“2017 yılını fırsat yılına çevirmeliyiz”

20 Ocak 2017 tarihinde başlayacak 16 günlük yarıyıl tatilinin turizm bölgelerinde yapılması isteniyor.

Last Updated on 7 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

2016-2017 eğitim öğretim yarıyıl tatilinin yaklaştığını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, geçtiğimiz yıl turizmde yaşanan gerileme ve ekonomide yaşanan olumsuzluklar sebebiyle vatandaşların 20 Ocak 2017 tarihinde başlayacak 16 günlük sömestri tatillerini turizm bölgelerinde yapılmasını istedi.

İngiliz The İndependent Gazetesi’nde yayınlanan makalede herkesin Türkiye’ye tatile gitmeleri çağırısını olumlu karşıladığını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaşlarımız da bu çağırıya uymalı ve ilk adımı 20 Ocak’ta başlayacak 16 günlük yarıyıl tatillerini ülke içinde yaparak atmalıdırlar. Yani 2017 yılını fırsat yılına çevirmeliyiz” dedi.

“KAMUOYU BASKISI OLUŞTURULMALI”

Terörün turizm endüstrisi üzerinde oluşturduğu olumsuz sonuçların büyük boyutlarda olduğunu belirten Palandöken, “Turizm sektörünü hedef haline getiren saldırıların planlanmasından gerçekleştirilmesine kadar geçen süreç ancak uluslararası çaptaki kriz yönetimi planlarıyla önlenebilir. Terörizmle baş edebilmek için önce bu illetin uluslararasında kabul görecek bir tanımının olması gerekmektedir. Bu tanım çerçevesinde mücadele taviz verilmeksizin yapılmalıdır. Gerek ekonomik gerekse siyasi nedenlerle teröre destek veren, görmezden gelen ülkelerin bu tutumlarından vazgeçmeleri için kamuoyu baskısı oluşturulmalıdır” diye konuştu.