Turizmin sürdürülebilirliğini sorgulayan bir film

Overbooking

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) 2019 film seçkisinde yer alan Overbooking, turizmin sürdürülebilirliğini sorgulayarak farklı bir bakış açısı yaratmaya çalışıyor.

İnsanların birbirleri ve gezegenin döngüleri ile uyumlu yaşayabileceğini düşünenlerin bir araya geldiği bir buluşma olan SYFF bu sene 21-24 Kasım tarihlerinde İstanbul’da Salt Beyoğlu ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Sürdürülebilirlik kavramının doğru anlaşılması ve toplumda farkındalığın artması amacıyla 2008’de yola çıkan SYFF; aslolanın yaşamın sürdürülebilirliği olduğu vurgusu ile 12 yıldır ilham kaynağı ve dayanak noktası olmaya devam ediyor.

Etki Odaklı Film Seçkisi

SYFF2019 seçkisinde yer alan belgeseller bize sadece olup biteni göstermekle yetinmiyor, sistemleri anlamamızı ve ilişkileri kurmamızı sağlıyor, ilham veriyor, bizi güçlendirip harekete geçmeye davet ediyor.

Bireysel, sosyo-kültürel ve organizasyonel dönüşüm için katalizör olabilecek belgesellerden oluşan 2019 film seçkisi ile SYFF küresel sorunların kaynağına odaklanıyor, gerekçelerinin anlaşılmasına ışık tutuyor, gerçek ihtiyaçların tanımlanması ve karşılanabilmesi için ilham veriyor ve yaratıcı çözümler içeriyor.

Film seçkisi dünyanın birçok farklı ülkesinden iklim değişikliği, sosyal girişimcilik, bir insan hakkı olarak barınma ve konut, toplumsal dönüşüm, yerel ekonomi, sürdürülebilir ormancılık, turizm, çocuk işçiliği, sürdürülebilir üretim, sorumlu tedarik zinciri, barış, vb. birçok konuyu bütüncül bir bakış açısıyla aktıyor.

Seçkide yer alan 2019 yılı, İspanya yapımı Overbooking’de kitlesel turizm beşiklerinden biri olan Mayorka’dan yola çıkarak turizmin sürdürülebilirliği sorgulanıyor:

Kitlesel turizmin beşiklerinden biri olan Mayorka, her sene Karayip Denizinin en çok ziyaret edilen üç adasına; Küba, Jamaika ve Dominik Cumhuriyetine giden turistlerin toplamı kadar turiste ev sahipliği yapıyor! 20 sene önce Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek bölgelerinden biri olan ada halkının %70’i doğrudan veya dolaylı olarak turizmden geçiniyor.Tabii ki her şeyin bir bedeli var: kirlilik, el değmemiş bölgelerin tahribatı, doğal kaynakların tükenmesi ve aşırı yapılaşma… Son 10 yılda aşırı turizm yaşam kalitesinde neden olduğu düşüş nedeniyle ada halkı tarafından tartışılmaya başlandı. Yerel halk adanın ana geçim kaynağının mahalleleri ve köyleri kimliğinden soyarak birer “tema park”a dönüştürdüğünü ve kendileri için yaşanması imkansız hale geldiğini düşünüyor. Bir zamanların sakin adası artık çöküşün eşiğinde. Bu turizm modeli sürdürülebilir mi? Mayorka kendisini dönüştürüp aynı sorundan muzdarip diğer yerler için iyi bir referans olabilir mi?

SYFF2019 Seçkisinde yer alan filmlerden bazıları:

2040 (Yönetmen: Damon Gameau, Avustralya, 2019, 92′)
Baskı / Push (Yönetmen: Fredrik Gertten, İsveç, 2019, 92′)
Büyük Yeşil Duvar / The Great Green Wall (Yönetmen: Jared P. Scott, İngiltere, 2019, 92′)
Cesur Barış/A Bold Peace (Yönetmen: Matthew Eddy ve Michael Dreiling, Kosta Rika, ABD, 2016, 102′)
Inventing Tomorrow (Yönetmen: Laura Nix, Hindistan, Meksika, Endonezya, ABD, 2018, 87′)
Gerçek Refah / Redefining Prosperity (Yönetmen: John de Graaf, ABD, 2018, 57′)
Görünmez Eller / Invisible Hands (Yönetmen: Shraysi Tandon, Gana, Çin, Hindistan, Hong Kong, Endonezya, ABD, 2018, 80′)
Ormanların Zamanı / Le Temps des Forêts (Yönetmen: François-Xavier Drouet, Fransa, 2018, 103′)
Overbooking (Yönetmen: Álex Dioscórides Gomis, İspanya, 2019, 56′)
Sofra / Soufra (Yönetmen:Thomas A. Morgan, Lübnan, ABD, 2017, 73′)
Ütopyaya Dönüş / Utopia Revisited (Yönetmen: Kurt Langbein, Avusturya, 2018, 91′)

Gösterimlerin ücretsiz olduğu festivalde filmlerin yanı sıra film içerikleriyle alakalı konularda ilham veren konuşmacılar, müzisyenler ve performanslar yer alacak.