Turizm sektöründe işsizlik sorunu artıyor

Halil Öncü

Last Updated on 31 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

TRT Antalya Radyosu’nda yapımcılığını Muhammet Irmak, Mustafa Cansız ve Bilgehan Gödekli’nin yaptığı Akdeniz’in Sesi programında yer alan “Gündem Özel” köşesine konuk olan TUYED ( Turizm Yazarları Derneği Üyesi ) Gazeteci -Turizm Yazarı Halil Öncü, spiker Aynur Aslangiray’ın sorularını yanıtladı. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) turizm fuarı sonrası görüşlerini ve değerlendirmelerini TRT dinleyicileri ile paylaşan Halil Öncü, turizm sektörünün oldukça zor ve kötü bir yıl olan 2016 yılını unuttuğunu ve yeni bir sayfa açtığını ifade ederken “ Umutlu olan sektör 2017’nin 2016’dan daha iyi olacağını düşünüyor” diye konuştu.

Bir çok yerel destinasyon iç turizmden daha fazla pay almak adına kıyasıya çalışıyor!

Halil Öncü yaptığı açıklamalarında fuarı değerlendirirken, “ Emitt Turizm Fuarı İstanbul Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 21. kez kapılarını açarken, sektör bu fuarda buluştu. Turizmcilerin bir araya geldiği fuar büyük ilgi görürken, 21. kez kapılarını açan Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT turizm fuarı dünyanın beşinci büyük turizm fuarı olarak da sektörü bir araya getirdi. Öncelikle sektör 2016 yılını unutmuş ve yeni bir sayfa açmış durumda. Umutlu olan sektör 2017’nin 2016’dan daha iyi olacağını düşünüyor. Özellikle Rusya da bu yıl gelecek turist sayısı rakamları bunu doğruluyor. En az üç milyon Rus’un ülkemize gelmesi muhtemel. Diğer pazarları da eklersek bu sayı 2016’dan daha iyi bir 2017 yılı olacağını gösteriyor.İç turizm hareketliliğine büyük ilgi var. Bir çok yerel destinasyon iç turizmden daha fazla pay almak adına kıyasıya çalışıyor. Erken rezervasyonlarda durumun iyi olduğu görülüyor. Bu yıl iç turizmde oldukça hareketli bir yıl yaşayabiliriz. Avrupa pazarında sıkıntı olduğu görülüyor. Ülke anlamında özellikle Avrupa pazarı ülkelerinde bir imaj ve güvenlik sorunu olduğu konusu ön plana çıkıyor. Özellikle Avrupa Pazarının bu konuya çok dikkat ettiği ve rezervasyonlarını da buna göre yaptığı ön görülüyor” dedi.

Sektörde işsizlik sorunu artıyor

Halil Öncü yaptığı açıklamalarında, sektörde istihdamın kan kaybına uğradığını da dile getirirken, kısa adı TEPAV olan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın İstihdam İzleme Raporundaki sonuçları da dinleyiciler ile paylaştı. Halil Öncü, “ Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri baz alınarak hazırlanan rapora göre 2014-2016 ocak-ekim ayları itibariyle konaklama kesiminde çalışanlardan 56.139 kişi işsiz kaldı. Bu değerlendirmelere göre en çok işsizlik konaklama sektöründe yaşandı” dedi.

2018 Troia Yılı olsun!

Fuarda Çanakkaleli turizmcilerin, Çanakkale’de bulunan ve 5 bin yıllık geçmişe sahip Troia Antik Kenti’nin, UNESCO Dünya Mirası listesine girmesinin 20. yılında “2018 Troia Yılı” olması konusunda çalışmalarını da değerlendiren Halil Öncü, “EMITT Fuarında bu konuda lobi çalışması yapan Çanakkaleli turizmciler, fuarın birçok noktasına “Troia 2018” tanıtımlarını koyarken, Çanakkale stantlarında ise bu konuda tanıtıcı materyaller ile konunun önemini anlattılar. 5 bin yıllık geçmişe sahip Troia Antik Kenti’nin, UNESCO Dünya Mirası listesine girmesinin 20. yılında 2018 yılının Troia Yılı olması, sadece Çanakkale açından değil Türk turizmi açısından oldukça önemlidir. Bu konuyu bende destekliyorum” diye konuştu.