Setur, kurumsal pazarda 2017’de yüzde 20 büyümeyi hedefliyor

Last Updated on 14 Mayıs 2017 by Yaşar Çelik

SETUR’un dünyada kurumsal seyahat pazarında ilk üç firmadan biri olan BCD Travel’ın Türkiye temsilciliğini aldığını dile getiren Koç Grubu şirketlerinden Setur’un Turizm Müdürü Gökhan Dedeoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “BCD Travel büyük şirketlerin global bazda ihalelerine giriyor. Eğer ihaleyi kazanırsa her ülkede anlaşmış olduğu tedarikçisiyle o ülkedeki şirkete hizmet vermeye başlıyor. Bu anlaşma geleneksel yöntemlerin dışına çıkmamızı sağladı.”

CİROMUZUN ÇOK BÜYÜK BİR KISMINI KURUMSAL SEYAHAT HİZMETLERİNDEN ALIYORUZ

Hürriyet Gazetesinden Burak Çoşan’ın haberine göre, Kurumsal firmalara hizmet veren turizmciler yaptıkları yatırımlarla şirketleri elinde tutmaya ve yeni müşteriler kazanmaya çalışıyor. Seyahat acenteleri arasında ‘kurumsal şirketlere dönük hizmetlerde’ ciddi rekabet yaşanıyor. Koç Grubu şirketlerinden Setur’un Turizm Müdürü Gökhan Dedeoğlu, “Setur’un tüketici tarafında işi, bireysel seyahat ve tatiller gibi gözüküyor. Ancak ciromuzun çok büyük bir kısmını kurumsal seyahat hizmetlerinden alıyoruz. Yüzde 80 civarında ciro şirketlere verilen hizmetlerden geliyor. Bu hizmetlerin içinde şirket çalışanlarının iş seyahatleri, otel rezervasyonları, vize alımları, araç kiralama işlemleri, gibi birçok farklılık yer alıyor” dedi. 2015’ten 2016’ya geçerken kurumsal pazarda yüzde 14 büyüme yakaladıklarını kaydeden Gökhan Dedeoğlu şunları söyledi:

“2017’de ise hedefimiz yüzde 20 büyüme. İlk çeyreğe bakıldığında hedefleri tutturmuş görünüyoruz. Son 5 yıla bakıldığında kurumsal pazarda ortalama yüzde 12-13 büyüme yakaladık. Bu alandaki rekabette de müşteri ilişkilerini çok iyi yönetmek çok önemli.”

ONLİNE’DA REZERVASYONDA GÜÇLÜYÜZ

2 bin şirkete hizmet verdiklerinin altını çizen Gökhan Dedeoğlu, “Bunların içinde küçük cirolu da var çok büyüklerde. 2016’da 380 bin adet uçak bileti kesildi. Operasyon tarafında yüze yakın kişi hizmet veriyor. Çok ciddi de otel rezervasyonu hizmeti veriyor. Kurumsal tarafta 175 bin adet otel rezervasyonu yaptık. Şirketlerin Setur’u tercih etmesinin en önemli nedenlerinden biri online rezervasyon ayağımız. Burada şirketler özel kullandırdığımız sistemler var. İstedikleri bütçe aralığındaki, istedikleri otelleri karşılarına çıkartıyoruz. Bir onay mekanizması var. Şirkette biri seyahat edecekse, sistem üzerinden o kişinin yapacağı seyahat üstündeki kişiye bildiriliyor. Onaylandıktan sonra biz rezervasyonu gerçekleştiriyoruz. Şirketlerin bunu tercih etmelerinin en büyük nedenleri arasında masraflarını kontrol edebiliyor olmaları ve istedikleri anda rapor alıp bilgiye ulaşabilmeleri bulunuyor” ifadelerini kullandı.