Hilton Dalaman Genel Müdürü Tunç Batum: Yatırım ve tanıtıma devam

Last Updated on 28 Aralık 2016 by zaggor

Dalaman bölgesinin en büyük yatırımlarından Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, kayıpla kapattığı sezona rağmen yeni yılda yatırımlarında hız kesmeyecek. En fazla misafir ağırladığı İngiltere’de özel bir tanıtım kampanyası yapan Hilton Dalaman, 2017 yılı boyunca ‘tohumlama’ yöntemiyle bu ülkede PR çalışması yapacak. İç pazar için de bir fuar alanı açmayı planlayan Hilton Dalaman, toplantı ve organizasyonlar için 2 milyon TL’lik yatırım bedeliyle bin 200 kişilik yeni kongre merkezi açacak.

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, son jeopolitik gelişmelere rağmen, hedeflerinden taviz vermediği gibi yeni yatırım planlamalarını da hayata geçirmeye devam ediyor. Bölgede turizmin 12 aya yayılması hedefi doğrultusunda 35 milyon TL’lik 27 delikli golf sahası yatırımı için çalışmalarını sürdürürken, bu yöndeki bir diğer önemli yatırım olarak 1.200 kişilik yeni kongre merkezi için çalışmalara başladı. 2017’den umutlu olduğunu ve erken rezervasyonların yüzde 10 arttığını belirten Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum,turizmde yüzde 30 düşüş olduğunu belirterek ” Asıl olan fiyatlardaki düşüştür. Bunu toparlamak için için 2-3 yıl gerekir” dedi.

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum

TURİZMDE YÜZDE 30 DÜŞÜŞ

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, Hilton İstanbul Bosphorus’ta düzenlenen basın toplantısında 2016 performansları ve 2017 planlamaları kadar özellikle Avrupalı turistler açısından son derece popüler bir destinasyon olan Dalaman ve çevresinde 2016’nın nasıl geçtiği ve gelişmeler doğrultusunda 2017’nin nasıl bir görünüm sergilediği hakkında da açıklamalarda bulundu.
Öncelikle 2016 performansları hakkında bilgi veren Tunç Batum, 2016 sezonunda 22.600 turistin Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa’yı tercih ettiğini, toplam geceleme sayısının ise 116.000’i bulduğunu kaydetti. Tunç Batum, misafir dağılımının ise yüzde 29 yerli turist, yüzde 26 İngiliz turist, yüzde 15 İngiltere dışındaki Avrupalı turist ve yüzde 8 BDT ülkeleri şeklinde geliştiğini belirtti. Erken rezervasyon kapsamında gelen misafir sayısının ise ağırladıkları misafir sayısı içinde yüzde 62 gibi önemli bir yeri kapsadığına dikkat çeken Tunç Batum, bu oranın 2015 sezonunda yüzde 51 olarak kayıtlara geçtiğini belirtti.

FİYATLARI GERİ ALMANIZ EN AZ 2-3 YIL SÜRER

Tunç Batum, 2016 yılının turizmdeki kayıplar nedeniyle mücadele ile geçtiğini ve İç pazar ile Ortadoğu hariç olmak üzere yüzde 30 40 kayıp oldu. Geçen yıl 140-150 bin geceleme hedelemiştik. Ancak 115 bin geceleme oldu. Bunun yanında fiyatlar geriye gitti. Turizmde asıl önemli olan fiyatlardır. Turizmde kaybettiğimiz fiyatları geri almanız en az 2-3 yıl surer . Bu kriz bizi çok etkiledi. Bunu telafi etmek bir kaç yılımızı alacak” dedi.

İÇ PAZAR HER YIL YÜZDE 5 ORANINDA BÜYÜYOR

Tunç Batum, 2017 yılında alternatif pazarlara yatırım yapıyoruz. İç pazar krize rağmen turizmcinin can simidi oldu. Erken rezervasyon fiyatlarımızı inanılmaz cazip bir şekilde sunduk. Yüzde 30’lara varan indirimler yaptık. Türk insanı giderek erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmayı öğrendi. İç pazar her yıl yüzde 5 oranında büyüyor. Bu iç turizm için ciddi bir büyümedir.

