Yılbaşında vizesiz gidebileceğiniz 8 uygun ülke

Last Updated on 19 Aralık 2019 by Turizm Günlüğü

Yılbaşında yurt dışında nereye gidilir, diye düşünüyorsanız sizler için aşağıda harika bir liste hazırlandı.

2020 yılına girmeye günler kala yavaş yavaş yılbaşı programları yapılmaya başlandı. Büyük çoğunluk yılbaşında nerede olacağına ve nasıl bir kutlama yapacağına karar verdi. Ancak halen kararsız bir kesim de yok değil.

Bu yıl Türkiye’den farklı bir yerde, 2020’yi karşılamak isteyenler için yılbaşında gidilecek vizesiz yerler içerisinden ekonomik koşullara sahip destinasyonları Neredekal editörleri sizler için listeledi.

1 – Kiev / Ukrayna

Ukrayna’ya hem vizesiz olarak sadece T.C. pasaportuyla hem de biyometrik fotoğrafa sahip yeni tip kimlik kartı ile, Türkiye’den seyahat etmek şartıyla giriş yapılabilmektedir. Bizim ülkemize göre para biriminin halen düşük olduğu Ukrayna’nın başkenti Kiev yılbaşında rengarenk sokakları ve capcanlı gece hayatı ile yeni yılın en coşkulu ve en eğlenceli karşılandığı yerlerden biri.

Gazeteci Deniz Berktay ile kısa Kiev turu

2 – Kotor / Karadağ

Adriyatik’in en güzel noktasında yer alan Montenegro ya da Karadağ tıpkı adı gibi yüksek dağlarla çevrili şirin mi şirin bir yer. Ayrıca T.C. pasaportuna sahip olanlar için de vize istemeyen bir ülke. Yemyeşil çam ormanlarının masmavi Adriyatik’le kucaklaştığı bir noktada yer alan Kotor, adeta İtalya’nın küçük bir kasabası gibi. Tarihi dokusu hiç bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş olan Kotor’da yılbaşı eğlenceleri sabahın ilk ışıklarına kadar hiç durmadan devam etmektedir. Sadece eğlence mekanları değil surlar içinde kalan ışıl ışıl eski şehrin sokakları da uyku nedir bilmeyen bir eğlenceyle dolup taşıyor. Kotor’la ilgili daha detaylı bir bilgi için Karadağ’da Zamanın Dışında Bir Şehir: Kotor’a Dair Bilinmesi Gerekenler yazımızı inceleyebilirsiniz.

İşte yurt dışına 2 bin TL’nin altında gidebileceğiniz turlar

3 – Batum / Gürcistan

Batum, Gürcistan’ın Karadeniz’e kıyısı olan bir liman kenti. Gürcistan da tıpkı Ukrayna gibi sadece yeni kimlik kartınızla ya da T.C. pasaportunuzla vizesiz bir şekilde ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri. Yılbaşı için özel olarak süslenen ve ışıklarla görsel bir şölen sunan Batum’daki yeni yıl eğlencelerine dünyanın her yerinden insanlar da gelerek renk katıyor. Şehir hakkında daha detaylı bir bilgi edinmek için Batum Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Şey başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayten Güneş; kime, ne istediğini hissettiren şehir Batum’u yazdı

4 – Minsk / Belarus – Beyaz Rusya Cumhuriyeti

Eski Sovyetleri Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Beyaz Rusya’nın başkenti plan Minsk yılın dört mevsimi dünyanın birçok noktasından gelen gezginlere ev sahipliği yapıyor. Bahar aylarında yemyeşil bir doğaya sahip olan şehir kışın bembeyaz karlar altında özellikle de yılbaşı zamanı o kadar davetkar ki gitmeyen bin pişman. T.C. pasaportuna sahip olan kişilerin vizesiz ziyaret edebileceği Minsk’te yılbaşı eğlenceleri sabahın ilk ışıklarına kadar hem eğlence mekanlarında hem de sokaklarda tüm canlılığıyla devam etmektedir.

Rusya’da kış tatili hazırlıkları başladı: En ucuz destinasyonlar hangileri?

5 – Ohrid / Makedonya

T.C. pasaportuna sahipseniz vizesiz gidebileceğiniz yerlerden biri de Makedonya. Ülkenin güneybatısında yer alan Ohrid ise, kendisiyle aynı adı taşıyan Ohrid Gölü’nün kenarında kurulmuş oldukça eski bir kasaba. Makedonya’nın incisi olarak tanıtılan bu kasabanın merkezine ve eski yaşam yerlerinin bulunduğu sokaklara doğru ilerlerken kendinizi bir anda Safranbolu’da geziyormuş gibi hissedersiniz. Bir tarafta eski Osmanlı mimarisiyle halen ayakta olan evleri, bir tarafta Ohrid Gölü’ne kuş bakışı bakan antik tiyatrosu ve bir tarafında da tarihi kiliseleri ile bu şirin kasaba ve göl UNESCO Dünya Miras Listesi’ne çoktan girmiş durumda. Bu harika kasaba hakkında daha çok bilgi edinmek isterseniz Huzur Şehri Ohrid’e Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yılbaşı tatili için vizesiz 6 güzel şehir

6 – Belgrad / Sırbistan

T.C. pasaportu olanların vizesiz bir şekilde giriş yapabildiği Sırbistan’a Türkler yıl boyunca oldukça yoğun bir ilgi gösteriyor. Bahar aylarında ve yaz sezonunda oldukça hareketli olan şehir bir de noel zamanı bu kadar hareketli oluyor. Bembeyaz karla kaplı şehrin noel zamanı ışıl ışıl olan sokaklarında yılbaşı süsleri arasında vakit geçirmek ve yeni yılı karşılamak oldukça keyifli. Şehirde hizmet veren birçok eğlence mekanı ve otel yılbaşı için oluşturdukları konseptle misafirlerini harika bir eğlencenin içine çekmeye bu yıl da devam ediyor. Şehri merak edip incelemek isterseniz Belgrad Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 6 Şey başlıklı yazımızda birçok detaya ulaşabilirsiniz.

Belgrad seyahatinizi güzel kılacak en iyi 10 tavsiye

7 – Bakü / Azerbaycan

Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan Bakü, Azerbaycan’ın başkenti ve Kafkaslar’ın en büyük, en önemli kültür ve ticaret merkezlerinden de biri. T.C. pasaportuna sahip kişiler ülkeye vizesiz olarak giriş yapabiliyor. Bakü yılın dört mevsimi keşfedilesi bir yer. Yılbaşı yaklaştıkça da cadde ve sokakları, yeni yıl öncesinde rengarenk olan Bakü’de yeni yılı karşılamak için herkes bu sokakları ve eğlence mekanlarını doldururken eminiz ki siz de burada olmak isteyeceksiniz.

Azerbaycan’ın gizli cennetine Türklerden büyük ilgi

8 – Girne / Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Yavru vatan Kıbrıs ve Girne yeni yıl kutlamalarının vazgeçilmez adresi. Gerek sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlenceleri gerek konserleri gerekse de lüks ve konforlu otelleri ile Kıbrıs 2020 yılbaşı eğlenceleri ile yine ilk sırada yerini alacağa benziyor. Kıbrıs’a T.C. kimlik kartı ile pasaportsuz bir şekilde giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Kıbrıs hakkında merak ettiğiniz detaylara hazırladığımız Kıbrıs Tatilinde En Çok Yapılan 10 Şey ve Kıbrıs’a Gitmek İçin Bir Neden Daha: Meşhur Kıbrıs Yemekleri başlıklı yazılarımızla ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs’ta 3 gün, 3 rota, 20 mekan…