşumu iptal etmek zorunda kaldım” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın aldığı karar doğrultusunda Suriye, İran, Irak, Sudan, Yemen, Libya ve Somali’den yolcuların ABD’ye gitmek üzere uçağa binmesine izin verilmediği belirtildi.
Yetkililer, daha önce de ABD’nin özel güvenlik politikası kapsamında bazı yolcuların ülkeye girişinin engellendiğini anımsattı.