BİZLER FABRİKAYI KAPATIP GİDECEK BİR SEKTÖR DEĞİLİZ.

Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 60 milyon dolar tanıtım bütçesi varken turizm kuruluşları geçtiğimiz yıl 250 milyon dolar harcayarak ellerini taşın altına soktular ve hala sokuyorlar. Turizm kuruluşları bakanlığın 5 katını tanıtıma harcıyorlar. Bizler fabrikayı kapatıp gideçek bir sektör değiliz. Kapatırsak beklediğimiz misafirin geri dönüşü 6-7 yılımızı alır. Krizde bile yaşamın ve pazarlamanın devam etmesi gerekir. Moralimizi düzgün tutup, uzun vadeli projelerle turizmi destekliyoruz.

ORTAK STRATEJİ GÖRMEDİK

Bölgede başta DOKTOB olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları var. birlikte tanıtım yapılması ve ortak strateji belirlenmesi gerekir. Ancak böyle bir çalışma görmüyoruz. Sadece Londra Fuarı’nda bakanlık şemsiyesi altında ortak katılım oluyor. Bunu başka ülkeler çok iyi yapıyorlar.”

LONDRA’DA HİLTON DALAMAN VE BÖLGE TANITIMI

Genelde Türkiye turizmi, özelde Dalaman bölgesine yaptıkları bir diğer önemli yatırımı ise yurtdışındaki tanıtım çalışmaları olarak gösteren Tunç Batum, 2017 planlamalarında pazarlama faaliyetlerinin ana ayaklarından biri olarak İngiltere’yi belirlediklerini açıkladı. Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde Londra’ki Kensington Garden’s’da İngiltere Tanıtım Partisi’ni gerçekleştirdiklerini bildiren Tunç Batum, şöyle devam etti:
“Bu yıl Kendi Başına Destinasyon Hilton Dalaman sloganıyla yola çıktık. Yalnızca oteli değil yakın çevresindeki tüm bölgeyi içeren bir tanıtım kampanyasını benimsedik. Bu bu bağlamda 12 ayrı konuyu ilgi gruplarının dikkatini çekecek şekilde tanıttık. Bölgede yat turizmi, spor turizmi (Caretta maratonu, Likya yürüyüş yolu, dağ bisikleti, paragliding vb.) caretta caretta kaplumbağaları, Nil kaplumbağası, çeşitli endemik bitki ve yüzlerce kuş çeşidi, Kaunos harabeleri, Dalyan, Köyceğiz, İztuzu’nun da yer aldığı pek çok tarihi ve doğal güzelliği ön plana çıkarttık. Vurguladığımız bir diğer nokta, Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Oteli’nin de doğal dokuya adapte olmuş mimarisi ve yüksek hizmet kalitesi oldu. Aldığımız tepkiler son derece olumluydu.”

İNGİLTERE PAZARINDA TANITIM

Otelin bir diğer çalışması da, İngiltere pazarında bölgenin tanıtımı için birlikte çalıştığı bir İngiliz PR ajansıyla gerçekleştirilen özel tanıtım etkinlikleri oldu. Erken rezervasyon dönemini çok avantajlı indirimlerle açan otel, bu yıl 24.000 kişiyi konuk etmeyi planlıyor
Kazandığı uluslararası ödüllerle sadece Türkiye’de değil, Avrupa çapında iddialı bir yapıya sahip olduğunu kanıtlayan Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, bir yeni yıl geleneği olarak 2017 yılına da yeniliklerle ve iddialı hedeflerle giriyor. Golf tesisi yatırımıyla ilgili planlamalarından vazgeçmeyen otel, Dalaman bölgesine yeni bir kongre merkezi daha kazandırmak için de çalışmalara başladı. Diğer yandan, erken rezervasyonda yüzde 30’luk indirimle yola çıkan Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, yerli turistin yanı sıra İngiliz ağırlıklı Avrupalı turist için planlamaları ve hedefleri doğrultusundaki etkinlikleriyle de dikkat çekiyor. Otel, ağırladığı misafir sayısı içinde yüzde 26 gibi önemli bir yer tutan İngilizler için, Londra’da hem Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa hem de Dalaman ve çevresinin tanıtımını konu alan etkinlikler düzenliyor.

