İstanbul turizmini Ortadoğulu misafirler ayakta tutuyor!

Titanic Business Bayrampaşa Genel Müdürü Ercüment Uluçer

Last Updated on 22 Aralık 2017 by Yaşar Çelik

Titanic Business Bayrampaşa Genel Müdürü Ercüment Uluçer, “Hem fiyatları aşağıya çekip hem de gelen Ortadoğulu misafir profilinden bu kadar çok şikâyet etmek doğru değil. Şu anda eğer sektörümüz ayakta duruyorsa, bunda Ortadoğulu misafirlerin önemli bir rolü var” dedi.

Avrupalı turistten büyük ölçüde ümidini kesen İstanbul otelleri, can simidi olarak Ortadoğu pazarına sarıldı! Oda fiyatlarındaki düşüş de Ortadoğulu misafirlerin İstanbul’daki beş yıldızlı otellere olan ilgisini arttırdı. Misafir profilindeki bu değişim otellerin işleyişlerini de olumsuz etkiliyor. Titanic Business Bayrampaşa Genel Müdürü Ercüment Uluçer, otelciler olarak çok farklı bir kültürü, daha önce bu kadar yoğun olarak ağırlamadıkları bir kitleyi otellerinde ağırlamaya başladıklarını belirterek, “Şu anki misafir profilimiz, iki farklı kültürün bir arada olmasını zorunlu kılıyor. Restoranda, lobide, koridorlarda ve otelin tüm ortak kullanım alanlarında beraberler. Ortadoğulu misafirlerin kendi kültürlerinden gelen ama bizlerce hoş olmayan davranış şekillerini yargılamamız bir yere kadar… Bir noktadan sonra bu kadar kötü yargılamamız bence onlara karşı büyük bir haksızlık. Şu anda eğer sektörümüz ayakta duruyorsa, bunda Ortadoğulu misafirlerin önemli bir rolü var. Sadece bizim sektörümüz de değil, bugün bir alışveriş merkezine ya da bir esnafa gidin… İstanbul’da şu anda sıcak parayla ekonomiyi ayakta tutan, Ortadoğu’dan gelen misafirlerdir. O yüzden hiç birimizin şikâyet etmemesi gerekir. Standartlarımızı koruyarak, mümkün olduğunca misafir şikâyetlerini minimumda tutmaya çalışarak her iki misafir profilini de mutlu etmek mecburiyetindeyiz” dedi.

“MİSAFİR KALİTESİNİ FİYAT BELİRLER”

Ortadoğulu misafirin kalitesini de fiyatın belirlediğini ifade eden Genel Müdür Uluçer, şunları söyledi: “Bugün uluslararası beş yıldızlı bir otelle bizim Bayrampaşa gibi biraz daha dışarıda kalan yerleri tercih eden Ortadoğulu misafir profili çok farklıdır. Çünkü bölgenin fiyatları bunu belirleyecektir. Ucuz fiyat vererek daha fazla misafiri otelinde ağırlamayı kabul eden bir otelde konaklayan profille, uluslararası markalarla ve lokasyonu daha iyi olan bir otelin verdiği fiyat farklı olur. Bu otellere giden Ortadoğulu misafirlerin alışkanlıkları ve davranış şekilleri de inanın çok daha farklı olacaktır. Eğer biz otelciler şikâyet ediyorsak ki yine söylüyorum buna hakkımız yok, öyle bir kültür çatışmasını istemiyorsak, biz de fiyatlarımızı ona göre yukarıya çekelim. O alt segment diyebileceğimiz belki, takdir etmediğimiz davranış şekillerini gösteren o misafirleri otelimizde istemiyorsak fiyatlarımızı yukarıya doğru çekip bunu çok rahat dengeleyebiliriz. Şu yok; hem ucuz fiyat vereyim hem de kalitelisi gelsin. Bunların alışkanlıklarını biz değiştiremeyiz, çünkü onların hayat şekilleri bu.

“GALİBA BİZ BİR ŞEYLERİ ABARTIYORUZ”

Ortadoğulu misafirler kesinlikle otellimizin standartlarını bozmuyor. Eğer biz gerek yurtiçinde gerekse yurtdışındaki online seyahat acenteleri platformunda kendimizi belli fiyatlarla beş yıldızlı bir otel olarak pazarlayıp satıyorsak, herkesin hak etmiş olduğu bu beş yıldızlı standardı eşit bir şekilde vermemiz gerekir. Ortadoğuluya farklı bir hizmet standardı, farklı bir pasaportu olan misafire ayrı bir hizmet standardı sunmak gibi bir lüksümüz olmamalı. Bu, çok büyük bir haksızlık olur. Biz otelimizde misafir profiline göre ortak kullanım alanlarını ayırma gibi bir yol izlemedik ama pratikte bu zaten kendi kendine oluşuyor. Herkes kendi kültüründe, kendi milletinden olan insanlar oturmak istediği için… Birlikte oldukları yer daha çok restoran olduğu için bizim şöyle bir avantajımız var: Çok büyük olan restoranımızın bir köşesinde Ortadoğulu misafirler, onlarla birlikte olmak istemeyenler ise restoranın diğer ucunda oturup rahatlıkla kahvaltılarını yapabiliyorlar. Büfeden yiyecek içeceklerini alırken de kimse kimseyle kavga etmiyor. Galiba biz bir şeyleri abartıyoruz. Bizim otelimizin odalarını da biraz hakir kullanıp yıpratıyorlar. Çalışan arkadaşlarımızın alışkanlıklarının dışında bir kullanım tarzları var. Galiba biz gözlemler ve personelimizden duyduklarımızla olayları biraz abartıyoruz. Evet, kabul ediyorum farklılar ama bu kadar da şikâyet etmememiz gerekir.

“FİYATLARI YUKARIYA ÇEKİP FARKLI PAZARLARA YÖNELEBİLİRİZ”

3-5 sene öncesinde, hiçbir ülkeyle her hangi bir siyasi ya da ekonomik bir sıkıntımız yok iken otelimize dünyanın birçok yerinden olduğu gibi Ortadoğu’dan da misafir geliyordu. Ama o zamanlar ortalama fiyatlarımız yüksek olduğu için Ortadoğu’dan bugünkü profil gelmiyordu. Şimdi biz kendi ayağımıza kendimiz sıkıyoruz aslında. Daha fazla koşturarak, pazarlama için biraz daha gayret sarf ederek farklı pazarlardan misafir almak yerine, rekabet=fiyat indirim hep olduğu için işin tembelliğine kaçarak fiyatı hemen indirip bir pazardan daha çok misafir ağırlama yoluna gittik. Fiyat aşağıya inince tur operatörleri ve acenteler de zaten talep gören ülkemizi alt segmentteki bu Ortadoğulu profili de bizim beş yıldızlı otellerimize soktular. Fiyatları indirerek biz onları davet ettik. Oysa kesinlikle buna mecbur değildik. Bunu istemiyorsak, fiyatlarımızı yukarıya çekip faklı pazarlarda otellerimizi pazarlayabiliriz”.