Yeni sezonda İranlı turistin akıbeti meçhul

İran’da son bir haftada yoksulluk nedeniyle meydana gelen protestolar ülkede bir kaos ortamına neden oldu. Türkiye’nin en büyük turizm pazarları arasında yer alan İran’ın 2018’e kötü olaylarla başlaması gelecek sezonu nasıl geçireceğimiz konusunda soru işaretleri yarattı.

Orta doğulu turistlerin tercihleri arasında ilk sırada yer alan Türkiye, yeni sezonda İran’da yaşanan bu durumdan nasıl etkilenecek?

İran’da 28 Aralık’ta başlayan ekonomik kaynaklı protestolar dış ülkelerin müdahaleleriyle birlikte kısa süre içerisinde rejim karşıtı eylemlere dönüştü. Şiddet eylemlerinin arttığı İran’da güvenlik önlemlerinin hat safhaya çıkarılması İran halkının son günlerde yavaş yavaş evlerine çekilmesine neden oldu.

Bir dönem İran’ın refah düzeyinin yükselmesi, halkın tüketim ve harcamalarının artması Türk turizmcileri sevindirmiş ve Türkiye’ye gelecek İranlı turist sayısında artış beklentisi yaratmıştı.

BÜYÜTÜLECEK BİR ŞEY YOK

İran’da bir seyahat acentesinde çalışan Solmaz Keyfihar konu ile ilgili Turizm Günlüğüne şunları söyledi: “Yapılan protestolar 3-5 kişilik bir grubun genelde akşamları sokakta yaptığı küçük eylemlerdir. Büyütülecek bir şey yok” dedi.

SON 3 YILDA İRANLI TURİSTİN PROFİLİ NASILDI?

Kültürel ve coğrafi yakınlıktan dolayı Türkiye’yi tercih eden ve 2015 yılında 1 milyon 700 bin olarak gerçekleşen İranlı turistlerin sayısı 2016’da yaşanan darbe girişimiyle 1 milyon 665 bine gerilemişti.

2017’de ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’ye turizm açısından büyük katkı sağlayan İranlı turist sayısı 11 aylık dönemde yüzde 48’lik artışla 2.3 milyona ulaşmıştı.

Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında üçüncü sırada yer alan İran’ın son durumu turizm açısından endişeli duruyor.