İNGİLTERE PAZARINA TOHUMLAMA YAPIYORUZ

Turç Batum, Hilton Dalaman olarak 2017 stratejimizi belirlediklerini belirterek şöyle devam etti: “Yatırımlardan kısmayıp pazarlamaya ağırlık veriyoruz. Bölgede 3500 İngiliz yaşıyor ve en iyi pazarımız olan ingiltere pazarına çalışıloruz. İngiltere pazarı için bir PR şirketi ile anlaştık ve 8 aylık bir sürede 60 bin poundluk bütçe ayırdık. Seeding dediğimiz tohumlama yöntemi ile pazarlama yapıyoruz. Birlikte 12 aylık konu belirledik. Dalaman hakkında tohumlama yöntemiyle destinasyon tanıtımı yapıyoruz. Caretta Caretta’ları izlerken nerede kalıyorsunuz diyerek Hilton Dalaman’ı tanıtıyoruz. Scuba, 140 endemik bitkinin tanıtımı, kuş gözleminde yalı çapkını kuşu önemlidir. Fotoğraflar çekerek Hilton Dalaman’da çekildi diyoruz. Tanıtıma ciddi bütçe ayırdık. İngiltere’de 65 seyahat acentesi ve 20’ye yakın gazeteci ile Londra Kensington Gallerey’de tanıtım toplantısı yaptık.

2016’NIN ZARARSIZ GEÇMESİ İÇİN MEMNUNİYETE YATIRIM YAPTIK

Tunç Batum, turizm açısından zorlu bir sezon olsa da Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa olarak misafir memnuniyetine odaklanan uygulamaları ve daha önce Hilton Dalaman kalitesini tecrübe etmiş turistlerin kendilerini tercih etmeleri nedeniyle 2016’yı diğer yılların altında ancak bu yılın koşullarına göre başarılı bir yıl olarak geride bıraktıklarını vurguladı. Zorluklara rağmen 2016’yı iyi bir dönem olarak geride bırakmalarındaki bir diğer önemli etken olarak misafir memnuniyeti odaklı yapılarıyla hiçbir yatırım ve uygulamadan kaçınmamalarını gösteren Batum, şöyle konuştu:
“2016, hem Türkiye hem de turizm açısından sorunlu bir dönem olarak geride kaldı. Sorunların yarattığı sıkıntıları yoğun olarak hissetsek bile misafir hizmetlerinde hiçbir kısıntıya gitmeden zaten üst düzeyde olan kaliteli hizmet anlayışımızı daha da geliştirerek yolumuza devam ettik. 2016 yılında hizmetlerimizle ilgili olarak yatırım ya da işletme maliyetlerinde tasarrufa gitmek bir yana memnuniyeti daha da artırmaya odaklanan yatırımları gerçekleştirdik. Misafirlerimizden aldığımız geri dönüşler bizim ne denli doğru yolda ilerlediğimizin bir göstergesi oldu. Bu strateji, Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa’nın geleceği kadar Dalaman ve çevresi başta olmak üzere Türkiye turizminin geleceğine yapılan yatırımdır.”

