Dünya genelinde krizlere rağmen turizm sektörü büyüyor

Dünya genelinde krizlere rağmen turizm sektörü büyüyor

Last Updated on 18 Ocak 2017 by Yaşar Çelik

Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından açıklanan 2016 yılı dünya turizm verilerine göre, 2016 yılında seyahat eden turist sayısı rekor kırdı. 2015 yılı verilerine göre yaklaşık 46 milyonluk bir artış kaydeden veriler yüzde 3,9 artarak 1 milyar 235 milyon rakamına erişti.

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan kuruluşun açıkladığı rakamları bir basın toplantısı ile duyuran Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai, açıklamasında dünyadaki çeşitli krizlere rağmen turist sayısının yükselmesine dikkat çekti.

Yıllardır üst üste artan ülkeler arasındaki turist sayısı sayesinde ekonomilerin canlılığını koruduğunun altını çizen Rifai, turizm sektörünün yarattığı istihdamın da küresel refahın sağlanmasına hizmet ettiğini belirtti.

Turist sayısı 7 yıldır düzenli olarak artıyor

Artan turist sayıları ile ülkeler, medeniyetler arasında iletişim artarken en önemlisi de insanların birbirlerini tanıma ve anlama ihtimali de yükseliyor. Önyargıların yıkılmasında, medeniyetlere olan gereksiz düşmanlığın azalmasına katkı yapan turizmin desteklenmesi için yatırımların aynı hızda sürdürülmesinin önemi hatırlatıldı.

2009 yılında küresel anlamda tüm ülkeleri az ya da çok etkileyen krizin etkilerinin azalmasıyla yeniden canlanan turizm sektörü 7 yıldır istikrarlı olarak büyümeye devam ediyor.