Dikkat! Rus pazarındaki fiyatlar alarm veriyor!

Last Updated on 23 Mayıs 2017 by Turizm Günlüğü

Antalya’da uçak dahil bir haftalık tatil fiyatları 500 dolara kadar düştü. Sektör, Mısır’a benzemekten endişe ediyor.

Uçak krizi ve Rusya’daki ekonomik sıkıntının ardından büyük yara alan turizm sektörü, bu sezon 3.5 milyon Rus turist ile yeniden ayağa kalkmayı hedeflerken, fiyatlar alarm seviyesine geldi.

Rus turistlere haftalığı 500 dolardan tatil satışları yapılan sektörde, Arap Baharı’nın ardından, turist çekebilmek için büyük fiyat indirimlerine giden ve kalitedeki düşüşle pazarlarını kaybetme noktasına gelen Mısır’ın yaşadıkları hatırlatılıyor. Hali hazırda yabancı turist Antalya’da Belek bölgesi yerine daha düşük fiyatlı otellerin yer aldığı Kemer, Alanya ve Side yöresi öne çıkıyor.

Türkiye yerine 2016’da İspanya, Portekiz ve Yunanistan’ı tercih eden yüksek gelir grubuna sahip olan Ruslar ise hâlâ Türkiye yerine bu ülkeleri tercih ediyor. Sözcü gazetesinden Sayine Başçı’ın haberine göre bu şartlar altında Antalya’nın fiyat odaklı bir pazar olma yoluna girdiğine dikkat çeken Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, fiyat açısından düşük segmentteki ekonomik otellerin tercih edildiğini kaydetti. Alkaya, Rusya’nın da politik olarak turistlerin içerde kalmasını tercih ettiğine dikkat çekerek, bölgedeki tabloyu şöyle yorumladı: “Rus turist Antalya’ya döndü ancak ucuz ve ekonomik otelleri tercih ediyorlar. Belek gibi üst segment otellere akış henüz gerçekleşmedi.”

Geçen yıl panik havası ile zorluk yaşayan sektörün, otelleri doldurma telaşı ile yanlış adımlar attığını kaydeden Alkaya, “Dün 7’ye sattığınızı bugün 5’e satarsınız bir daha 7’ye çıkmaz bu. Uçak dahil 500 dolara kadar tatil satılıyor. Fiyatlar çok dramatik. Fiyat indirimi bugünü kurtarır belki belli oranda ama sektörün geleceğini tehlikeye atarız” değerlendirmesi ile Türkiye’nin Mısır’a benzer politika izlememesi gerektiğini anlattı.