Körfezdeki otellerin doluluk oranı yüzde 100’lere yaklaştı

Last Updated on 30 Nisan 2017 by Yaşar Çelik

Türkiye’nin önemli tatil merkezlerinden Edremit Körfezi’nde yer alan Edremit, Gömeç, Burhaniye ve Ayvalık ilçelerine, özellikle İstanbul, Bursa ve Ankara’dan gelen tatilciler; otel, motel ve pansiyon gibi konaklama tesislerinde doluluk oranını yüzde 100’lere yaklaştırdı.

Turistik konaklama tesisleri dışında, önemli oranda ikinci konutlara (yazlık) da ev sahipliği yapan bölgedeki hareketlilik trafiğe de yansıdı. Ege adalarında tatilini geçirmek isteyen tatilciler ise Ayvalık Deniz Hudut Kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

KÖRFEZİ’NDEKİ BİRÇOK OTELDE YER YOK

Hürriyet Gazetesinde yer alan habere göre, Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm Geliştirme ve Hizmet Birliği (AYTUGEB) Genel Sekreteri Ümit Özgültekin, yaptığı açıklamada, havaların son bir hafta içinde 27 dereceye yükselmesinin ilçede turizmin hareketlenmesini sağladığını söyledi. Özgültekin, 3 günlük tatili fırsat bilen yerli turistlerin bölgeye akın ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“3 günlük tatil dolayısıyla Ayvalık’taki turistik otellerde doluluk oranı yüzde 100’lere yakın bir seviyede. Edremit Körfezi ilçelerinde birçok otelde yer yok. Bu durum nedeniyle önümüzdeki yaz sezonuna iyi bir giriş yapmayı bekliyoruz. İnşallah bu şekilde devam eder. Bu tatil turizm işletmeleri için can suyu anlamına geliyor.”

Özgültekin, turizm sezonuyla ilgili beklentilerinin yüksek olduğunu belirterek, “Ben 3 aylık sezonda Ayvalık’ta iyi bir turizm sezonu geçireceğimize inanıyorum.” dedi.

TURİZMCİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Edremit Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Nevzat Ergün de Edremit Körfezi’ne Bursa, İzmir, Manisa, İstanbul gibi illerden gelen turistlerin bölgedeki tüm otelleri doldurduğunu belirtti.

Bölgede yaşanan hareketliliğin turizmcileri yaz sezonu öncesinde bir hayli umutlandırdığını dile getiren Ergün, şöyle devam etti:

“Şu anda bölgemizdeki büyük, butik otel işletmecileriyle yaptığımız görüşmelerde tüm otel ve motellerin doluluk oranları hemen hemen yüzde 100’lere ulaşmış durumda. Bu da turizmcilerin yüzünü güldürdü.”

Ergün, doluluk oranlarının sevindirici olduğunu belirterek, “Bu da bu yıl yaz sezonunda dolu dolu bir turizm olacağını gösteriyor.” dedi.