Seçimden önce işte son konuşmalar… Dört aday ne dedi?

TÜRSAB 23. Genel Kurulunda akşam saat 17:00 sularında dört başkan adayı kendilerini ve projelerini anlatmak üzere 20’şer dakikalık konuşmalarını yaptı. 

Kura çekimi sonucu belirlenen sıralamaya göre ilk olarak TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem söz aldı. İşte Başkan adaylarının seçimden önceki son konuşmaları…

HASAN ERDEM: BU YANLIŞ SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

“Türkiye’nin ve Türk turizminin dünyaya çok iyi tanıtılması için TÜRSAB başkanının yabancı dil bilmesi, gelişen dijital teknolojiyi takip ederek ortak aklı önem veren liyakat ve ehliyet sahibi olması gerekir. Uçak bileti satışı yapan seyahat acentalarımızın durumu hepimizin malumu… Gerek milli hava yolu şirketimiz THY’nin gerekse özel hava yolu şirketlerinin bize verdiği fiyatlar internet sitelerinde yayınladıkları fiyatlardan daha yüksek. Bu konuda TÜRSAB’ın acentalara sahip çıkması gerekir. Hac ve umre konusunda da 32 bin kontenjan maalesef birkaç acentaya veriliyor. Bu haksız ve adaletsiz uygulamaya son vererek hac kontenjanın adil bir şekilde dağıtılmasını sağlayacağız. Yeni acenta açılışını zorlaştıracağız. Biz bu yanlış sistemi değiştirmek için göreve talibiz. İnşallah bu ittifak kazanacak, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve artık söz acentaların olacak”.

ÇETİN GÜRCÜN: BAŞARAN ULUSOY’A ÇOK AYIP EDİLİYOR

“Türk toplumunda ahde vefa kavramı çok önemlidir. Bu anlamda 40 yıldır bu işi yapan bir abimize yaşattığınız üzüntüden bahsetmek istiyorum… ‘Ben veda edip gidiyorum’ diyen bir insana öyle tavırlar, öyle sözler ve iftiralar atıldı ki yazıktır günahtır… İnanıyorum ki bir süre sonra bunları yapanlar da yaptıklarına pişman olacaklar. Eğer biz kendimiz medyada TÜRSAB’ı yerden yere vurursak yarın öbür gün hiç arzu etmediğimiz bir noktada olabiliriz. Kurduğumuz son tecrübeli, bilgili ve camiamızda saygı gören isimlerden oluşan ekibimizle TÜRSAB’ı bundan sonrası için de çok iyi yerlere taşımak için sizden yetki istiyoruz.”

Çetin Gürcün, daha sonra “Tecrübe ve İstikrarla” başlığı altında dağıttıkları broşürden gelecek döneme ilişkin yapmayı planladıkları projeleri anlattı.

EMİN ÇAKMAK’TAN ‘SUNUM’ TEPKİSİ!

“Mevcut adaylar içerinde 81 il ve 82 ilçeyi ziyaret ederek üyelerin sorunlarını tek tek dinleyen ve bu doğrultuda projelerler geliştiren tek aday benim” diyerek söze başlayan Emin Çakmak, barkovizyon gösteriminin fuaye alanından yayınlanmamasına tepki göstererek, “Benden önceki konuşmacılar gibi benim sunumumun da fuaye alanındaki ekranlardan yayınlatılmasını istiyorum. Bu benim ve grubumun en doğal demokratik hakkıdır. Madem ki değişimden bahsediyorsunuz, o zaman buna karşı çıkmayınız” dedi. Emin Çakmak’ın bu talebi üzerine barkovizyon sunumu fuaye alanındaki ekranlardan yayınlanacak şekilde yeniden yapıldı. Çakmak sunumun ardından projelerini tek tek anlattı.

HÜSEYİN KIRK, EMİN ÇAKMAK’A DESTEĞİNİ AÇIKLADI

“Sabahtan beri ‘tencere dibin kara benimki senden kara’ tiyatrosunu izliyoruz. Sayın Başkan Başaran Ulusoy’a yaptığı tüm haksızlıklara rağmen hakkımızı helal ediyoruz. Biz Ortadoğu pazarında tarih yazıyoruz ama Sayın Başaran Ulusoy bir kere bizi arayıp tebrik etmedi. Biz 2023’e hazırlanıyoruz. Bu dönem aday oldum çünkü meslektaşlarımın ve sektörün bize ihtiyacı olduğuna inandık. Seyahat acentalarını kimseye ezdirmeyeceğiz. Bu kapsamda Emin Çakmak’a desteğimizi açıklıyoruz. Yarından itibaren size gerçekten hizmet verecek bir yönetimi seçin. O da bizim desteklediğimiz Emin Çakmak grubu olsun”.

FİRUZ BAĞLIKAYA: ZAMAN DEĞİŞİM ZAMANIDIR

Söz sırası Firuz Bağlkaya’aya geldiğinde salonda büyük bir alkış ve coşku fırtınası esti. Emin Çakmak ve ekibinin kendisini dinlemeden salondan ayrılmasını eleştiren Bağlıkaya, “Eğer çok gezen TÜRSAB başkanı olsaydı başkanımızı THY pilotlarından seçerdik. Genç başkan adayımız Hüseyin Kırk’a da bir şey söylemek istiyorum. Hiçbir zaman buradaki haziruna ‘Size rağmen başkan olacağım’ denmez. Bu göreve talibim çünkü artık derinleşen sorunlarımızı çözmek ve önümüzü tıkayan engelleri kaldırmak istiyorum. Genel kurulumuzu haksız ve hukuksuz bir şekilde erteleyerek TÜRSAB’ın itibarını ayaklar altına alan bu yönetimi kınıyorum. Kimsenin şüphesi olmasın TÜRSAB’ın üzerine düşürülen bu gölge yarın vereceğiniz oylarla ortadan kaldırılacaktır. Aidatların düşürülmesi ve birikmiş borçların yapılandırılması için yasal düzenlemeler yapacağız. Davamız TÜRSAB’ın başına geçmek değil, TÜRSAB’ı başa geçirmektir. İki buçuk tur operatörü meselesine gelince… Sizi desteklerken iyiydi de bizi destekleyince mi iki buçuk tur operatörü mü oldular… Ben gelince küçük acentaları yok edecekmişim! Bunlar benim zamanımda mı büyük acenta oldular? Kendileri küçük acentaları ezmek için her şeyi yaptılar. Aklınız ve vicdanınızla kullanacağız oyların değişimi getireceğine inanıyorum. Zaman artık değişim zamandır”.

BİLANÇO GELİR GİDER İBRA EDİLMEDİ

Bu arada Genel Kurul’da yapılan açık oylamada Denetim Kurulu’nca hazırlanan bilanço, gelir-gider hesapları büyük çoğunluğun oylarıyla ibra edilmedi.