ÇATOD, Travel Turkey İzmir’de büyük ilgi gördü

Bu yıl 11. kez düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı başladı. Fuara geniş bir katılım sağlayan Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD), 65 metrekarelik alanda tanıtımını yapıyor.

ÇATOD’a ait 65 metrekarelik standın dışında 300 metrekarelik ayrı bir alanda da Valilik koordinasyonunda yürütülen “Çanakkale” standı da bulunuyor.

Çanakkale’deki resmi kurumların temsilcileri, TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK, ÇARO, ÇATUD, ÇAPAD gibi turizm sivil toplum kuruluşları, ÇTSO ve ÇTB gibi kuruluşlarının yanı sıra resmi üst düzey idareciler ve diğer sivil toplum kuruluşlarının da ilgi gösterdiği fuarda Çanakkale ilinden yoğun bir katılım geldi.

“YOĞUN BİR İLGİYLE KARŞILAŞTIK”

Travel Turkey İzmir Fuarı’nda Çanakkale standının bu yıl da büyük ilgi göreceğine inandıklarını belirten ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, “Bu yıl ki fuarda Çanakkale’miz 2018 yılının “Troia Yılı” olması nedeniyle fuarda resmi “Tematik Partneri” olarak konumlandırılmış durumda. Bu kapsamda 2018 Troia Yılı vurgusu fuarın girişinden itibaren, biletler de dahil genelinde önemli bir yer teşkil ediyor. Fuarın açılışında da 2018 Troia yılı ile ilgili özel bir film gösterimi de oldu. Fuar boyunca ÇATOD olarak gerek yurt içi, gerek yurt dışı muhataplarımızla yoğun bir diyalog içinde olmayı, bölgemizi ve 2018 Troia Yılı’nı en iyi şekilde tanıtmayı hedefliyoruz” dedi.

NUMAN KURTULMUŞ’TAN “TROİA YILI” VURGUSU

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, fuarın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “11 yıl önce küçük hedeflerle ortaya çıkmış bu fuar bugün fevkalade önemli bir noktaya gelmiş, bundan sonraki yıllarda da çok daha ileriye giderek Türkiye’nin en önemli fuarlarından birisi olmayı sürdürecektir. Türkiye turizm alanında eli son derece rahat ve güçlü olan bir ülkedir. Türkiye dünyada birçok ülkenin sahip olmadığı zenginliklere sahip olan ülkedir. Bunlar içerisinde Troia var. Troia Anadolu’daki en önemli ilk uygarlıklardan birisidir. Troia’dan Osmanlı’ya kadar 24 büyük imparatorluk Anadolu topraklarından gelip geçmiştir. Destanlara konu olmuş büyük bir yerden Troia’dan bahsediyoruz. Çanakkale ilimiz ve çevresi de Troia medeniyetine ev sahipliği yapan dünyadaki ender şehirlerden birisidir. Burada 2018 yılının “Troia Yılı” olarak kutlanacağının, bu vesile ile dünyanın her tarafında Troia’nın da bir dünya markası olarak yeniden gündeme geleceğini hatırlatmak isterim” dedi.