Mardan Palace Hotel’de yine alacaklı eylemi

Yakın zamanda Titanic Hotels tarafından kiralanan Mardan Palace Hotel’de döneminde işten çıkarılan otel personelleri yine bir araya gelerek eylem yaptı.

Bir dönemin ‘Dünyanın En Lüks Oteli’ seçilen Mardan Palace Hotel’de yapılan alacaklı eyleminde yaklaşık 400 işçinin, toplam 16 milyon TL alacağının olduğu belirtildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre grup adına konuşan Avukat Erhan Baban, otelin 1 yıl önce iflası açıklanması üzerine işten çıkarılan personellerin 6 aylık maaşların, kıdem tazminatlarının, yıllık izinlerin ve fazla mesai ücretlerinin ödenmediğini belirterek birçok işçinin icralık olduğunu, boşandığını, evine ekmek götüremediğini söyledi.

KİMSEYE ULAŞAMADIK

Devletin birçok kurumuna, siyasetçiye ulaşmaya çalıştıklarını; mektuplar yazıp, mailler attıklarını ancak hiçbir şekilde kimseden geri dönüş alamadıklarını da kaydeden Baban, şu açıklamalarda bulundu:

“TURİSTLERE İNSANLARIN HAKLARINI NASIL YEDİKLERİNİ ANLATACAĞIZ”

“Banka, Telman İsmailov ve Titanic grup kendi arasında anlaşıp tesisi kiraya verdiler fakat bu kapsamda hiçbir taraf işçilerin gasbedilmiş haklarından bahsetmedi. Tarafların hiçbir şekilde umurlarında olmadık. Otelin eski genel müdürü, avukatı, herkesin alacağına daha işten ayrılmadan vadettiler. İşten çıkardıktan sonra ne hikmetse hiçbirini piyasada bulamadık; çünkü hepsi kaçmıştı. Biz turizm emekçileri olarak Sayın Bakanımıza da konuyu ilettik ama olumlu yanıt alamadık. Hangi kapıya başvurduysak yüzümüze kapandı. Bu eylem son bulmayacak, buraya gelen yerli ve yabancı turistlere insanların haklarını nasıl yediklerini anlatacağız. Titanic grubuna da bunca insanın ahını almamayı tavsiye ederim. Alacaklı işçi sayısı 350- 400 civarında, alacak miktarı da 16 milyon TL. Hakkından fazlasını isteyen kimse yok. Yıllarca emeğini verdiler ama maalesef bir sonuç alınamadı. Sesimizi duyurmak istiyoruz.”

Pazarlık tamam, Mardan Palace yeni sezona hazır!