Egeli turizmciler EMITT’ten umutlu ayrıldı

EMITT 2017 Sona erdi!

Last Updated on 31 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

Egeli turizmciler, Türkiye’nin en büyük turizm fuarı olan EMITT’ten olumlu izlenimlerle döndü. EURO bölgesinde alım gücünü aşan tatilin maliyeti yanında Türk hizmet ve misafirperverliğini arayan Avrupalı turistin rotasını Türkiye’ye çevirmesinin beklendiğini belirten Egeli turizmciler, ülke turizminin 2017’de olmasa da 2018 yılında sıçrama yapabileceğini dile getirdi.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, 26 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında, İstanbul Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. E Uluslararası Fuarcılık (EUF) tarafından düzenlenen fuar, otel işletmeleri, turizm işletmeleri, tur operatörleri, seyahat acenteleri, turizm tedarikçileri, resmi kurumlar, diplomatik temsilcilikler, etkinlik düzenleyenler, akademik kurum ve kuruluşlarla turizm medyasını bir araya getirdi.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından hazırlatılan ortak İzmir standı, Egeli turizmcileri turizm profesyonelleriyle buluşturdu.

EMITT’e katılan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) üyesi turizmciler de yılın ilk turizm buluşmasında yerini aldı. Fuar izlenimlerini paylaşan ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Ardil, EMITT’ten geçtiğimiz yıla göre daha olumlu izlenimlerle döndüklerini söyledi.

Rusya pazarının açılmış olmasının turizm sektörüne ümit verdiğini söyleyen Ardil, “Antalya Rus turiste doyarsa, Bodrum ve Çeşme iç pazar müşterisini geri kazanacaktır. Bu da dengelerin tekrar kurulması anlamına gelir” dedi. Avrupa pazarının ülke ve bölge turizmi için en büyük soru işareti olduğunu belirten turizmci Özgür Ardil, “Avrupalı turist, özellikle Almanlar ülkemize alternatif destinasyonlarda mutlu değil” diyerek şu görüşleri dile getirdi:

“EURO bölgesinde tatil yapmak, her şeyden önce Avrupalı turistin sahip olduğu alım gücü avantajını yok ediyor. Tesis kalitesi, ‘her şey dahil’in cazibesi, renkli animasyonlar avantajımız. Gelin görün ki olumsuz algılar ve terör bu avantajların önüne geçiyor. Bana göre Avrupa bizden vaz geçmedi, sadece geleneksel erken rezervasyon hamlelerinden vaz geçerek son dakika karar verecekler gibi.” Dünyanın beşinci, Türkiye’nin de en büyük turizm fuarı olan EMITT’in oldukça kalabalık ve renkli geçtiğini belirten ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Belge, İzmir standının sürekli görüşmelere sahne olduğunu anlattı. 80 ülkeden 430 yabancı tur operatörünün katıldığı fuarda görüşmelerin yararlı geçtiğini söyleyen Belge, “EMITT’te otelciler olarak yaptığımız 2017 kontratlarının üzerinden geçtik ve kontrat yapmadığımız acentalarla da kontratlarımızı yeniledik” dedi.

Hollanda Utrecht Fuarı’nda edindiği izlenimleri EMITT’te de gördüğünü belirten Orhan Belge, şu görüşleri dile getirdi: “Türlü nedenlerle ülkemize gelmeyen yabancı misafirlerin gittiği diğer ülkelerde Türk hizmet ve misafirperverliğini bulamadıklarını gördük. 2017 yılını belki 2016 gibi kapatırız, ancak 2018 yılından itibaren de ülkemiz turizm konusunda bir sıçrama dönemine girecektir. Ülkemizi yurt içinde ve yurt dışında çok iyi tanıtıp anlatmalıyız. İnsanlara artık kolay kolay algı operasyonu yapılamıyor. Çünkü ülkemiz turizm konusunda içinde ‘en’leri barındıran bir ülke. İç pazarda ve dış pazarda olumlu hareketlilik yaşayacağımızı düşünüyorum.”