ERKEN REZERVASYON %30 İNDİRİMLE AÇILDI, 24 BİN TURİST GELECEK

2017 planlamaları hakkında açıklamada bulunan Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, Türkiye’nin içinde bulunduğu durum nedeniyle 2017’nin de zorlu bir yıl olarak geçmesinin yüksek ihtimal olduğunu belirterek, “Ancak, biz, Türkiye turizminin en önemli aktörlerinden biri olarak Türkiye’nin bu süreçten de daha önce defalarca örneğini yaşadığımız gibi daha da güçlü bir şekilde çıkacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda yatırım planlamalarımızdan vazgeçmiyoruz. Ve Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa kanalıyla Türkiye’ye daha fazla yabancı turist getirmeye odaklanarak ülkemizin daha doğru bir şekilde tanıtımına odaklanıyoruz. Kuşkusuz, yerli turistlerimiz de bizim için son derece önemli ve onlar için de özel çalışmalarımız söz konusu” diye konuştu.

GECELEME SAYISINI 138 BİN OLARAK BELİRLEDİK
2017’de ağırlayacakları misafir sayısını 24.000, geceleme sayısını ise 138.000 olarak belirlediklerini açıklayan Tunç Batum, misafir yoğunluğunda yerli turist ve İngiliz turistin yine en önemli rolü üstleneceğini belirtirken, BDT ülkelerinden de artış beklediklerini dile getirdi. Ancak, Avrupa pazarından gelecek turist sayısında düşüşün kaçınılmaz olduğunu söyleyen Batum, erken rezervasyon konusundaki çalışmalarına da işaret etti. Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa olarak 31 Ocak 2017’ye kadar yapılacak rezervasyonlarda yüzde 30 indirim kararı aldıklarını açıklayan Batum, erken rezervasyon yönünde şu ana kadar aldıkları talebi tatmin edici bulduklarını belirterek, toplam misafir rezervasyonları içinde erken rezervasyon kayıtlarının yine yüzde 60 civarında seyretmesini beklediklerini söyledi.

DALAMAN AVRUPALILARIN YILLARDIR RAĞBET ETTİĞİ BÖLGEDİR

Yabancı turistlerin Dalaman ve çevresinin güzelliklerini ve otel konforunu keşfederek bu bölgenin onlar için vazgeçilmez hale gelmesinin yerli turist için de söz konusu olacağına dikkat çeken Tunç Batum, şöyle devam etti:
“Hilton Dalaman, bulunduğu bölge itibariyle hem yabancı hem de özellikle çocuklu ailelerden oluşan yerli misafirlerin dikkatini çeken bir otel durumuna gelmiştir. Otelimizin bulunduğu bölge, İngilizler başta olmak üzere Avrupalıların yıllardır rağbet ettiği bir bölgedir. En başta bozulmamış doğası, Dalaman, Dalyan, Göcek, Akyaka ve Fethiye gibi tarihi ve turistik tatil merkezlerine ulaşım kolaylığı, carettaların dünyadaki üreme merkezlerinden biri olan ve dünya çapında üne sahip İztuzu Plajı’nın yanı sıra Dalaman Havalimanı’nın çok merkezi bir noktada olması gibi pek çok güzelliğe ve avantaja ev sahipliği yapmaktadır. Yerli turistin de daha çok tanıdıkça bölgeyi ve otelimizi vazgeçilmez bulacağını düşünüyoruz. Ayrıca, otel olarak verdiğimiz hizmet kalitesinin ve konforunun hem kendimize hem de bölgenin gelecek yıllarına yatırım anlamına geldiğini belirtmek gerekiyor. Bu doğrultuda yerli turist sayısının giderek artacağını düşünüyoruz.”

