Seyahat acentelerine 2019’da 943 milyon liralık destek

Seyahat acentelerine uçuş ve kruvaziyer desteği kapsamında 2019 yılı bütçesinde 943 milyon lira ödenek ayrıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Rekabet gücümüzü korumak amacıyla seyahat acentelerine uçuş ve kruvaziyer desteği uygulaması kapsamında 2019 yılı bütçemizde 943 milyon TL ödenek ayrıldı. Bağlı ve ilgili kuruluşlar dâhil 2019 yılı bütçemiz 5.66 milyar lira olarak öngörülmekte. Bütçenin 1.32 milyar lirası yatırım, 4.34 milyar lirası ise cari bütçe olarak planlanmakta” dedi.

2019’da nitelikli turiste odaklanmak istediklerini kaydeden Bakan Ersoy, önümüzdeki yıl çok daha iyi bir turizm sezonunun bizleri beklediğini belirterek “2019 erken rezervasyon satışları geçen senenin çok üstünde rakamlarla başladı” ifadesini kullandı.

Önemli olan bu hatları açmak değil, açılmış hatların dolu bir şekilde uçmasını sağlamak! 

THY ile imzalanan protokol ile Direkt Turizm Hamlesi’ni hayata geçirdiklerini de anımsatan Ersoy, bu doğrultuda, 2019 Nisan ayı itibarıyla 13 hatta, 67 frekansla Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir havalimanlarına tarifeli uçuşların başlatılacağını ve Turizm Bakanlığının THY’nin bu uçuş noktalarını tanıtım ile destekleyeceğini söyleyerek “Esasen önemli olan bu hatları açmak değil, açılmış hatların dolu ve kârlı bir şekilde uçmasını sağlamak, bunu destekleyeceğiz” dedi.