Murat Ersoy eski çalışanlarına ödeme yaptı mı?

Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy

Last Updated on 18 Eylül 2020 by Yaşar Çelik

Atlas Zedeler Adalet Platformu (AZAP) tarafından yürütülen hak ve alacak arayışı eylemlerinden rahatsız olan AtlasGlobal Havayolları’nın (Atlasjet) sahibi Ali Murat Ersoy, ödeme tarihinin 7 Eylül’e ertelendiği günde yine eski çalışanlarını ve ailelerini mağdur etti.

airlinehaber.com’un haberine göre AZAP Platformu ile görüştüğü son toplantıda ödeme sözü veren Murat Ersoy, kendisi tarafından ortaya atılan ödeme tarihinde yine ödeme yapmadı.

“Param var, param gelecek, ödeyeceğim” diyerek 3,5 ay çalışanlarını, maaş ödemeden çalıştıran ve sonrasında Coronavirüs (Covid-19) salgınından hemen önce birçok hizmet aldığı firmaya yapmadığı ödemeler ve personele olan borçları ile birlikte iflas başvurusu yapan Murat Ersoy, Atlasglobal Personeli tarafından kurulmuş olan AZAP Platformu’na mesaj göndererek, çalışanları 10-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında Eski Genel Müdürlüğe randevulu olarak görüşmeye davet etti. Evlerine, ailelerinin yanına dönen birçok insan, bir umutla borç harç alarak, mutabakat imzalamaya geldi. Bu mutabakat görüşmeleri sırasında tüm personele Murat Ersoy tarafından belirlenmiş olan ve alacakları yazılı bir protokolu imzalamaları istendi.

Murat Ersoy’un kendisi tarafından ortaya konan mutabakat protokolüne göre, 31 Ağustos 2020 günü, kendisinin belirlediği ve personel tarafından kabul edilen, imza edilen rakamlar üzerinden ödeme yapacağını taahhüt etti ve ödemenin olmaması durumunda protokolün geçersiz olacağı yazılmıştı.

Peki ne oldu?

Mutabakatta yazılı 31 Ağustos 2020 tarihi geldiğinde, Murat Ersoy ödeme yapmadı. AZAP Platformu ertesi gün hak arayışı adına Genel Müdürlük binası önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasından sonraki günlerde, Murat Ersoy AZAP Yönetimi içinden dört kişiyi, görüşmek üzere Genel Müdürlük binasında toplantıya davet etti. Toplantı talebi önce AZAP Yönetimi tarafından reddedildiği belirtildi. Sonra Murat Ersoy’un bizzat araması üzerine gerçekleşen toplantıda, AZAP Platformu tarafından yürütülen hak ve alacak arayışı ile ilgili her türlü basın açıklaması, sosyal medya çalışmaları, haber gibi eylemlerden son derece rahatsız olduğunu ve bu eylemlerin devam etmesi durumunda, ödeme yapmayacağını ve mahkeme bittikten sonra ancak alabileceklerini söylediği ayraca bu faaliyetlere aktif olarak katılanlara hiçbir şekilde ödeme yapmayacağını, ödese bile bir kuruşunu bile helal etmeyeceği ifade edildi.

Haber önerisi: Atlaszedeler: Murat Ersoy sözünü tut, paramızı ver!

Toplantıda, Murat Ersoy’un ödeme taahhüdü üzerine,, AZAP Platformu, Murat Ersoy’a son bir şans verdi ve bir hafta süreyle eylemsizlik kararı ile birlikte sessizlik içerisinde kalacaklarını üyelerine duyurdu. Ancak, 14-15 Eylül 2020 tarihine geldiğimizde, en son toplantıda ödeme sözü veren, Murat Ersoy, ödemeleri yine yapmadı ve herhangi bir duyuru da yayınlanmadı.

16 Eylül 2020 günü AZAP Yönetimi tarafından yapılan toplantıda, planlanmış olan eylemlerin nasıl ve ne zaman yapılacağı değerlendirildi. Belirli bir plan dahilinde ve daha çok ses getirecek eylem yapma kararı aldılar. Eylemlerini özellikle İstinye bölgesinde ve tüm sosyal medya mecralarında yapacaklarını belirtiyorlar.