Moskova’da “günlük ev” kiralayan yabancıların sayısında büyük artış var!

Moskova'da "günlük ev" kiralayan yabancıların sayısında büyük artış var

Last Updated on 14 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

Moskova’nın son dönemde devalüasyonun da etkisiyle turizm cazibesinin artması, kısa süreli daire kiralayanlar arasında yabancıların payında ciddi yükselişe yol açtı.

Kommersant gazetesinin haberine göre, Moskova’da kısa süreli daire kiralayan müşteriler içinde yabancıların payı son bir yılda yüzde 10’dan yüzde 15’e çıktı. Gelirinde düşüş olan yerel halk ise, yılbaşı, doğum günleri gibi özel kutlamalar için eskisine göre daha az daire kiralamaya başladı.

Moskova’da yeni yıl ve noel tatillerinde (1-8 Ocak) günlük konut kiralayan kişilerin yüzde 15’ini bu sene yabancılar oluşturdu. Geçen yıl bu oran yüzde 10 idi.

Rusya’nın farklı kentlerinden bu dönemde başkente gelerek günlük konut kiralayan kişilerin oranı ise yüzde 6,25 düşüşle yüzde 75’e geriledi.

Sektör temsilcileri, Moskova’da yabancıların günlük daire kiralarına olan ilgisinin artmasını, Rusya başkentini ziyaret eden turist sayısındaki ciddi artışa bağlıyor.

İnkom şirketinin verilerine göre, Moskova’da 1-8 Ocak tarihleri arasında günlük evlerin ortalama kirası 2-3 bin ruble olarak kaydedildi. Kent merkezinde bu rakam 10 bin rubleyi buldu.