12 AY TURİZM İÇİN GOLF VE KONGRE TURİZMİNE YATIRIM

Tunç Batum, hizmet kalitesine yatırım yapmaya devam edecekleri 2017 için planladıkları en önemli yatırımlardan biri olarak şu anda mevcut olan kongre merkezine ilave olarak 1.200 kişiye hizmet verebilecek ve toplamda 1.200 metrekarelik yeni kongre merkezi çalışmalarını gösterdi. Tunç Batum, yatırımı sezon başında tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi. Kongre merkezi yatırımındaki ana hedeflerden biri olarak bölgedeki turizmin 12 aya yayılması kararlılıklarını gösteren Batum, bu yöndeki bir diğer planlama olarak golf yatırımlarını gösterdi. Yatırım planlarında hiçbir değişiklik olmadığını vurgulayan Tunç Batum, yaklaşık 35 milyon TL bütçeli, 27 delikli golf sahası yatırımı için çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

KONGRE TURİZMİNİ HEDEFLEDİK

2017’de kongre turzmine ağırlık vererek 4 ayda bitireceğimiz 1200 kiyilik kongre salonunu yapıyoruz. Yani dövizimizi bozdurup yatırıma kullanıyoruz. Toplantı salonundaki hedefimiz inanılmaz kasapasitesi olan kongre turizmidir. Hilton Dalaman olarak ciddi riskler alıyoruz. Yatırıma girince riski Kabul etmiş olursunuz. Rist dönemini fırsat dönemi olarak değerlendiriyoruz. Bugünlerin geçeceğine inanıyoruz. Onun için şimdiden yatırım yapıyoruz ve faydasını görmeye başladık. Artak giderleri karşılamak için her turizmci gibi KDV’nin yüzde 4’e inmesi desteğine ihtiyacımız var. bizimde kaynaklarımız sınırlıdır.

HİLTON DALAMAN HAKKINDA

• Türkiye’yi ilk Hilton Resort ile tanıştıran Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa’nın en önemli özelliklerinden birisi, 176 dönümlük alanda, 130 dönümün yeşil alana ayrılması. Otel, 650 metre uzunluğunda özel kum plaja sahip. Otel, plaj kültürüne Gazebo, Grand Gazebo ve Jakuzili King Gazebo olmak üzere 3 ayrı tipte tasarlanmış plaj evleri ile farklılık getiriyor.
• Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa’daki toplam oda sayısı ise 410. Standart Oda, AileOdası, Deluxe Oda, Balayı Dublex Suiti, AileDublex Suiti, Corner Suit, Hilton Suit, King Suit, Presidental Suit ve Engelli Odası olmak üzere toplam 10 oda çeşidi bulunuyor.
• Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, sayısı 21’e ulaşan restoran ve barlarıyla da son derece iddialı. Türk mutfağından Uzakdoğu ve İtalyan mutfağına kadar uzanan altı eşsiz restoranla hizmet veriyor.
• Otelin en iddialı olduğu bölümlerden biri de 6.000 metrekarelik alana yayılan Elysion Spa. 22 VIP bakım odası, VIP hamamlar ve mini birer Spa merkezi konumundaki Honeymoon Dublex Suit’leri ile Türkiye’nin en iddialı spa merkezlerinden birine sahip.
• Otelde “Prive Teen Club” ile eğlenceli ve yaratıcı günlük aktivitelere ev sahipliği yapılırken, “Teenager Konsepti” ile de 13-17 yaş grubu genç misafirlere zihinsel, sanatsal ve eğlenceli aktiviteler sunuluyor. “Yetişkin ve Çocuk Aquaparkları”nın yanı sıra ısıtmalı çocuk havuzu da olan Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa, Dalaman Havalimanı’na 15 dakikalık mesafede yer alıyor.
• Yenilikçi bir yapıya sahip olan otel, 2015 sezonunda da alanında trend yaratacak kadar güçlü yeniliklere imza atmıştı. 2.5 dönüm alana kurulan ve 112 hayvanın yanı sıra pek çok doğal park, oyun ve dinlenme alanının bulunduğu “Mini Carpi Çiftliği ”, 2.000 metrekarelik alanda kurulan ve çocukların keyifli olduğu kadar eğlenceli bir şekilde eğitimini konu alan Carpi Kidz Paradise da ailelere çocuklarını hem eğlendirebilecekleri hem de öğretebilecekleri alternatifler sunuyor.