Rize-Artvin “dolgu” Havalimanı’nın temeli nisan’da atılıyor!

Denize ikinci havalimanının temeli nisanda atılıyor

Last Updated on 14 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilen Türkiye’nin ikinci havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı’nda mali teklifleri aldık. Nisan ayına kadar temelini atmayı planladığımız havalimanı, 3 milyona yakın yolcuya hizmet verebilecek şekilde yapılacak” dedi.

Nisan ayına kadar havalimanının temelini atmayı planladıklarını belirten Arslan, 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek şekilde yapılacak havalimanının 2022’ye kadar tamamlanacağını söyledi.

Rize merkeze 34 kilometre, Trabzon’a 105 kilometre, Artvin’e ise 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek Rize-Artvin Havalimanı’nın dünyanın dördüncü, Türkiye’nin ise Ordu-Giresun Havalimanı’nın ardından ikinci deniz üzerine dolgu havalimanı olacağına işaret eden Arslan, “İhalede yeterli görülen 5 firmadan 4’ü teklif verdi. En düşük teklif, Cengiz İnşaat-AGA Enerji Ortaklığı tarafından verildi. Söz konusu mali tekliflerin değerlendirilmesinin ardından ihaleyi kazanan firma belirlenecek” diye konuştu.