Soho House İstanbul için savcılık kararını açıkladı

Soho House Istanbul
Soho House Istanbul

Last Updated on 28 Mayıs 2022 by Yaşar Çelik

Soho House İstanbul için savcılık kararını açıkladı. Beyoğlu Tepebaşı’ndaki dünyaca ünlü Soho House tarafından işletilen otelin yer aldığı tarihi binada havuz soruşturması 7 yıl sonra ‘kovuşturmaya yer yok’ kararıyla sonuçlandı.

DUVAR gazetesinde yer alan Hazal Ocak imzalı habere göre; İstanbul, Beyoğlu’nda bulunan ABD’nin 94 yıl boyunca büyükelçilik ve konsolosluk olarak kullandığı Palazzo Corpi adlı tarihi binanın çatısına havuz yapılmasına ilişkin binayı kiralayan şirketin ortağı iş insanı Serdar Bilgili ve 4 kişi hakkında yıllar sonra ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verildi. Karara itiraz eden İBB eski CHP’li Meclis üyeleri Hakkı Sağlam ve Hüseyin Sağ, tarihi yapının zarar gördüğünü belirterek şüphelilerin cezalandırılmalarını istedi. Tarihi bina konsolosluk kullanımının ardından otele çevrildi ve otel seçili üyelerin girebildiği dünyaca ünlü Soho House tarafından işletiliyor.

Şişhanedeki Eski Amerikan Konsolosluğunun yer aldığı tarihi binanın çatısına havuz yapılmış

Beyoğlu Tepebaşı’nda 1860’da inşa edilen ve 1906’dan 2003 yılına kadar ABD’nin büyükelçilik ve konsolosluk olarak kullandığı tarihi binanın 2008’de Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Beşiktaş eski Başkanı Serdar Bilgili ortağı olduğu Corpera Turizm tarafından 51 yıllığına kiralanmıştı.

Tarihi binanın çatısına havuz, bahçeye de yeni bir bina inşa edildiği ortaya çıkmıştı. Havuz sonradan kapatılmıştı.

İBB Meclisi’nin eski CHP’li üyeleri Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam tartışmalı restorasyonun sorumluları hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2015 yılında suç duyurusunda bulunmuştu. Tarihi binaları 51 yıllığına kiralayan Corpera şirketinin ortağı Serdar Bilgili’nin de aralarında bulunduğu 4 şüpheli hakkında şikayetçi olan Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam, 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü ve kurul üyeleriyle, Beyoğlu Belediye Başkanı ve belediye yetkililerinin de cezalandırılmasını 2015 yılında istemişti.

‘KARARA İTİRAZ EDİLDİ’

Suç duyurusundan 7 yıl sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheliler Abdullah Murat Aytoğlu, Ethem Naci Başerdem, Rıfat Berk Kayralı, Serdar Bilgili ve Şerife Ercantürk hakkında ‘2863 sayılı yasaya muhalefet’ ve ‘imar kirliliğine neden olma’ suçlarından 12 Nisan’da ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verdi.

Eski Meclis üyeleri Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam, savcılık kararına itiraz etti. İtirazda havuz ve diğer bir takım ilavelerin çatı katına izne aykırı yapıldığını belirterek “Rapor haline getirilen kaçakların giderilme şansı yoktur. Yıkım yapılması gerekir. Yıkım yapıldığına dair bir belge yok. Ayrıca tarafımıza tebliğ edilen işleme konulmaması kararından sonra bile havuz dahil tüm kaçak yapılaşma durmaktadır. Bakanlık müfettişi tarafından bu kadar açık tespitler varken kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesi manidardır” denildi.

İtirazda tescilli ve korunması gereken eserlerin zarar gördüğü belirtilerek şüphelilerin ‘İmar kirliliğine neden olma’ suçunu işledikleri ifade edildi ve şüpheliler hakkında kamu davası açılması ve cezalandırılmaları istendi.

‘SADECE SEÇİLİ KİŞİLER’

Bilgili Holding sitesinde Soho House İstanbul’a ilişkin bir bölüm yer alıyor. Burada özetle şu ifadelere yer veriliyor:

“İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda yer alan Palazzo Corpi, 1873’te İtalyan mimar Giacomo Leoni tarafından, dönemin önemli armatörlerinden Ignazzio Corpi için konut olarak tasarlanmıştır.

Palazzo Corpi tarihi binalar topluluğu; Palazzo Corpi, Annex ve Chancery olmak üzere, birinci ve ikinci derece tarihi eser niteliğinde üç adet binadan oluşmaktadır.

Dönemin estetik mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan Palazzo Corpi, 1937 yılında Amerikan Başkonsolosluk binasına dönüştürülmüş ve uzun yıllar hizmet vermiştir.

Londra, Berlin, Miami ve New York’ta bulunan şubeleri ile özellikle moda, sanat, medya ve reklam dünyasında başarılı olmuş seçili kişilerin üye olarak girebildiği Soho House; restorasyon ve yeni otel binası yapım sürecini tamamladıktan sonra kendi konseptiyle otel, restoran ve kulüp olarak hizmet vermektedir.”

NE OLMUŞTU?

2009 yılında Corpera Turizm, ABD hükümetinden binaların artık konsolosluk alanı olarak kullanılmayacağını belirten bir yazıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak arazinin turizm alanına çevrilmesini istedi. Tarihi binaların aslına uygun restorasyonu ve ek yapılanma içermeme şartı ile 299 ada, 17 ve 18 sayılı parsellerin turizm + konaklama alanına alınmasını uygun gördü. İBB Meclisi de 11 Ocak 2010’da söz konusu değişikliği onayladı.