İtalyan kahve devi Caffé Vergnano, menüsüne Türk Kahvesi’ni ekledi

Türk kahvesi, Türkiye şubeleri dışında Avrupa’da ilk kez Caffé Vergnano 1882 Venedik Rialto şubesi menüsüne dahil edilerek dünyaya açılıyor.

Caffé Vergnano’nun Venedik Rialto’daki şubesinin Nisan 2019’da Türk kahvesi servisine başlaması San Clemente Palace Kempinski Venedik otelinde düzenlenen özel bir lansmanla dünyaya duyuruldu.

Lansmanda aralarında Ertuğrul Özkök, Güneri Cıvaoğlu, TKKAD Başkan Yardımcısı ve F&B Danışmanı Osman Serim ile Yemek Kültürü Yazarı/Araştırmacısı Aylin Öney Tan gibi alanında önemli isimler yer aldı.

UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesinde yer alan Türk kahvesinin dünyaya tanıtımında büyük rol oynayacak bu gelişme; düzenlenen lansmanda Şirketin İhracat Departmanı Müdürü Carolina Vergnano ve markanın Türkiye yetkili distribütörü olan Mira Gıda AŞ Kurucu Ortağı Ülkü Kahraman’ın ev sahipliğinde, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği (TKKAD), Turkish Cargo, San Clemente Palace Kempinski Venedik, Arzum Okka ve BTA’nın destekleriyle; Türk ve İtalyan basın mensupları, aralarında Ertuğrul Özkök, Güneri Cıvaoğlu, TKKAD Başkan Yardımcısı ve F&B Danışmanı Osman Serim ile Yemek Kültürü Yazarı/Araştırmacısı Aylin Öney Tan gibi isimlerin yer aldığı gazeteciler ve kanaat önderlerine sunuldu.

BİR İLK, YÜZLERCE KAHVESEVERDEN BEĞENİ TOPLADI

1882 yılında kurulan ve o günden bu yana kahve kültürünün hem İtalya’da hem dünyada yayılmasına, yeniliklerin teşvik edilmesine katkı sağlayan Caffé Vergnano markası, 2013 yılı Aralık ayında Türk kahvesinin, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesine girmesini takiben 2016 yılında ürün gamına geleneksel Türk kahvesini de katarak bir ilke imza atmıştı.

2008 yılından beri Caffé Vergnano kahve ürünlerini Türk tüketicilere sunan Mira Gıda’nın kurucu ortağı Ülkü Kahraman Houssein’in fikriyle başlayan ve titizlikle sürdürülen bir çalışmanın sonucu ortaya çıkan Caffé Vergnano Türk Kahvesi, köpüğü, damakta bıraktığı lezzeti ve Osmanlı-Selçuklu desenleri taşıyan turkuaz rengi şık tasarımlı ambalajıyla kahveseverlerin beğenisini kazanmıştı.

Dünyada ilk kez uluslararası bir İtalyan kahve markasının ürettiği Caffè Vergnano Türk Kahvesi, Guatemala, Kolombiya, Etiyopya ve iki farklı Brezilya çekirdeklerinden olmak üzere beş farklı kahve çekirdeğinin bir araya geldiği özel bir harman olarak titizlikle hazırlanıyor. Yalnızca Türkiye’de değil, Caffè Vergnano’nun distribütörlüğünün olduğu ve Türk kahvesinin kullanıldığı ülkelere de satılmak üzere tüm dünya pazarına sunuluyor ve şu anda sayıları 150’yi geçen Caffé Vergnano 1882 dükkanlarının önemli bir kısmında menüye ‘Türk Kahvesi’ seçeneği olarak eklenmesi planlanıyor.