Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Almanya’ya zeytin dalı uzattı!

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtuluş

Last Updated on 26 Temmuz 2017 by Yaşar Çelik

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, iplerin gerildiği Almanya’ya turizm ile siyasetin bir birinden ayrı tutulması çağrısında bulunarak, “Siyasetin turizmi etkilemesi yerine turizmin siyaseti yumuşatması daha doğru” dedi.

Hürriyet Gazetesinde yer alan habere göre, Almanya ile Türkiye arasında yaşanan gelişmelerin turizmi etkilemediğini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Şimdiye kadar çok rezervasyon iptali görünmüyor. Bir tereddüt görünüyor olsa da rezervasyon iptali görünmüyor. İnşallah kısa süre içinde politik gerginlik azalırsa, özellikle turizm mevsiminde fazla etkilenmeden bu işi atlatırız” dedi.

Siyasetteki gerginlikleri kavgaları turizme sokmamak lazım

Kurtulmuş, özetle şunları söyledi: “Ülkeler arasında zaman zaman gerginlikler olur, yakınlaşmalar olabilir. Özellikle Avrupa ile ilişkilerimiz tekdüze bir çizgide gelişmiyor. Çok yakınlaştığımız zamanlar var, iplerin çok gerildiği zamanlar var. Benim Alman siyasetçilere tavsiyem şudur, siyasetteki gerginlikleri azaltma yolu olarak turizmi görsünler. Siyaset üzerinden turizme laf söylemek yerine, turizm üzerinden siyasetin gerginliklerini azaltacak imkanlara odaklansınlar. Türkiye’nin her şehri, Almanya’nın, Fransa’nın, İngiltere’nin her şehri kadar güvenlidir. Siyasetin turizmi bir şekilde etkilemesi yerine, turizmin siyaseti dengelemesi ya da turizmin siyaseti bir şekilde yumuşatmasının daha doğru olduğu kanaatindeyim.

Turizmcilerle bir araya gelip onları da dinleyeceğiz

Bundan sonra farklı şehirlerde bölgesel olarak sorunları dinleyeceğiz. Yurtdışındaki ataşeleri harekete geçirmemiz lazım. Turizm sadece bizde deniz, kum, güneş turizm olarak görünüyor. Alternatif turizmin açılması, eylem planı içerisine de girmiş, Erzurum, Kars bölgesinde kış turizmi merkezinin oluşturulması, sağlık turizmi. Türkiye turizm açısından çok zengin bir yer. İnşallah bu zenginliği değerlendiririz.”

Kurtulmuş, “Almanlar söylüyor ‘gerilim var’ diye, ama 863 bin kişi gelmiş 5 ayda Almanya’dan. Alman köyleri var Antalya civarında. Siyasetteki gerginlikleri kavgaları turizme sokmamak lazım. Zaten ülkelerin karşılıklı soft power’ı (yumuşak güç) diğer ülkelerin haklarıyla paylaşılabilecek en önemli alan. Almanlar için Türkiye en önemli destinasyonlara sahip. Bunları zaman içinde onarmak lazım” dedi.