En çok rötar yapan havayolu hangisi?

El AL

Rötarların en iyi takip edildiği internet sitelerinin başında gelen Flightstats, 2016 raporunu hazırladı. İşte en dakik ve en çok rötar yapan havayolları…

FlightStats’ın bağımsız olarak gerçekleştirilen araştırmada, havayollarının uçuş verilerinin yanı sıra, radar kayıtları, havalimanı verileriyle Avrupa hava sahasını yöneten Eurocontrol ve diğer otoritelerin verileri dikkate alındı.

Havacılıkta uçuş süresi, kabin ekibinin uçağın kapıyı kapatmasıyla başlıyor. Rötar, bilette bildirilen kalkış saatinin üzerinden 15 dakika geçtiyse ve uçak kapı kapatmamışsa rötar başlıyor.

EN DAKİK HAVAYOLU KLM

Dünyada en dakik havayolu Hollanda Kraliyet Havayolları KLM olurken, İspanyol Iberia, Japan All Nippon Airways (ANA), Katar Havayolları ve Avusturya Havayolları ilk beşte yer aldı. Havayolu ittifaklarında Oneworld birinci, Türk Hava Yolları’nın da içinde olduğu Star Alliance ikinci oldu. Üçüncülüğü ise SkyTeam aldı.

REKOR EL AL HAVAYOLLARI’NDA

Zamanında kalkış açısından en kötü karneye sahip havayolu ise İsrail’in milli taşıyıcısı El Al. Sıralama, İzlandalı Icelandair, Hint Havayolları Air India, Filipin Havayolları ve Güney Koreli Asiana ile devam ediyor. Zamanında kalkış açısından en kötü performans gösteren 10 havayolundan 7’sinin Asya bölgesinden çıkması dikkat çekiyor.

Önceki İçerikArap turist baharı erken mi bitti?
Sonraki İçerikTurizmciler Bakan Avcı’ya sorunlara ilişkin dosya sundu!
İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü bitirdi. Sektörel dergilerde 15 yıl çalıştı. Turizm gazeteciliğine başladığı Turizmdebusabah.com’un kapanması sonrası Turizm Günlüğü gazetesini kurdu. Turizmgunlugu.com'un genel yayın yönetmeni olarak gazeteciliğe ve sektörel yayıncılığa devam eden Çelik, aynı zamanda 2021'in Mayıs ayında yayın hayatına giren Tourism Diary Dergisi'nin de Yayın Yönetmeni. Dünya Basın Federasyonu (World Press Federation) üyesi olan Çelik, tecrübesini İstanbul Medipol Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi olarak sürdürüyor.